Dovolená ve vězení. Přepracovaní Jihokorejci odpočívají v malé cele

  15:54aktualizováno  15:54
Vystresovaní manažeři i přetížení úředníci mají v Jižní Koreji vedle tradiční dovolené ještě jednu možnost, jak si odpočinout. Nechat se zavřít do vězení. Východně od Soulu to nabízí bývalý státní zástupce, který dřív pracoval i sto hodin týdně. Odejít z práce však dlouho nedokázal. Pomohl mu až týden na samotce. Ten teď nabízí i svým klientům.

Vězení, ilustrační snímek | foto: Michaela Endrštová, iDNES.cz

Všechno začíná jako v opravdovém vězení. Před nástupem trestu každý odevzdá své věci včetně mobilu a oblečení a převleče se do uniformy. Svůj vyměřený čas pak stráví v šedivé cele o šesti metrech čtverečních. Jídlo mu strážní podávají okénkem ve dveřích. Ty jsou zamčené zvenku.

V Jižní Koreji už 13 hodin denně pracovat nechtějí. Vláda zkrátila pracovní týden

„Jste tam doslova uvěznění, což je také koncept tohoto programu,“ říká Noh Jihyangová, manželka zakladatele projektu Prison Inside Me (Vězení uvnitř mne). Na rozdíl od skutečného žaláře však obyvatelé všech osmadvaceti cel vědí, jak se v případě nouze dostat ven.

Mohou si také vybrat, jak dlouho chtějí za mřížemi zůstat. Na výběr mají čtyřiadvacet hodin, ale i celý týden. Miniaturní celu mohou opustit jen na společná sezení, jinak jim společnost dělá pouze podložka na jógu, diář a zvonek pro případ, že by je přepadla panika.

O chvíli samoty a meditace v Hongcheonu východně od Soulu se podle Al-Džazíry hlásí nejen vystresovaní manažeři a přepracovaní úředníci z kanceláří, ale i studenti či ženy na mateřské dovolené. 

Sám zakladatel dobrovolného vězení Kwon Yong-seok říká, že v práci trávil i sto hodin týdně. Někdejší prokurátor však neuměl přestat pracovat ani přesto, že se cítil „velmi unavený“.

„Byl jsem fyzicky i psychicky vyčerpaný, ale nebyl jsem tak statečný, abych dal výpověď. Nevěděl jsem, co bych pak se svým životem dělal. Pak mě napadlo, že bych se na týden uvrhl na samotku. Rozhodování co dál bylo bez cigaret, alkoholu, mezilidských vztahů, šéfa a stresující práce trochu jasnější,“ vypráví.

Pobyt ve vězení si zaplatilo přes 2000 lidí

Od roku 2008, kdy projekt rozběhl, už si uvěznění zaplatily více než dva tisíce Jihokorejců. Stejně jako padesátiletá Jong Hwa-namová, která na Prison Inside Me narazila, když přemýšlela, kam pojede na dovolenou. Okamžitě věděla, že je to nápad přesně pro ni.

Soul čelí demografické katastrofě. Korejky nechtějí ani děti, ani manžela

„Je to zvláštní, ale vždy jsem vůči lidem cítila nepřátelství a nedůvěru. Byly to nepříjemné pocity. Poté, co jsem si tu prošla sebereflexí, jsem došla k závěru, že můžu nepřátelství i nedůvěru snadno odstranit, že jsme všichni ti samí lidé a že nám jde o stejné hodnoty,“ říká žena.

Kwonova manželka tvrdí, že zákazníci v celách cítí naprosté štěstí a svobodu. „Většina z nich se ze začátku zdráhala, protože se dozvěděli, že je to tady jako ve vězení. Ale poté, co si pobyli uvnitř, říkali, že vězením není ta malá cela, ale spíš okolní svět.“

Pracovní týden v Jižní Koreji je jedním z nejdelších v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Delší je podle dat z loňského roku jen v Mexiku a Kostarice. 

Kvůli pracovnímu nasazení Jihokorejců, kteří v práci stráví průměrných 2024 hodin ročně, klesla porodnost v zemi na rekordní minimum. Tamní vláda se proto rozhodla jednat a i přes protest firem počátkem března schválila návrh zákona, který sníží maximální délku pracovního týdne z 68 hodin na 52. 

Budova jihokorejského „vězení“:

24.září 2018 v 07:43, příspěvek archivován: 24.září 2018 v 11:25

This building is a "prison" for Koreans who want to get away from the daily stress of their lives. It's called Prison Inside Me. https://t.co/XFfGs5FZ68 https://t.co/GEbzvslYX1

Autor:
Témata: Věznice, budova, Soul

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Číňané potichu kácejí Sibiř. Z tajgy se stává pustina, hrozí katastrofa

Číňané nelegálně vytěžují ruské lesy. (31. srpna 2009)

Čínské firmy za zády Moskvy masivně vytěžují lesy na Sibiři. Zatímco Rusko zákonem omezuje vlastní vývozce dřeva,...

Farář prohrál církvi desítky tisíc na internetu. Naletěl jsem, kaje se

Ilustrační snímek

Zhruba 120 tisíc eur (3,1 milionu korun) odcizil za posledních několik měsíců z kasy své farnosti katolický farář ze...

AfD si začne dávat pozor na jazyk, aby setřásla kontrarozvědku

V Berlíně se sešli příznivci protiimigrační opoziční strany Alternativa pro...

Alternativa pro Německo (AfD) chce zmírnit svůj tón vůči uprchlíkům a muslimům, aby se vyhnula možnému sledování...

Najdete na iDNES.cz