ČSSD láká na MHD zdarma, developerům má zákon nařídit převést městu byty

  10:03aktualizováno  11:50
Volební kampaň v hlavním městě odstartovala ČSSD slibem MHD zcela zdarma. Slibuje také nulový poplatek za psa pro zodpovědné majitele a že lidé zaplatí o deset procent méně za vodu, plyn a elektřinu. Jeden ze slibů sociální demokracie se týká bydlení - strana slíbila 2 000 dostupných bytů každý rok z přebytků městského rozpočtu.

Pro start své volební kampaně před říjnovými komunálními a senátními volbami si strana zvolila netradiční místo - restauraci, která je přímo na zastávce metra Střížkov.

Za zády politiků ČSSD, předsedy strany Jana Hamáčka a volebního lídra v hlavním městě a kandidáta na primátora Jakuba Landovského, tak v průběhu tiskové konference projíždělo metro, jímž také politici na akci přijeli. „Je třeba výrazně ulevit dopravě v ulicích,“ řekl Landovský, proč s tímto klíčovým volebním slibem strana přišla.

Metro zdarma pro lidi s trvalým pobytem v hlavním městě

Strana se u slibu veřejné dopravy zdarma inspirovala u některých měst v Evropě - například v Estonsku v Tallinu nebo i v Německu u pěti tamních měst. V Praze by to podle něj mělo platit od ledna 2020 a stálo by to asi čtyři miliardy ročně, tedy asi čtvrtinu rozpočtu Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Veřejná doprava, tedy metro, autobusy i tramvaje, by byla jen pro lidi s trvalým pobytem zde. Jako perličku Landovský zmínil, že ČSSD bude lidem v kampani zdarma rozdávat i sladký dezert Metro.

Fotogalerie

„Důraz na veřejnou dopravu a důraz na bydlení je tím správně zvoleným. Já Jakubu Landovskému věřím,“ prohlásil šéf ČSSD Hamáček. Landovský je nyní náměstkem ministra obrany a strana za jeho přednost považuje to, že to není žádná persona „vytažená z klobouku“ a že je to Pražák tělem i duší.

„Kdyby bylo metro a městská hromadná doprava dostupnější například tím, že bude zadarmo, určitě by se zácpy uvolnily a všem by se nám tady pohybovalo lépe. Bydlení je velkým tématem nejen pro Prahu, ale i pro celou Českou republiku. Mělo by to být o dostupném bydlení pro mladé rodiny, ale i pro seniory a municipality budou hrát klíčovou roli,“ řekl Hamáček.

Developeři mají podle ČSSD převést 10 procent bytů městu

„Budeme se snažit, aby se z přebytku rozpočtu přednostně podporovaly nové byty.  Budeme požadovat od developerů převedení deseti procent bytů různých kategorií, kterými město bude naplňovat svoji politiku,“ uvedl kandidát sociální demokracie na pražského primátora Landovský. Převést určitý podíl stavěných bytů by měl podle Hamáčka developerům nařídit zákon.

Nový příspěvek 2500 korun ročně pro děti ze středních škol by měl sloužit podle ČSSD jako příspěvek buď k pokrytí lyžařských kurzů či škol v přírodě. „Toto opatření by nebylo příliš drahé. Počítala jsem, že by mohl vyjít okolo 30 milionů korun ročně, nicméně by pomohlo rodinám s dětmi ulevit od nákladů, které jsou se studiem dětí spojeny,“ řekla pražská radní Irena Ropková.

Sociální demokracie je nyní v Praze v koalici s ANO a s trojkoalicí složenou z hnutí STAN, lidovců a Zelených. Komunální volby jsou pro stranu, která je ve vládní koalici s hnutím ANO Andreje Babiše, šancí pokusit se zastavit prudký pád své podpory u voličů, kdy dříve nejsilnější strana spadla až na 7 procent.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Vlaky se částečně vrátily na Masarykovo nádraží. Provoz zastavila porucha

Masarykovo nádraží v Praze

Porucha trakčního vedení v neděli časně ráno zastavila provoz na Masarykově nádraží v centru Prahy. Kolem šestnácté...

Hamáček nevidí důvod pro nedůvěru vládě, ale líbila by se mu bez Babiše

Předseda ČSSD Jan Hamáček, místopředseda Roman Onderka a předseda poslaneckého...

Podle ministra vnitra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka by bylo lepší, kdyby vláda pokračovala bez premiéra Andreje Babiše....

Žádám novináře, aby nás neobtěžovali, řekla exmanželka premiéra Babiše Beata

Beáta Babišová: Žádám novináře, aby nás neobtěžovali

Bývalá manželka premiéra Andreje Babiše Beata ve videozáznamu, který byl zveřejněn v neděli večer, vyzvala média, aby...

Najdete na iDNES.cz