Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

JIŘÍ HROMADA

aktualizováno 
- Narodil se 14. června 1958 v Chomutově. Vystudoval herectví na DAMU, poté hrál deset let v pražském Divadle E.F.Buriana. V prvních polistopadových volbách kandidoval do parlamentu, aby, jak říká, přiměl veřejnost přemýšlet o životě a problémech homosexuální menšiny. Dnes je prezidentem Sdružení organizací homosexuálních občanů (SOHO) a šéfredaktorem měsíčníku SOHO Absolut Revue.

Odpovědi Jiřího Hromady na otázky čtenářů iDNES

1)
Jaké dáváte šance připravovanému zákonu o registrovaném partnerství?

Kdybychom v SOHO nevěřili, že registrované partnerství bude přijato, nesnažili bychom se vytrvale působit osm let na veřejné mínění a na legislativce, ve snaze osvětlit jeho nezbytnost. Šanci má návrh zákona u poslanců, kteří budou hlasovat srdcem a nebudou si rozum clonit stranickou legitimací. Už pro to, že registrované partnerství může vyřešit svízelné problémy nejen tzv. čtyřprocentní gay minority, ale celých rodin (tedy zhruba 20 procent české populace). Homosexuální děti se rodí heterosexuálním rodičům! Klid v rodině neohrozí fakt odlišné citové orientace dcery či syna, jako spíš jejich nejistá budoucnost ve světle stávajících právních a lidských vztahů v okamžiku, kdy zakotví v žádoucím pevném vztahu. Deklarovat smlouvou soužití dvojic stejného pohlaví znamená odsexualizovat tuto problematiku a dát jí plnohodnotný lidský rozměr. Dvojice nestejného pohlaví mají možnost volby (svobodu nebo manželství). Gayové a lesbičky tuto možnost nemají. Co je jim platná demokracie, když musí žít s pocitem věčného sváru o práva, která už jen tím, že se narodili - získávají druzí automaticky. Homosexualita je v České republice legální - partnerské vztahy dvojic stejného pohlaví nejsou dosud legitimní!
Pro toto vše si myslím, že se nakonec registrovaného partnerství dočkáme. Pokud od stávající poslanecké sněmovny nikoli, pak snad od té, která vzejde z předčasných voleb. Trpělivosti máme dost.
V civilizovaném světě trend k řešení této problematiky jednoznačně spěje - v České republice jsme možná bystřejší a předbíháme dobu. Naši hokejisté však také nečekali na dobu, kdy se začleníme do světových struktur a stali se světu vzorem. Naši poslanci by je měli následovat!


2)
Jste přesvědčen, že tento zákon bude v budoucnu obsahovat i možnost adopce dětí?

Adopce dětí musí řešit zákon o rodině. Registrované partnerství, adopce či osvojení nikdy nenárokovalo, nenárokuje a nárokovat nebude.


3)
Obsahuje rovněž ustanovení o právu cizího partnera českého občana na pobyt a zaměstnání, jak je obvyklé v zákonech přijatých v Dánsku, Norsku, Švédsku a Nizozemí?

O právech cizího partnera českého občana bude sněmovna diskutovat v případě, že prvním čtením záměr založit institut registrovaného partnerství projde.


4)
Existuje podle vašeho názoru v naší zemi politická síla, která by bojovala za zájmy homosexuální menšiny? Co může vaše komunita udělat pro to, aby taková síla vznikla?

Žádná politická síla, která by měla ve svém programu obhajobu zájmů gay minority u nás není. Neexistuje však ani taková, která by měla program zaměřený proti ní. Proto jediná skutečná síla, která může tato práva obhajovat, je gay minorita sama. Navíc její zájmy už osm let efektivně prosazuje celorepublikové občanské hnutí na platformě Sdružení organizací homosexuálních občanů (SOHO) v České republice, které sjednotilo dvacetpět organizací z Čech a Moravy, působících ve prospěch gay a lesbické minority. Pokud bude naše minorita spoléhat na to, že ji někdo jiný zbaví prvků ustrašenosti a přetvářky, je na omylu. Ve světle stávajících dosažených podmínek (shodná věková hranice 15 let s heterosexuální většinou povoleného intimního kontaktu, vynětí ze seznamu nemocí, zrušení seznamu STB, působení bezpočtu klubů, vstřícnost sdělovacích prostředků, velký posun veřejného mínění, distribuce časopisů včetně oficiálního SOHO ABSOLUT REVUE) jsou sebepřijetí a otevřenost na místě.
Specifická politická síla by se se svým gay programem asi "neuživila", naše citová orientace neznamená orientaci politickou. Gay či lesbička mohou být pravicově zaměření stejně tak jako stoupenci republikánů či vyznavači komunistických ideálů.
SOHO velmi intenzivně lobuje v politických vodách (kde se najdou i ta pověstná 4% politiků) - nejvíce však záleží na nás všech, abychom do svého okolí vysílali pozitivní signály. Jinak se stále vystavujeme argumentům typu: "Vidíte, něco na nich musí být špatného, když se s pravdou o sobě skrývají a lžou nám o sobě!"
V tom nám žádná politická síla na světě nepomůže.


 
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz