Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V lágru jsem byl se strýčkem Karla Schwarzenberga, vzpomíná Plzeňan

  13:22aktualizováno  13:22
Když se Plzeňan Jiří Světlík narodil, prezidentem byl Tomáš Garrigue Masaryk. Pamatuje si i devět dalších. Všechny viděl na vlastní oči. Masaryk mu pokynul, Beneše si fotil ze štaflí, Gottwaldovi věnoval zápalky. Díky Novotnému se dostal - jako politický vězeň - z arestu.

Jiří Světlík z Plzně zažil všechny prezidenty od T. G. Masaryka až po V. Klause. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Jiří Světlík se narodil v roce 1924. V lednu 1944 byl nuceně nasazen v Donauwörthu v Říši, roku 1952 byl zatčen a odsouzen na 20 let vězení za vyzvědačství a velezradu. Ve vězeních a komunistických lágrech strávil jedenáct let, osvobodila jej až druhá amnestie prezidenta Novotného v roce 1962.

"V lágru Rovnost jsem se potkal se strýčkem Karla Schwarzenberga, Arnoštem. On byl jediný z rodiny, kdo neemigroval, a samozřejmě ho zavřeli," vzpomíná devětaosmdesátiletý Světlík. Dodává, že v Rovnosti bylo na 1 800 vězňů.

Arnošta si pamatuje z jednoho prostého důvodu. "K jídlu se tam občas dělaly povidlové taštičky. A chodil a žebral: Kluci, dejte mi taštičku, to se u nás nikdy nevařilo. Byl to fajn chlap," popisuje Světlík, který na Rovnosti strávil celkem čtyři roky.

I kvůli setkání s Arnoštem Schwarzenbergem má v prezidentském duelu jasno. Bude volit Karla Schwarzenberga, jemuž dal hlas už v prvním kole.

Jiří Světlík zažil na Hradě všechny české a československé prezidenty. Pouze s jedním se ale dal do řeči.

"Byl jsem členem okresního výboru Československé strany lidové v Chebu. Potřebovali jsme tenkrát něco od poslance Broje, proto jsme jeli do Prahy do Národního shromáždění. Kancelář poslanců ČSL byla naproti kanceláři poslanců Komunistické strany československé. Čekali jsme na poslance na chodbě a v ten moment vyšel Gottwald s nacpanou fajfkou. Začal se šacovat, neměl ji čím zapálit. Sáhl jsem do kapsy a dal mu sirky. Chtěl mi je vrátit, ale já jsem mu řekl, ať si je nechá, že je bude ještě potřebovat," popisuje.

Právě tohoto prezidenta hodnotí nejhůř ze všech. "Ke všem komunistickým prezidentům jsem měl od začátku negativní vztah. Co se týče povahy, nejstrašnější mi přišel Gottwald. Klidně by nechal oběsit nejbližší kamarády. A proč? Protože se bál o svůj kejhák. Co mu nadiktovali v Kremlu, plnil," je přesvědčen Světlík.

Jiří Světlík z Plzně zažil všechny prezidenty od T. G. Masaryka až po V. Klause.

"V podstatě mi bylo líto Ludvíka Svobody. Ten do toho spadl, aniž by se o to zasloužil. Dělat to nechtěl, šoupli ho tam," dodává.

Nejlépe naopak hovoří o Masarykovi. "Pro mě to byl nedotknutelný tatíček. Já jsem ho znal jen jako prezidenta osvoboditele, z fotografií. Když abdikoval, bylo mi jedenáct let," připomíná Světlík s tím, že v podobné náladě vyrůstala celá první republika. Kromě komunistů či "superfašistů" proti němu prý nemohl nikdo nic říct.

Masaryka viděl i na vlastní oči. V roce 1929, když se do Plzně sjela Československá obec sokolská. Podívat se přijel i T. G. Masaryk. Cestoval do Plzně vlakem, z nádraží jel otevřeným vozem dnešní Americkou třídou, kde v té době bylo pouze několik domů.

"Všichni lidé po obou stranách ulice křičeli sokolské Nazdar! a my jsme se stejně starým kamarádem dětskými hlásky křičeli: 'Ať žije tatíček Masaryk.' On to uslyšel, otočil se na nás a pokynul nám," líčí pamětník.

Druhého prezidenta v pořadí, Edvarda Beneše, spatřil Světlík až po válce. "To už jsem byl propuštěný politický vězeň. Místo jsme měli vyhrazené na náměstí Republiky na rohu Pražské, viděli jsme, jak prezident vyznamenával generály," říká Světlík.

Havla a Klause spatřil při setkání politických vězňů na Hradě

Podruhé viděl Beneše, když se s Plzní loučil a odjížděl do Žinkov. "Bylo to na Homolce. Přinesli jsme si štafle, abychom viděli. Zastavil asi osm metrů od nás. Samozřejmě jsem si ho vyfotil, fotka se ale bohužel ztratila," lituje Světlík.

Beneš byl podle něj stále ještě součástí "tatíčkovského kultu". "Byl to uctívaný prezident. A že se mu dnes vyčítá vyhnání Němců? Zaplaťpánbůh. Dovedete si představit, že by v českém státě zůstaly tři miliony Němců? To je vyloučeno. Nehledě na to, že velmoci s tím souhlasily. Bez toho by se odsun nekonal," připomíná Světlík.

Antonína Zápotockého potkal ve stejný den jako Klementa Gottwalda, v budově Národního shromáždění. Zbylé prezidenty v době socialismu viděl na vlastní oči při jejich návštěvách v Plzni.

"Dělal jsem v Kovodružstvu nahoře na Letné. Vždy, když někdo takový jel kolem, vyběhli jsme ven a mávali jsme. Většinou projížděli v otevřených vozech," vzpomíná Světlík.

Václava Havla a Václava Klause spatřil mimo jiné na Hradě během setkání politických vězňů. "On i ten Havel měl svoje mouchy. Jeho osobní život by vzorem pro čítanku nebyl. Ale já to chápu, byl to normální člověk. A Václav Klaus? Použiju jediné slovo - ješita," zamýšlí se Světlík.

Do konkrétnějšího hodnocení jednotlivých prezidentů se pouštět příliš nechce. "Já jsem od nich nic nechtěl a oni mi nic nedali. Jen v roce 1962, kdy byla amnestie, která se vztahovala i na vážnější zločince. Jediný prezident, který mi zasáhl do života, byl tedy Antonín Novotný," říká dnes Světlík.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...

Pokuta za předvolební kampaň míří na hnutí ANO i autory Žlutého barona

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...

Má kampaň MeToo smysl? O chování mužů promluví v Rozstřelu Hašková Coolidge

Bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a odbornice na etiketu Eliška...

Kampaň #MeToo zaměřila pozornost na sexuální násilí a obtěžování žen. Jak ji hodnotí bývalá asistentka pěti amerických...Najdete na iDNES.cz