Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jihočeši nacvičovali jadernou havárii

  15:12aktualizováno  15:12
Temelín - Státní úředníci mají pohotovost jakou nikdo z nich nepamatuje. Pod vedením ministerstva vnitra vypukly manévry, do kterých se zapojily stovky lidí z havarijních štábů. V jižních Čechách se totiž nacvičuje simulovaná havárie jaderné elektrárny Temelín. Je to největší cvičení v zemi v režii nového územně správního celku - jihočeského Krajského úřadu.

Přesně v 7.52 hodin totiž přijal hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník depeši, že jadernou elektrárnu Temelín ohrozila mimořádná událost.

V pohotovosti se ocitlo pět okresů, v havarijní zóně zazněly sirény. O jejich varování informovali v předstihu organizátoři cvičení obyvatele. Upozornili je, že poplach je pouze cvičný.

Lidé v okolí elektrárny se nemusí ničeho bát a první den cvičení je ani nezasáhne, vše se totiž odehrává hlavně v kancelářích úřadů. Pohotovost až druhý den přeroste ve skutečný nácvik evakuace. Scénář předpokládá, že praktická část začne ve čtvrtek 14. března v devět hodin v hospodě v Temelíně. Po pětačtyřiceti minutách se ozvou sirény.

Na úřednících byla poznat nervozita
Ačkoliv scénář byl dopředu jasný, na chodbách krajského úřadu byla vidět nervozita. Cvičení osobně řídil ministr vnitra Stanislav Gross a na místě kontroloval celý průběh jeho náměstek a generální ředitel Hasičského záchranného sboru Miroslav Štěpán.

Po deváté hodině se začali na kraj sjíždět členové krajského krizového štábu a bezpečnostní rady kraje. Zatímco lidé pod českobudějovickou Černou věží nerušeně korzovali a odddávali se jarnímu slunci, přerostla havárie v Temelíně na mimořádnou událost druhého a později třetího stupně.

Dana Drábová
překvapila úředníky

Notovou osnovu štábního cvičení zkomplikovala  plukovníkům a generálům žena. Před polednem musel totiž hejtman Zahradník reagovat na momentální počasí a zaktivovat oproti předpokladům Jindřichův Hradec jako další přijímací místo evakuovaných obyvatel. Do cvičení zasáhl silný vítr, který hnal před sebou radioaktivní mrak.
„Cvičení, které bylo plánováno na leden, mělo ve scénáři i dané parametry počasí. Mám za to, že bychom měli reagovat na aktuální klimatické podmínky, jinak by šlo o Potěmkinovu vesnici,“ řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Připomněla, že se opět ukázalo tradiční jihozápadní proudění větru kolem Temelína, ale čert nikdy nespí. Na možnost, že severák přižene radioaktivitu na jih, upozorňují hlavně rakouští odpůrci Temelína.
Vážný problém mohli mít při skutečné havárii jihočeští policisté. Jejich hlídky dorazily ráno k Temelínu podle scénáře sice včas, ale bez vybavení dozimetry na měření radioaktivity. „Mám za to, že cvičení je od toho, aby ukázalo na nedostatky,“ komentovala Drábová.

Cvičí se zatím jen v kancelářích
„Je to vlastně štábní cvičení, které má prověřit složky záchranného integrovaného systému při jejich komunikaci,“ uvedl hejtman Jan Zahradník.

Ačkoliv tvrdí, že nic se neděje, lidé se o cvičení vlastně ani nedoví, protože probíhá cestou velení a řízení mezi krizovými štáby a havarijní komisí, je na něm vidět pohotovost.

V jeho pracovně visí na tabuli jeho rukou zaznamenaný scénář cvičení, ve kterém fixem zaškrtává jednotlivé operace. V zasedací místnosti je na mohutném stole mapa kraje. Visí zde i mapa havarijního plánování kolem elektrárny.

Jako generálové válečných vojsk se do základy sjížděli zástupci policie, armády, hasičů, zdravotníků, ale i hygieniků a Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Sousední místnost vybavili hasiči, kteří jsou hlavní složkou dne, přenosovou technikou. Svítily monitory laptopů a bzučely faxy.

Hejtman Zahradník tvrdí, že podobné cvičení má mnohem větší rozměry než je prověření varování a ochrany obyvatel při jaderné havárii.

„Napadá mě, jak budeme reagovat třeba při živelné pohromě. Každý si ve svém svědomí říkáme, co uděláme, kdyby vypukla nějaká havárie opravdu naostro. Kdybychom byli vytrženi z postele v noci a museli začít jednat,“ přemýšlí nad mapou.

„Přiznávám, že tato událost je simulovaná a opatření běží podle předem daného scénáře. Ale i taková věc má obrovskou hodnotu. Na vlastní oči a uši se přesvědčíme, jak se informace předávají. Pokud se někdy stane, že nedej bože se dostaneme do skutečného maléru, ať je to povodeň nebo teroristé, budeme už bohatší o zkušenost,“ uvedl.

Jednání krizového štábu na českobudějovické radnici při simulované havárii v Jaderné elektrárně Temelín. (14.3.2002)

Příslušník hlídací služby hlídkuje u dveří zasedací místnosti, v níž jedná na českobudějovické radnici krizový štáb při simulované havárii v Jaderné elektrárně Temelín. (14.3.2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Sport bude mít speciální úřad, připraví ho zlatý olympionik Hnilička

Milan Hnilička

Premiér Andrej Babiš hodlá zřídit funkci vládního zmocněnce pro sport. Podle Lidových novin bude tento post zastávat...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...Najdete na iDNES.cz