Vojáci, úředníci a obyvatelé Pchjongjangu slaví v metropoli KLDR "úspěšný"...

Vojáci, úředníci a obyvatelé Pchjongjangu slaví v metropoli KLDR "úspěšný" jaderný test (27. května 2009) | foto: Reuters

Kimovy jaderné hlavice brzy doletí až ke Spojeným státům, varuje Soul

  • 84
Jihokorejské ministerstvo obrany varuje, že KLDR dělá významné pokroky v oblasti jaderných technologií. V blízké době už by se severokorejské hlavice mohly vejít do raket dlouhého doletu, které jsou schopny zasáhnout západní pobřeží USA.

„Zdá se, že schopnost Severokorejců zmenšovat jaderné zbraně dosáhla významné úrovně,“ cituje jihokorejská agentura Jonhap z bílé knihy jihokorejského ministerstva obrany. Publikace vychází jednou za dva roky a mapuje aktuální hrozby, s nimiž se Jižní Korea a celá jihovýchodní Asie potýká.

„Severní Korea má podle odhadů zhruba 40 kilogramů kvalitního plutonia získaných několikanásobným zpracováním vyhořelého jaderného paliva. Zřejmě pracuje i na výrobě vysoce obohaceného uranu,“ píše se dále v dokumentu, který ministerstvo obrany zveřejnilo v úterý.

Bílá kniha zároveň upozorňuje, že uzavřená totalitní země má patrně velké zásoby raket dlouhého doletu. Pětkrát už takové zařízení odpálila. Pokud by se Severokorejcům podařilo zmenšit jadernou bombu natolik, aby se vešla do raketové hlavice, mohla by KLDR ohrozit i západní pobřeží Spojených států.

„Nemáme žádné důkazy, že Severní Korea miniaturizaci už dokončila. Vzhledem k faktu, že osvojení takové technologie trvá obecně dva až sedm let a od prvního severokorejského jaderného testu uplynulo osm let, se však jejich schopnosti mohly výrazně posunout,“ řekl agentuře pod podmínkou anonymity zaměstnanec ministerstva obrany.

Kim Čong-un hrozil jaderným testem, zatím je klid

Severní Korea na podzim hrozila, že kvůli rezoluci OSN odsuzující její přístup k lidským právům uspořádá jaderný test. Zatím se to nestalo. Poslední zkouška jaderné nálože proběhla v roce 2013, kdy seismologové v okolí severokorejské střelnice naměřili otřesy o síle 4,9. Pchjongjang tehdy slavnostně oznámil, že se mu podařilo bombu výrazně zmenšit (více se dočtete zde).

Předloňský jaderný test byl třetí v historii Severní Koreje. První se odehrál v roce 2006, další o tři roky později. Výbuchy i vyvolané otřesy postupně sílí, poslední zkouška z roku 2013 odpovídala síle přibližně deseti kilotun TNT. Americká bomba Fat Man, která v srpnu 1945 zničila japonské město Nagasaki, byla dvakrát silnější.

Někteří odborníci už v roce 2006 spekulovali, zda se Pchjongjang údajnými jadernými testy nesnaží mezinárodní společenství jen zastrašit. Francouzská agentura AFP tehdy upozornila na možnost, že výbuch „odpovídající síle 800 tun TNT“ nevyvolala jaderná nálož, ale právě 800 tun trinitrotoluenu ukrytých a odpálených v podzemí.

Stejné spekulace se objevily i po posledním testu v roce 2013. Severokorejské testy se konají v členitém horském terénu, mezinárodní inspektory Pchjongjang na zkoušky samozřejmě nezve a radioaktivní plyny, které by podle deníku New York Times pomohly zjistit pravou příčinu výbuchu včetně látky, kterou KLDR použila, vědci nenašli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video