Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jízda na kole v pražských ulicích rozhodně není projížďka

  15:02aktualizováno  15:02
Cestovat se dá po Praze všelijak. Vzhledem k velkému množství aut, která po metropoli jezdí nebo často spíš stojí v kolonách, cyklisté někdy docela dost hazardují. Na vlastní kůži si to vyzkoušel redaktor MF DNES.

Redaktor MF DNES využil pruh pro autobusy ve Vrchlického ulici. (1. 6. 2009) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Zhruba dva týdny si pečlivě dělal poznámky, jaké to je, pohybovat se městem ve všední den pouze na kole. Cesty ze všech světových stran končily nebo začínaly na Smíchově, kde sídlí redakce MF DNES.

Cíle pak byly dva. Jednak vyzkoušet všechny "vymoženosti", které pro cyklisty město dělá, včetně takzvaného piktokoridoru nebo jízdy v pruzích pro autobusy.

Druhým cílem pak bylo zjistit, zda jsou v Praze místa k cyklistům vyloženě nepřátelská.

Výsledek pokusu? Po Praze se dá v některých místech jezdit vcelku pohodlně. Zároveň však centrum města, Smíchov nebo Bohdalec jsou přímo černou můrou cyklisty.

Další zjištění je, že cyklista musí být velmi obezřetný a po Praze by se ve všední den rozhodně neměl projíždět.

Jak jet bezpečně

Nepodceňujte vybavení
Vybavení hraje důležitou roli. Jízda po Praze totiž není rozhodně žádná odpočinková projížďka.
Přilba, rukavice a dobře viditelné oblečení jsou základ. Užitečné je nosit i reflexní vestu, takovou, jakou mají povinně v autě všichni řidiči.

Plánujte cestu
Nebuďte ješitní a nepředvádějte se, jak dobře znáte Prahu.
Podívejte se do mapy a naplánujte si cestu. V mapě jsou totiž kromě cyklostezek vyznačeny i doporučené trasy. Vaše cesta tak bude bezpečnější.

Buďte obezřetní
Buďte neustále ostražití a předvídejte situace, nikdy se nechovejte stylem "pohoda, tady to dobře znám". Jakmile se tam znenadání objeví auto, může pro vás situace skončit tragicky.

Nevzdávejte se svých práv
Jezděte obezřetně, ale ne ustrašeně - jinak se můžete dostat do nebezpečných situací. Když máte zelenou, jeďte, nepouštějte auta, která odbočují. Ustrašená jízda řidiče mate.

Jezděte slušně
Nikdy nezapomínejte, že nejste v ulicích ani na cyklostezkách sami. Cyklostezky často vedou po chodníku a jezdí po nich i bruslaři.

"Člověk na kole je na silnici slabší než řidič auta. Měl by proto být předvídavý a opatrný, vždy myslet jakoby o krok napřed," řekla dopravní psycholožka Pavla Rymešová.

Z Jižáku na Smíchov

Její slova potvrdila praxe. Ale pojďme popořádku. Cesta první vedla z Jižního Města na Smíchov.

Přestože to možná bude znít paradoxně, cesta byla nejlepší, ovšem až na závěr. Sídliště na okraji Prahy patří mezi místa, odkud se do centra dostává nejpohodlněji.

Z Jižního Města stejně jako třeba z Hloubětína jedete do centra téměř celou cestu po cyklostezce. A tak jsem po ní vyjel z Jižního Města od stanice metra C Háje.

"Paráda, žádné auto v dohledu," říkám si. Potíž, na kterou jsem pak narazil hned dvakrát, jsou pejskaři. Snažím se vyhnout starší paní se psem. Jenže pes jde vlevo, ona vpravo. Cestu pak kříží "špagát" vodítka.

Další šlamastyka s pejskařem přišla v Krčském lese. Z křoví najednou vyběhl pes. Mačkám prudce brzdy, smyk, pes dostal na čenich sprchu štěrku. Zakňučel a odplížil se. Zato majitelka pištěla. "Jste blázen?" Snažil jsem se jí vysvětlit, že je na cyklostezce a psa by měla mít uvázaného. Marně.

Přesto jsou cyklostezky jednoznačně nejbezpečnější. Je dobré si vzít cyklomapu a cestu si předem naplánovat. Pokud je to ovšem možné.

Největší potíž mě totiž čekala. K železničnímu mostu na Výtoni vede stezka. Jenže co za mostem? Past. Kličkování mezi auty a částečně cesta po chodníku. Jestli je v Praze místo, kde cyklisty nechtějí, je to Smíchov.

Na kole v pruhu pro autobusy

Přesto se na Smíchově objevil pro cyklisty revoluční prvek. Vrchlického ulicí mohou jezdit v pruhu pro autobusy. "Statistika z evropských měst ukazuje, že je toto řešení velmi bezpečné," řekl radní Petr Štěpánek (SZ).

Do pruhu jsem se proto vydal. Cítil jsem se vcelku bezpečně. Místo toho, abych měl auta po levé ruce a autobusy po pravé, mohl jsem jet u kraje. A pruh je dost široký, autobus mě bez problémů objel.

Na druhou "průzkumnou" cestu jsem se vydal ze Smíchova přes centrum Prahy do jazykové školy v Revoluční ulici.

Nápad, že si budu cestou opakovat norská slovíčka tak, že budu přemýšlet, kudy pojedu, v norštině, mě přešel hned na mostu Legií. Zůstalo mi v mysli jediné slovo: "hjelp", tedy pomoc.

V centru chybějí stezky

Pocitu, jako by se někteří řidiči snažili mě vymazat ze silnice, jsem se nezbavil celou cestu. Na hledání cyklostezek a cyklotras jsem také rezignoval. V centru totiž skoro nejsou, a když už je vyznačena, tak například cedule u Stavovského divadla i na náměstí Republiky jsou zohýbané a polámané.

Trasa třetí. Ze Smíchova se dá na Jižní Město jet přes Vršovice. Jsou tady od loňska cyklopruhy a také takzvaný cyklokoridor. Třetí pokus proto směřoval sem.

Cesta je sice celkem pohodlná. Jenže - chce to pevné nervy. V cyklopruhu jsem nejdříve dával pozor, aby některý z parkujících řidičů náhodou z ničeho nic neotevřel dveře přímo přede mnou.

Piktokoridor, který přerušené pruhy spojuje, mi pocit bezpečí vrátil. Možná až trochu moc. Přistihl jsem se, že se podvědomě chovám, jako bych stále jel v cyklopruhu.

Strach jsem měl v křižovatkách. Přestože cyklisté mohou projet rovně i z pravého odbočovacího pruhu, řada řidičů si toho nevšimne.

"Je třeba být obezřetný, ale nezbavovat se svých práv, tedy jet plynule, abyste řidiče nezmátl. Pokud začnete najednou ustrašeně brzdit, řidič to může pochopit, jako že jej pouštíte nebo dál nepojedete," uvedla psycholožka Pavla Rymešová.

Opravdu to tak funguje. Stejně, jako když jsem pak jel přes Zahradní Město po silnici, kde není cyklopruh ani stezka. Jakmile jsem jel po bílé krajnici nebo lehce za ní, řidiči projížděli a mě si nevšímali. Když jsem však od kraje jel na šířku řidítek, museli mě objíždět, stal jsem se pro ně najednou "viditelnější".

Stejně jako při čtvrté cestě z Břevnova na Smíchov. V Bělohorské ulici jsem se musel zařadit mezi auta. Poslouchat občasné troubení řidičů bylo bezpečnější než uhýbat mezi zaparkovaná auta a vracet se zpět.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz