Lidé na demonstraci v Soulu vyzvali vládu, aby přísněji zakročila proti digitálním sexuálním zločinům. (7. července 2018) | foto: Profimedia.cz

Trauma na celý život. Jihokorejky se kvůli skrytým kamerám bojí na WC

  • 59
Jižní Korea zažívá vlnu digitálních sexuálních zločinů, jejichž oběti často čelí dlouhodobému traumatu či myšlenkám na sebevraždu. V nové zprávě to uvedla lidskoprávní organizace Humans Rights Watch (HRW), podle které stíhání sexuálních zločinů zahrnujících nelegální natáčení žen v letech 2008 až 2017 v zemi jedenáctkrát vzrostlo.

Praktika, známá jako „molka“, při níž pachatelé skrytými kamerami pořizují videa nebo sdílí explicitní fotografie žen bez jejich souhlasu, nutí oběti k úvahám o sebevraždě, odchodu z práce či emigraci. Uvádí to zpráva HRW „Můj život není tvé porno“ o digitálních sexuálních zločinech v zemi.

Prožité trauma podle odborníků výrazně zhoršuje setkání s neempatickou policí a soudy. HRW vyzvala jihokorejskou vládu k zavedení přísnějších trestů a důraznému poučení mužů a chlapců o nebezpečích souvisejících se sdílením intimních snímků v prostředí internetu.

„Digitální sexuální zločiny se v Jižní Koreji staly tak běžnými a obávanými, že ovlivňují kvalitu života všech žen a dívek v zemi,“ uvedla ve středu pro list The Guardian ředitelka HRW pro práva žen Heather Barrová.

„Ženy a dívky nám řekly, že se vyhýbají používání veřejných toalet a mají strach ze skrytých kamer na veřejnosti a dokonce i ve svých domovech. Alarmující počet obětí digitálních sexuálních zločinů uvedl, že uvažoval o sebevraždě,“ popsala Barrová, která se na zprávě podílela.

„Úředníci systému soudnictví, z nichž většina jsou muži, často jednoduše nerozumí nebo nepřijímají, že se jedná o velmi závažné trestné činy,“ dodává Barrová. Zpráva HRW je založená na osmatřiceti rozhovorech a online průzkumu, kterého se zúčastnilo několik set žen.

Naléhavá krize, varují odborníci

Stíhání sexuálních zločinů zahrnujících nelegální natáčení žen podle dat Korejského kriminologického institutu v letech 2008 a 2017 vzrostlo jedenáctkrát. Zatímco v roce 2008 se „molky“ týkala méně než čtyři procenta stíhání, v roce 2017 to bylo 20 procent – téměř 7 000 případů.

„Digitální sexuální trestné činy jsou pro jihokorejské ženy a dívky naléhavou krizí,“ uvedla výzkumná pracovnice HRW Lina Yoonová. Podle ní má tento druh zločinu na ženy zničující dopad.

„Policie to bere na lehkou váhu, protože nejde o fyzický kontakt. Neuvědomují si ale, jak děsivé to může být. Sdílení intimních fotografií a videí na internetu znamená, že zločin pro ty, na kterých byl spáchán, nikdy nekončí. Zůstává s nimi po celý život,“ říká Yoonová.

Nechceme kamery v záchodech. Korejky se bouří proti epidemii voyeurismu

Takzvaný upskirting, totografování či filmování intimních partií cizích lidí,  se v posledních letech rozšířil po celém světě, v Jižní Koreji se podle expertů stal kvůli všudypřítomnému používání chytrých telefonů, selfie tyčí nebo nejrychlejšímu internetu na planetě zásadním problémem.

Prezident Mun Če-in vyzval policii k prošetření rostoucího počtu digitálních sexuálních zločinů poté, co masové demonstrace v Soulu v roce 2018 získaly celosvětovou pozornost

V roce 2020 nicméně pachatelé dostali pokutu nebo podmíněný trest, případně obojí, v 79 procentech případů. „Není to vůbec přiměřené škodě, která byla způsobena,“ řekl Barrová.

Podobné případy nejsou výjimkou ani v Česku:

27. dubna 2021


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video