Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Již téměř 100 institucí používá systémy Sun Ray

  16:56aktualizováno  16:56
- Společnost Sun Microsystems, Inc., která nabízí spolehlivou a cenově nenáročnou alternativu osobních počítačů. Sun dnes oznámil, že již téměř sto akademických institucí na celém světě používá podnikový systém Sun Ray 1. Mezi nejvýznamnější instituce, které využívají systémy Sun k jednoduchému, levnému a spolehlivému přístupu k síti a k Internetu, i k výkonnému přenosu studijních i administrativních dat, patří mimo jiné Stanford University, The University of Western Ontario (Kanada), Universidad de Barcelona ve Španělsku a Školský systém v Carrolltonu v Georgii.

Sun Ray, který byl oficiálně představen v září 1999, je díky technologii Sun HotDesk jednoduchým a cenově nenáročným síťovým systémem. Na rozdíl od osobních počítačů, které vyžadují spuštění operačního systému a aplikací lokálně na desktopu, systém Sun Ray umožňuje okamžitý přístup k existujícím aplikacím a zdrojům na síti bez ohledu na platformu, na níž jsou spuštěny. Tyto zdroje zahrnují například operační prostředí Sun Solaris, aplikace založené na technologii Java, multimediální aplikace nebo aplikace Windows NT.

"Systém Sun Ray umožňuje okamžitý, stálý a jednoduchý přístup ke všem aplikacím a to za minimálních nákladů na údržbu a provoz," uvedl Gene Banman, viceprezident a generální ředitel divize Internetových aplikací a Webtopu společnosti Sun Microsystems. "Nasazení zařízení Sun Ray výrazně snižuje celkové náklady a nabízí tak alternativu systémům založeným na osobních počítačích, které jsou drahé a náročné na údržbu. V oblasti vzdělávání jsou tyto otázky zvláště palčivé, neboť právě zde bývají náklady na výpočetní techniku často omezené."

"Prostřednictvím systému Sun Ray jsme dosáhli významného mezníku, protože ho začalo používat mnoho velkých vzdělávacích institucí. Tyto instituce oceňují, že jim náš systém kdykoli pomáhá doručit studijní materiály jejich správným adresátům ať jsou kdekoli," říká Kim Jones, viceprezidentka divize světového vzdělání a výzkumu společnosti Sun Microsystems. "Vše je připraveno k tomu, aby se rok 2000 stal rokem širokého uplatnění systémů Sun Ray ve vzdělávací sféře na celém světě."

Stanford University

Na univerzitě ve Stanfordu je technologie Sun Ray součástí vybavení Laboratoře konstrukce nanotechnologií. Velké množství účastníků výzkumu zde používá téměř 25 klientů Sun Ray. V laboratoři samotné využívají její pracovníci zhruba 75 přístrojů ke konstrukci vyspělých mikro- a nanostruktur.

Speciální uživatelský software na bázi technologie Java spouštěný na serveru Sun Ray umožňuje uživatelům rezervace přístrojů, automatické vytváření záznamů o jejich využití pro potřeby účetnictví a oznamování závad a problémů s vybavením laboratoře. Technologie Sun

HotDesk slouží k udržení stálého výpočetního prostředí pro pracovníky při práci na různých stanicích v laboratoři, a to včetně elektronické pošty, záložek internetového prohlížeče, on-line záznamů a přístupu k databázím.

"Stanfordská laboratoř konstrukce nanotechnologií je s výkonem architektury Sun Ray velice spokojena," uvádí John Shott, náměstek ředitele Stanfordské laboratoře konstrukce nanotechnologií. "Architektura HotDesk je v tomto prostředí skutečnou výhrou, zvláště když uvážíme výhody, které pro nás plynou z mobilních vlastností architektury Sun Ray. Při tom musíme spravovat pouze jediný server. Další výhody tohoto systému jistě oceníme, až v rámci vysoce výkonné vnitřní sítě začneme poskytovat výukové video materiály pro celou naši laboratoř."

University of Western Ontario

University of Western Ontario byla jednou z prvních vzdělávacích institucí, která začala využívat technologii Sun Ray. Malý zaváděcí program uskutečněný na podzim 1999 se setkal s tak výrazně pozitivní odezvou ze strany zaměstnanců a uživatelů univerzitních knihoven, že se univerzita rozhodla instalovat po celém svém areálu 250 klientů Sun Ray, které umožňují přístup ke knihovním službám a zdrojům.

"Zařízení Sun Ray vykázalo velké úspěchy při provozu našich nejdůležitějších knihovních aplikací. Z perspektivy informačních technologií se k našemu prostředí skvěle hodí," uvedla Joyce Garnett, ředitelka knihoven University of Western Ontario. "Pro uživatele i naše zaměstnance je pracovní rozhraní jednoduché a přehledné jak při komunikaci v rámci areálu univerzity, tak i v přístupu ke knihovním zdrojům."

Universitat de Barcelona

Na Universitat de Barcelona ve Španělsku se využívá 30 systémů Sun Ray pro práci v Laboratoři počítačem podporované konstrukce (CAD) v rámci Katedry elektronického strojírenství. Vyučující Sun Ray využívají k tomu, aby poskytli svým studentům praktické zkušenosti v oblasti konstrukce a modelování integrovaných obvodů.

"Systémy Sun Ray umožňují našim studentům získat zkušenosti s řešením skutečných problémů v oblasti konstrukce integrovaných obvodů přímo v naší laboratoři," řekl Josep Samitier, zástupce vedoucího Katedry elektronického strojírenství. "V minulosti byly naše schopnosti poskytovat studentům praktické zkušenosti výrazně omezeny vysokými náklady na pořízení a údržbu potřebných technologií."

Školský systém v Carrolltonu

Školský systém města Carrollton v blízkosti Atlanty v Georgii zahrnuje tři školy s asi 3500 studenty. Tyto školy využívají 20 systémů Sun Ray připojených k podnikovému serveru Sun Enterprise 450, umístěnému v jedné ze základních škol. Zařízení Sun Ray jsou používána od pátých tříd škol zařazených do tohoto školského systému pro přímé připojení k Internetu a pro přístup k programovému balíku Star OfficeÔ.

 


"Systémy Sun Ray nám pomáhají realizovat naše představy o tom, že by technologie měla být transparentním nástrojem jak pro studenty, tak i pro vyučující," uvádí Dr. O. P. Cooper, zástupce ředitele pro technologie Školského systému v Carrolltonu. "Platforma Sun Ray a
technologie HotDesk nám umožňují uvádět do provozu a spravovat hardware i aplikace rychleji, s menšími náklady, a navíc bez zasahování do vyučovacího procesu či dokonce jeho omezování."

Sun ve vzdělávání

Společnost Sun je jedním z předních dodavatelů otevřených síťových systémů pro vysoké školy a univerzity na celém světě. Její výrobky nacházejí uplatnění v akademických, výzkumných a vysokovýkonných výpočetních systémech, v oblasti univerzitní administrativy, digitálních knihoven a vyučovacích systémech. Navíc je snahou Sunu připojit studenty celého světa k Internetu, počínaje základními a středními školami a pokračujíc skrze všechny úrovně vyššího vzdělání. Více informací o činnosti společnosti Sun v oblasti vydělávání najdete na adrese http://www.sun.com/edu.

Informace o společnosti Sun Microsystems, Inc.

Od jejího založení v roce 1982 dovedla jedinečná vize "Síť je počítačem" (The Network Is The Computer™) společnost Sun Microsystems, Inc. (Nasdaq: SUNW) až do postavení špičkového poskytovatele vysoce kvalitního hardware, software a služeb, které pohánějí internet a umožňují firmám na celém světě využívat služeb internetu. S ročními výnosy
13 miliard USD působí společnost Sun ve více než 170 zemích světa a na World Wide Web na adrese http://www.sun.com.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ruští komunisté nasadili proti Putinovi selfmademana s vizáží Stalina

Kandidát ruské komunistické strany na prezidenta Pavel Grudinin (16. ledna 2017)

Ruská komunistická strana vyslala do letošních prezidentských voleb netradičního kandidáta. Nebude jím dlouholetý šéf...

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

Najdete na iDNES.cz