Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jíme ovoce ze stromů, které jsme nevysadili

  0:01aktualizováno  0:01
Hrozí v Česku konflikt generací? Teď na chvíli pomiňme konflikty typu šermování berlemi ve veřejných dopravních prostředcích a jiné kolize osob. Vezměme jako problém otázku finančního zabezpečení důchodů.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

V České republice musí každý výdělečně činný občan platit státu peníze, ze kterých jsou vypláceny důchody. Je to řečeno velmi zjednodušeně, ale je to bohužel tak.

Je paradoxní, že přestože dnešní (například) čtyřicátníci musí povinně utápět své peníze v důchodovém „fondu,“ ačkoliv je jim jasné, že podle oficiálních propočtů na jejich důchody peníze nebudou. Vlastně si hrají na nebankovní "darovací" instituci, která se chová jako Matka Tereza.

Korupce, inflace, katastrofy... Je těžké najít viníka

Samozřejmě neupírám důchodcům právo na jejich důchody. To by bylo necitelné a naprosto nesmyslné. Přece jen bydlíme v domech, které jsme nepostavili a jíme ovoce ze stromů, které jsme nezasadili.

Reforma penzí. Hrozí konflikt generací?

Společnost stárne a při dnešním způsobu vyplácení důchodů by už brzy každý pracující člověk musel z příjmu „živit“ několik penzistů. Jak byste tento systém změnili, abyste jednou měli zajištěnou penzi? Má si člověk spořit, nebo se má starat stát? Jak se chováte ke starým lidem ve svém okolí?

Ale matematika je neúprosná a systém rodiny starající se o své seniory měl také něco do sebe. Nechci tento problém, který nastal, svádět na určitou osobu, státní zřízení, vládu nebo někoho takového.

Těžké je najít viníka, když za to může celý systém. Korupce, inflace, katastrofy, chřipka a lidská hloupost jsou všudypřítomné. Takže je celkem možné, že vše dopadne úplně jinak, než kam věci dnes směřují. Koneckonců, poučme se z minulosti.

Stačí si připomenout, že už naši praprarodiče museli přežít rakouský státní bankrot 1811, kdy byly naprosto znehodnoceny veškeré celoživotní úspory občanů. A to samé potkalo naše prarodiče v roce 1953.

Jeden den byla měna pevná, druhý den byli z bohatých chudí

Mám namysli ten památný večerní výrok z černého pátku 29. května. Prezident Antonín Zápotocký tenkrát pronesl: "Naše měna je pevná a měnová reforma nebude!" A druhý den již byly z bankovek bezcenné papíry a úspory byly na vázaných vkladech.

A pak bohatí byli chudí, chudí byli chudší a zainteresovaní byli bohatší. Co kdyby se podobná machinace opakovala zítra?

Kdo nám dá záruku?

Diskutujte na blogu

Zaujalo vás, co studenti napsali v rámci projektu Studenti čtou a píší noviny? Diskutujte na studenti.blog.idnes.cz.

Je vůbec někdo schopen zaručit, aby nově vznikající penzijní fondy nebyly vytunelovány jako pojištění našich prarodičů převedené na vázané vklady? Námi draze placený stát určitě ne! Tuto záruku nám s jistotou nemůže dát naprosto nikdo. Prostě proto, že to není možné.

Nedokázalo to tenkrát ani Rakousko, ani naše bývalé socialistické státní zřízení. Proto je dle mého názoru lepší řídit se heslem: Nejlepší investicí do stáří jsou krásné vzpomínky. Neboť je lepší se umilovat k smrti, než v domově důchodců hladový a opuštěný vzpomínat na pracovní úspěchy.

Příhoda Pavel,
VOŠ a SPŠE Olomouc

Autor článku dostane knihuZPRÁVY: Slzný plyn, vodní děla a ohně v ulicích BejrútuHlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

STUDENTI: Nesahat, neplivat, nesvlékat. Každá země to má jinak

Ilustrační snímek

Některé kultury chápeme, jiné ne. Proč? Naše civilizace není dostatečně tolerantní. Ani jedinec není schopen pochopit...

STUDENTI: Návštěva v cizině mě obohatí a ukáže, že chci žít doma

Soumrak se blíží, obyvatelé Rávalpindí mlsně okukují pochoutky, které nabízejí

V dnešní době, kdy si každý dělá opravdu co chce a jak chce, jsou představy o přizpůsobování přinejmenším naivní. U...

STUDENTI: Obrana, nebo kulturní útok?

Potomci Mayů při katolické bohoslužbě v mexickém městě Xul (16. prosince 2012)

Kdysi dávno v exotických krajích Jižní Ameriky žily byly kulturně vyspělé civilizace – Aztékové, Mayové nebo Inkové....Najdete na iDNES.cz