Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jihosúdánská vláda chystá přesun metropole děravým cestám navzdory

  7:20aktualizováno  7:20
Nejmladší stát světa, Jižní Súdán, chce v příštích letech přesunout hlavní město do středu země. Podle vlády se tak zajistí větší prostor pro expanzi. Záležitost to bude nákladná, v africké zemi totiž téměř chybějí pozemní komunikace.

Tržiště v metropoli Jižního Súdánu Džubě (4. července 2011) | foto: AP

O přesunu z metropole Džuby z jihu do severněji položeného, ale menšího města Ramciel informoval server CNN s odvoláním na jihosúdánskou vládu.

Jižní Súdán

Jižní Súdán se oddělil v červenci od původně největší africké země Súdánu. O nezávislosti rozhodli jeho obyvatelé v lednovém referendu. Více než 20 let trvající válka mezi severem a jihem Súdánu zanechala nově vzniklou zemi s poškozenými silnicemi, nedostatečnými dodávkami energií a omezenou infrastrukturou.

Oblast leží asi 100 kilometrů od hlavního města ve státě Jezera. Nová metropole, která by měla vzniknout za pět až osm let, bude ležet přímo na západním břehu řeky Bílý Nil.

"V Džubě není žádná odpovídající plocha. Místa, která by byla k dispozici, jsou příliš malá. Jediná oblast, kde by mohla sídlit v Džubě vláda, je určena pro zvířata," vysvětlil rozhodnutí vlády ministr informací Barnaba Marial Benjamin.

Džuba je městem s děravými a blátivými silnicemi, tamní úřady se však snaží zajistit jejich vyasfaltování, doplnit osvětlení napájené solární energií, a dokonce silnice osadit květinami, napsala agentura Reuters.

Vybudování nového hlavního města láká mnohé, podle Benjamina se už přihlásilo několik firem, včetně jedné jihokorejské. Zatím ale nebyl vybrán žádný návrh a ani celkové náklady zatím nejsou známy.

Plán má i své odpůrce, podle kterých potřebuje Jižní Súdán spíš budovat silnice k okolním zemím. "Ležíme ve vnitrozemí, potřebujeme silnice a spojení do Ugandy, Keni a Etiopie. To jsou priority," soudí Sampson Wassara, profesor na univerzitě v Džubě.

Rozsáhlá súdánská bažina, která je jedním z největších mokřadů na světě, se rozkládá na více než 15 procentech země, která je po letech války extrémně zaostalá. Dle většiny odhadů má území o velikosti srovnatelné asi s dvojnásobkem rozlohy Polska (rozloha Jižního Súdánu je 619 745 kilometrů čtverečních) jen 100 kilometrů zpevněných cest.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

Trump vyhlásil nejfalešnější média. Vyhrál deník The New York Times

Donald Trump v Nashville (8. ledna 2018)

Americký prezident Donald Trump ve středu zveřejnil seznam médií, která podle něj přinášejí lživé zprávy. Držiteli cen...

V Mexiku objevili v poli s cukrovou třtinou tajné hroby. Bylo v nich 33 těl

V Mexiku našli v poli s cukrovou třtinou v tajných hrobech nejméně 33 těl (18....

V mexickém státě Nayarit byly v poli s cukrovou třtinou nalezeny čtyři tajné hroby s nejméně 33 těly. Podle úředníků...

Najdete na iDNES.cz