Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jižní Čechy očekávají další povodně

  19:30aktualizováno  19:30
Jižní Čechy si ani nestačily vydechnout po mohutných záplavách a po dvou dnech jim hrozí další. V Českých Budějovicích skončilo zasedání krajské povodňové komise. Nevylučujeme, že se povodňový stav může opakovat, uvádí zpráva. Povodí Vltava zvýšilo odtoky z Lipna, Římova a nádrže Husinec. V jihočeské metropoli navíc začalo v podvečer pršet. "Vytrvalý déšť potrvá až do zítřka do 18 hodin," řekl iDNES Petr Lett z budějovického meteorologického ústavu.

"Předpokládáme, že hladiny některých řek opět stoupnou a dosáhnou třetího stupně," dodal meteorolog.

"Hasičský záchranný sbor může v případě nutnosti požádat o výpomoc složky z ostatních krajů," říká dále zpráva komise.

Řešit  požadavky v rámci záchranné výpomoci je podle komise připravena i armáda. "Policie, která dosud nezaznamenala pokusy o rabování či vloupání do zatopených objektů, je rovněž připravena na případnou evakuaci osob, ochranu majetku a regulaci dopravy. Má rovněž možnost využít posily, a to stálé policejní pořádkové jednotky Policie ČR."

Hasiči našli šestou oběť záplav
Hasiči při pátrací akci nalezli tělo muže, kterého ve čtvrtek i s automobilem strhla
rozvodněná Malše v Kaplici na Českokrumlovsku, informovala televize Nova.

Tělo leželo mimo automobil asi kilometr od osudného mostu, řekl operační
důstojník jihočeské policie. Jde již o šestou oběť, kterou si v minulých dnech záplavy vyžádaly.

Hasiči nalezli tělo hodinu před polednem, asi 50 až 100 metrů od koryta řeky pod hromadou naplaveného dřeva. Podle mluvčí jihočeské policie Jany Kameníkové šlo o čtyřiapadesátiletého muže z Kaplicka.

Budějovice se chystaly na velkou vodu
Českobudějovický magistrát již zahájil preventivní protipovodňová opatření v souvislosti s předpokládanými vydatnými srážkami na jihu Čech.

Pracovníci města začali kolem Vltavy v oblasti záplavami nejpostiženějšího
Pražského předměstí stavět protipovodňové stěny z pytlů s pískem.

Stěna je zatím dlouhá asi dva kilometry a měla by zabránit případnému rozlití vody do přilehlých domů. "Od rána sháníme pytle, písek a lidi, kteří by pomohli stěnu postavit," řekla ČTK mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

Problém číslo jedna: Rožmberk
Nejvážnější byla odpoledne situace na rybníku Rožmberk, který byl plný a přetékal. Vodohospodáři odkláněli vodu z Lužnice Novou řekou do Nežárky, aby do Rožmberka tolik nepřitékala a nehrozilo zaplavení Veselí nad Lužnicí.

"Rožmberku je třeba neustále ulevovat, pokud nastanou vydatné srážky, byla by situace velmi vážná," podotkl třeboňský starosta Jiří Houdek, který potvrdil, že městu vydatně pomáhá deset vojáků jindřichohradeckého civilního pluku.

"V tuto chvíli se připravujeme na to, že může přijít další vlna deště. Proto vojáci pytlují písek a rozvážejí pytle po městě, objíždí místa, kde byly záplavy dřív a otvírají kanály, aby mohly pojmout co nejvíc vody. Nejhorší je, že je velmi vysoká hladina na mokrých lukách kolem Třeboně, takže dalšímu přívalu deště budeme velmi těžko čelit," dodal Houdek.

Na vodu se připravoval i Krumlov
Povodňový tým krumlovského okresu oznámil včera odpoledne obcím na toku Vltavy a vedlejších tocích, aby se připravily na avizované zvýšené množství srážek.

"Krumlovem protéká zvýšené množství vody ve Vltavě, na některých místech si už jejich majitelé musí dávat u zadních vchodů směrem k řece zábrany. Situace je zatím pod kontrolou, ale spíš se modlíme, aby už moc nepršelo," uvedl krumlovský přednosta František Mikeš.

V Kaplici pomáhalo o víkendu odstraňovat následky záplav dvacet vojáků z krumlovské vojenské výcvikové základny mírových sil s těžkou technikou, okresu se však zatím nepodařilo sehnat vojáky na stavbu provizorních mostů, které na Krumlovsku strhla v minulém týdnu velká voda.

Podle hydrologů platí na většině řek stav povodňového nebezpečí. Nejvyšší, třetí stupeň je v Roudném u Českých Budějovic, druhé stupně platí na Malši v Římově, na Vltavě v Českých Budějovicích, na celé Lužnici a na Blanici v Heřmani na Písecku.

Slapy zřejmě čeká evakuace
Hasiči a policisté pod Slapskou přehradou u Prahy mají kvůli povodni pohotovst. Vyzývají místní chataře v Hradišťku, Davli a Štěchovicích, aby opustili svá obydlí.

"Zatím tu tolik vody není, ale největší nápor čekáme na ráno. Proto už jezdíme a upozorňujeme především ty, kteří mají chaty blízko řeky, aby se připravili na evakuaci. Kvůli vodě jsme museli odtáhnout i několik aut," řekl iDNES operační hasičů Praha-západ.

Velkou vodu očekává i Praha
Kvůli očekávaným vydatným dešťům na jihu země budou muset vodohospodáři od odpoledne vypouštějí z vltavských přehrad více vody, než předpokládali.

Hladina Vltavy v Praze se proto zřejmě vrátí na úroveň, kam sahala v pátek. Tehdy dosáhla maxima - voda se vylila z břehů a zaplavila části ostrovů, některé silnice a sklepy. Od té doby klesla až o půl metru.

Ještě dopoledne pracovníci Povodí Vltavy předpokládali, že z kaskády vypustí tolik vody, aby v hlavním městě byl průtok 1250 kubických metrů za sekundu, tedy tolik jako v sobotu odpoledne.

Po aktuální předpovědi počasí ale oznámili, že odpoledne se hladina řeky zvedne na páteční úroveň, kdy korytem protékalo 1400 až 1500 kubíků. V Praze stále platí druhý povodňový stupeň.

Vydatné srážky se očekávají hlavně ve vodou nasáklých jižních Čechách. Místy má spadnout 80 až 100 milimetrů srážek.

Hydrologové z Povodí Labe pozorně sledují oblasti Krkonoš a Jizerských hor, kde může rovněž silně pršet. Přehrady na Labi a jeho přítocích jsou pod normálem a větší množství vody by měly pojmout.

Záchranáři našli tělo raftařky
Hasiči vylovili tělo devatenáctileté raftařky, která ve čtvrtek zmizela v rozbouřené Berounce. Utonulou dívku vyplavila voda na břeh u tábořiště v obci Planá, kde ji v sobotu večer objevil místní obyvatel.

Kemp leží asi dva kilometry po proudu od jezu v Darové na Rokycansku, kde se s vodačkou a dalšími třemi muži převrhl člun. Pátrání po dívce bylo kvůli prudkému proudu a kalné vodě v řece v sobotu přerušeno.

Tělo 19leté dívky, která spadla ve čtvrtek do rozvodněné Berounky z raftu u Darové na Rokycansku, nalezl v sobotu večer náhodný chodec. Policie dívku identifikovala podle oděvu, tetování a řetízku.

"Její tělo bylo převezeno na soudní lékařství do Plzně, kde proběhne pitva," řekla policejní mluvčí Jolana Číhová.

Hladiny mají prozatím klesat
Hladiny řek budou nejméně do nedělního večera klesat. Labe dosahuje v Ústí úrovně kolem 615 centimetrů.

Kulminovalo v sobotu po 19. hodině na 6,4 metru. Kromě silnice u ústeckého Benešova mostu zaplavilo i komunikaci z Děčína do místní části Dolní Žleb.

SOBOTA:
Velká voda postupuje Labem

Hladina Labe překročila v Ústí úroveň 640 centimetrů, stupeň ohrožení byl vyhlášen na posledním úseku řeky až ke státní hranici. Voda zatopila ústeckou Přístavní ulici, do níž se vylévá při výšce hladiny 5,6 metru. Letos je hlavní tah z Prahy do Děčína pod vodou už počtvrté.

Kvůli velké vodě neplují žádné lodě od Mělníka až po státní hranici. V Ústí řeka kulminovala okolo sobotní půlnoci na úrovní 650 centimetrů. V bdělosti zůstává poslední větší město po proudu, Děčín.

Labe by v největším vzepjetí nemělo překročit úroveň 650 centimetrů. Podle dispečerky Povodí Labe záleží mimo jiné na tom, jak vysoko zvedne střekovský jez stavidla, aby ulevil od velké vody úseku před městem.

Průměrná výška hladiny Labe v Ústí je kolem dvou metrů. Třetí stupeň povodňové aktivity je letos ve městě již počtvrté. Nejvýše byla hladina 31. ledna, kdy vodočet na střekovských zdymadlech ukázal 6,38 metru. V roce 1845 vystoupila hladina do rekordní výšky 12,35 metru.

V Děčíně se zatím řeka nevylila z koryta. Tamní hasiči hlídkují mimo jiné v Dolním Žlebu. Obec leží v sevřeném údolí za městem a v případě záplav do ní vede jediná cesta přes les nebo po železnici. Mimo provoz je česko-německý
přívoz Hřensko - Schöna.

Vltava odevzdala příval Labi
Lidé v okolí Vltavy si mohou oddechnout, voda v řece by měla už jenom klesat. V pátek večer kulminovala hladina na úrovni 6,7 metrů na jezu ve Vraňanech, necelých dvanáct kilometrů před soutokem s Labem.

V Mělníku Labe dosáhlo vrcholu až ráno - 547 centimetrů je těsně pod limitem pro vyhlášení stavu ohrožení. Podle pracovníků Povodí Labe už řeka ve městě stoupat nebude.

Velká voda dorazila do města nad soutokem dvou největších českých řek se zpožděním. Mírně stoupala po celou noc, přestože jindy sem dorazí z Vraňan během pouhých dvou hodin. "Voda je nevyzpytatelný živel," uvedla k této anomálii Jan Karlíková z Povodí Labe.

ZÁPLAVY SRPEN 2002

ON-LINE REPORTÁŽ
(pátek 9. srpna)

fotogalerie

voda zasáhla i Prahu

dopravní zpravodajství

ekonomické dopady

předchozí vývoj

ON-LINE REPORTÁŽ
(čtvrtek 8. srpna)

V Lužci si oddychli, hladina se zastavila

Ničivá povodeň přinesla první oběti

situace ve světě

Na jihu voda pomalu opadá
V jižních Čechách se o víkendu vrátily řeky do svých koryt během pátku. Voda se drží v lagunách na snížených místech bez odtoku.

Silnice vyšších tříd jsou bez problémů sjízdné, uzavírky se podle dopravní agentury DITA týkají pouze některých silnic III. třídy, místních komunikací či lávek.

Českobudějovičtí hasiči čerpají vodu ze sklepů. Zahájili také distribuci vysoušečů, které rozdělují do postižených obcí. Česká pojišťovna odhaduje škody na majetku téměř na 70 milionů korun. Velké pojišťovny zavedly horké telefonní linky.

Průtoky na horním toku Vltavy a na Malši i přes pokles stále přesahují srpnový průměr. Třetí stupeň trval dopoledne v Roudném na Malši a v Heřmani na dolní Blanici. Římovská přehrada se dosud nevrátila do normálu a odpouští vodu přes přepad. Také z Lipna vytékalo v sobotu dopoledne osmkrát více vody.

Vodňanští uklízejí a hledají viníka
Řeka Blanice, která ve čtvrtek zatopila část Vodňan a několika dalších obcí, se v pátek večer na většině míst vrátila zpět do koryta. Lidé zahájili úklid svých domovů a chat a zároveň se začali zajímat o to, kdo nebo co za katastrofální následky povodně může.

Mezi Vodňanskými se diskutuje především o husinecké přehradě, která prý začala pozdě odpouštět přívalovou vodu. Podle jiných názorů je přehrada příliš malá na to, aby katastrofě zabránila. Normálně jí protékají dva krychlové metry za sekundu, v pátek to bylo padesát pět.

"Nechápu, když už na Šumavě třetí den pršelo, proč začali odpouštět tak pozdě. Kdyby začali dříve, asi by nás to nezatopilo," stěžuje si muž středního věku, jemuž voda zatopila sklep do tří čtvrtin, zničila pračku, uschované motory a mnoho zavařeného jídla.

"Předpokládali, že to bude ještě horší. Naštěstí se to nespojilo s protějšími rybníky, to by byla katastrofa," ukazuje na rybník na druhé straně příjezdové cesty. Když povodeň přišla, evakuace byla velmi rychlá. "Nás odtud vyhnali a ještě tady nebyla voda. Nemohli jsme ani uklidit věci nahoru," vzpomíná postižený muž.

Blanice ve Vodňanech zatopila na 150 objektů, převážně chat, ale i rodinných domů. Výše po toku zaplavila také část Bavorova a okolních vesnic. Za Vodňanami nejvíce poškodila domy v Protivíně a Putimi. Humanitární organizace ADRA odhaduje, že na toku se během záplav ocitlo pod vodou až 200 domů.

Voda přinesla starosti i pozdvižení
Zatímco obvykle směřují pohledy turistů na Pražský hrad a další architektonické skvosty metropole, v těchto dnech se stala atrakcí Vltava. Jindy klidná řeka se změnila v rozbouřený živel, který zalil náplavky, zahradní restaurace, sklepy a části pražských ostrovů.
 
Výhled na řeku je možný jen z mostů a vltavských břehů. Parníky, čluny, loďky, šlapadla a další plavidla musejí zatím zůstat v přístavištích. Už v pátek zamířily na Kampu, na Karlův most či Střelecký ostrov stovky Pražanů.

Hladina Vltavy ale postupně klesá. Voda po sobě zanechává vše, co cestou sebrala - klacky, trámy, PET lahve a další nepořádek. S úklidem se ale zatím musí počkat.

S vodou mají stále potíže kolem Čertovky, v Sovových Mlýnech a ve vládním Lichtenštejnském paláci na Kampě. Také provozovatelé restaurací na vltavských náplavkách čekají, až se řeka vrátí do koryta.

Lidé i dnes řeku zvědavě pozorovali. Ovšem při pohledu na historické značky pod Karlovým mostem, které ukazují velkou vodu z let 1784, 1845 a 1890, se zdá současné pozdvižení kolem povodní v hlavním městě malicherné.

Bude mít letošní velká voda svoji rysku na sloupu rekordních povodní v Ústí nad Labem?

Obyvatelé Ústí nad Labem s obavami očekávají, kam až stoupne hladina řeky v jejich městě.

Jižní Čechy si ani nestačily vydechnout po mohutných záplavách a po dvou dnech jim hrozí další. Vojáci stavějí protipovodňové zábrany v Českých Budějovicích (11. srpna 2002).

Jižní Čechy si ani nestačily vydechnout po mohutných záplavách a po dvou dnech jim hrozí další. Vojáci stavějí protipovodňové zábrany v Českých Budějovicích (11. srpna 2002).

Jižní Čechy si ani nestačily vydechnout po mohutných záplavách a po dvou dnech jim hrozí další. Vojáci stavějí protipovodňové zábrany v Českých Budějovicích (11. srpna 2002).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...Najdete na iDNES.cz