Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pospíšilova šance na křeslo hejtmana je mizivá, favoritem je Chovanec

  17:46aktualizováno  17:46
Povolební jednání o vzniku nové vlády v Plzeňském kraji oficiálně ještě nezačala, ale už nyní je zřejmé, že hejtmanství s největší pravděpodobností na další čtyři roky ovládnou socialisté. Pravděpodobné je i to, že krajská rada bude opět jednobarevná, složená pouze ze členů ČSSD.

Jiří Pospíšil si na úspěch ve volbách připil i s bývalým hejtmanem Petrem Zimmermannem. Křeslo hejtmana ale pravděpodobně bude muset přenechat Milanu Chovancovi z ČSSD. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Socialisté odmítají začít jednat o krajské vládě před sobotou, kdy skončí druhé kolo senátních voleb. Ale už teď existují pádné důvody k předpokladu, že ve volbách vítězná ODS s Jiřím Pospíšilem v čele skončí nakonec v opozici. Redakce MF DNES jich napočítala sedm.

1. ODS chce křeslo hejtmana a to je pro ČSSD nestravitelné
"Volby jsme vyhráli a já získal trojnásobek preferenčních hlasů než lídr ČSSD pan Chovanec. Přistoupit na jinou variantu by pro nás bylo popření výsledku voleb a pro ODS by to byla nedůstojná pozice," prohlásil Jiří Pospíšil.

Hejtman Chovanec se ale už nechal slyšet, že si neumí představit, že by Pospíšilovi své křeslo přepustil.

2. ČSSD má na výběr, ostatní ne
Socialisté mají po volbách na výběr, s kým udělat koalici, a nikdo je nemůže ovlivnit. "Byť jsme volby nevyhráli, naše pozice je taková, že bez nás nepostaví nikdo nic," prohlásil Chovanec.

3. Mezi hejtmanem a Pospíšilem už je napětí
Milana Chovance rozčilují výroky Jiřího Pospíšila, který zdůrazňuje, že pokud ČSSD odmítne dohodu s ODS, přivede Chovanec komunisty k moci. Hejtman tvrdí, že je ČSSD připravena jednat se všemi stranami. Zároveň však v pondělí vzkázal: "Výroky Jiřího Pospíšila tento prostor výrazně zužují."

4. Levice získala v krajském zastupitelstvu většinu
Chovanec odmítá připustit úvahu, že si voliči v kraji přejí vládu ODS. "Vítězství o 1,5 procenta, kterým pan Pospíšil argumentuje, je pouze symbolické. Skutečným vítězem voleb jsou levicové strany, které získaly výraznou většinu," uvádí Chovanec.

5. KSČM může být vůči ČSSD povolná
Komunisté, jejichž podporu ČSSD potřebuje, pokud se nechce spojit s ODS, připouštějí, že si nemusí za každou cenu dělat nárok na místo v krajské radě. Všech devět míst radních by udržela ČSSD. Socialisté by pak mohli tvrdit, že komunisty nepustili k moci, ačkoliv by s nimi v podstatě byli v koalici. Krajský lídr KSČM Karel Šidlo prohlásil, že hlavní je udržet v kraji vládu levice. "A nehledět na to, zda spolupráce levice bude otevřená. Může mít několik podob a já nevylučuji žádnou možnost," uvedl Šidlo.

6. Pokračování nynějšího stavu by se Chovancovi líbilo
Lídr ČSSD Milan Chovanec řekl, že kdyby komunisté netrvali na zastoupení ve vedení kraje, dohoda s nimi by byla téměř jistá. "Pokud by nechtěli křeslo v radě, pak bych takovou variantu pokládal za nejpravděpodobnější. Nevidím důvod nepokračovat v tom, co tady bylo," uvedl Chovanec.

7. Nároky komunistů srazí hrozba ODS
Pokud by někteří komunisté, kteří jsou radikálnější než Karel Šidlo, začali důsledně žádat křesla radních, socialisté jim mohou jednoduše říct, že si raději plácnou s ODS, jako na plzeňské radnici.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Najdete na iDNES.cz