Jihoafričané se loučili s Mandelou, Obama si potřásl rukou s Castrem

  • 334
V JAR se konala velkolepá pietní akce za zemřelého Nelsona Mandelu. Vedle tisíců Jihoafričanů se jí účastnily desítky státníků z celého světa. Promluvil americký prezident Barack Obama i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Obama si během akce potřásl rukou i s kubánským vůdcem Raúlem Castrem. Rozloučení z místa sledovala i zpravodajka iDNES.cz

"Ceremonie je v plném proudu, ale stadion pro devadesát tisíc lidí je plný jen asi ze dvou třetin, maximálně ze tří čtvrtin," hlásila ještě dopoledne Iveta Polochová, reportérka MF DNES a iDNES.cz z johannesburského Soweta. Organizátoři se přitom báli, že se davy na stadion ani nevejdou. Jihoafričané se loučili s Nelsonem Mandelou, který zemřel minulý čtvrtek ve věku 95 let (více o smrti Nelsona Mandely zde)

"Je pravděpodobné, že svou roli sehrálo počasí, od rána hustě prší. Nicméně první návštěvníci tu čekali už v šest hodin ráno, kdy se stadion otevřel," dodala reportérka. Jednou z čekajících byla například Masukua Thokonasukuova.

"Dnešní den ve mě vyvolává vzpomínky z dob apartheidu a to, čím vším jsme museli projít. Nemohli jsem chodit všude, bydleli v chatrčích, naopak bílí žili v krásných domech. Mandela jim odpustil a já také. A to je strašně příjemný pocit," řekla iDNES.cz Thokonasukuová, jíž neodradil nekonečný déšť, jenž smáčí jihoafrické velkoměsto.

Podle jihoafrické tradice déšť usnadní zesnulému cestu k bohům, připomněl za obrovského potlesku zástupce Afrického národního kongresu (ANC) Cyril Ramaphosa, jenž se jako první ujal slova krátce před polednem místního času (před jedenáctou našeho času).

Vdova po Mandelovi a 4 prezidenti USA se účastnili pietního aktu:

"Loučíme-li se zemřelým za deště, je-li pohřbíván, když nad Jihoarfickou republikou prší, podle tradice ho bozi snáze přivítají v nebi," řekl Ramaphosa davu lidí. Na stadion v Sowetu, chudém johannesburském předměstí, se vejde na 95 tisíc lidí. Jihoafričané se začali scházet už v noci. Stadion opanovala v úterní dopoledne atmosféra rockového koncertu.

Diktátoři i demokraté. Na ceremoniál dorazili Castro i Bono:

"Mandela, Mandela, Mandela," vykřikoval v rytmu afrických bubnů mohutný sbor z ochozů jednoho z největších jihoafrických stadionů. Právě tady měla veřejnost poslední možnost spatřit Mandelu, když se v roce 2010 zúčastnil finále mistrovství světa ve fotbale. "Znějí protestsongy z doby apartheidu, lidé zpívali i Mandelovu píseň Siyabonga Nkokheli Tata Madiba," popsala Polochová, podle které je na místě vcelku překvapivá "mírnost bezpečnostních opatření".

"Přístup na stadion je samozřejmě kontrolovaný, ohraničený. Kolem jsou mobilní zátarasy i policie. Ale například chybí rentgenové rámy a když jsem přicházela, nikdo nekontroloval ani tašky," uvedla.

Vítej synu africké země, vítali v JAR Obamu

S prvním černošským jihoafrickým prezidentem se přijela rozloučit celá řada politiků a významných světových osobností. Dorazil i americký prezident Barack Obama s manželkou Michelle. 

"Vítej synu africké země," vyzvali organizátoři Obamu po hodině a půl oficiálního programu k projevu. Cestou k mikrofonu se americký prezident pozdravil s většinou státníků, včetně kubánského prezidenta Raúla Castra, s nímž si potřásl rukou a prohodil pár slov. Něco takového nebývá často k vidění.

Pohřeb v Qunu

Po úterním ceremoniálu bude Mandelovo tělo od středy do pátku vystaveno v Pretorii, v neděli pak bude uloženo při státním pohřbu do hrobu ve vesnici Qunu na jihovýchodě země, kde Mandela vyrůstal.

"Nelson Mandela byl posledním velkým osvoboditelem 20. století a člověk, který vedl život jako nikdo jiný," začal řeč první černošský prezident. "Jeho boj byl váš boj, jeho triumf byl vaším triumfem a vaše svoboda a demokracie jsou jeho odkazem," řekl Obama.

Kromě prvního amerického páru dorazil i jeho bývalý prezident George W. Bush s chotí Laurou či bývalá šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová s manželem, exprezidentem Billem Clintonem.

Jako první ze zahraničních představitelů, půl hodiny před Obamou, promluvil generální tajemník OSN Pan Ki-moon. "JAR ztratila svého hrdinu, Jihoafrická republika ztratila svého otce," řekl nadšenému davu. "Nebyl to jen jeden z největších lídrů našich časů, ale také učitel, který byl příkladem všem, " řekl Pan Ki-mun.

Pietního aktu zúčastnil i kubánský prezident Raúl Castro, jehož bratr Fidel Castro v minulosti podporoval Mandelovy snahy o potlačení apartheidu. Obama i Castro na akci promluvili, stejně jako francouzský prezident Francois Hollande, britský premiér David Cameron, brazilská prezidentka Dilma Rousseffová či zimbabwský prezident Robert Mugabe, jehož Jihoafričané také přivítali s nadšením.

Na pietu v Johannseburgu, největší akciv uplynulých letech, přišli i současní a bývalí jihoafričtí prezidenti Jacob Zuma, Thabo Mbeki či De Klerk. Ne všechny však Jihoafričané zdraví potleskem. Vždy, když se na velkoplošných obrazovkách objeví nynější prezident Zuma, stadionem se začne rozléhat mohutné bučení. "Mnozí se na Zumu zlobí kvůli korupčním skandálům, které se kolem něho vynořily," vysvětlovala reportérka iDNES.cz.

Slavný život Nelsona Mandely:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video