Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlavsko se připravuje na Závod míru

  10:25aktualizováno  10:25
Vysočina - Už v úterý přivítá Českomoravská vrchovina peloton závodníků 54. ročníku Závodu míru 2001, který se letos posunul ze čtvrté do třetí kategorie Mezinárodní cyklistické unie UCI. Znamená to, že že kromě Mistrovství světa 1969 a 1981, nebyla v zemi pořádána hodnotnější soutěž.

Město Žďár nad Sázavou se stalo etapovým městem vůbec poprvé; letos zde bude cíl páté etapy z Olomouce. Závodníci by v úterý měli po Neumannově ulici dorazit na náměstí přibližně v půl páté. Poslední napínavé kilometry budou moci obyvatelé města sledovat na velkoplošné obrazovce.

Druhý den zde bude odstartována šestá nejdelší etapa měřící dvě stě třicet čtyři a půl kilometru s cílem v Plzni, v níž závodníci protnou i okres Havlíčkův Brod. Cyklisty Závodu míru by Broďáci měli přivítat zhruba deset minut po jedenácté hodině. "Asi od jedenácti do dvanácti hodin bude Havlíčkův Brod uzavřen ze všech směrů, tedy od Prahy, Jihlavy, Pardubic a Pelhřimova. Počítáme, že na průjezd pelotonu, včetně doprovodných vozidel, potřebujeme čtvrt hodiny.

Jakmile budou závodníci opouštět město, bude trasa postupně otevírána normálnímu provozu. V zájmu snadnějšího zvládnutí dopravní situace všechny křižovatky řídit policisté," upozornil na mimořádná opatření vedoucí dopravního inspektorátu havlíčkobrodské policie Václav Pejcha.

"Akce si vyžádá dopravní změny v silniční i autobusové dopravě. Některé linky MHD nepojedou vůbec, jiné budou odkloněny. Po celé trase závodu bude policií zastaven provoz," řekl tiskový mluvčí žďárské policie Václav Kučera. K parkování vozidel kolony Závodu míru bude využita Nerudova ulice a parkoviště mezi hotelem Morava a Fit, pro veřejnost proto v těchto místech bude platit zákaz parkování.

Obě města na Vysočině připravují doprovodný program. Ve Žďáru bude sportovně-kulturní odpoledne zahájeno ve 12 hodin, uskuteční se celostátní finále základních škol v cyklistice. Havlíčkovo náměstí v Havlíčkově Brodě pro změnu v dopoledních hodinách oživí nejrůznější soutěže pro děti, dále se pak diváci mohou těšit na ukázky vystoupení Vysočina Bike klubu, výstavu kol nebo ochutnávku nápojů pro sportovce. Kromě toho budou návštěvníci svědky jedné ze tří rychlostních prémií Závodu míru.

Povýšení závodu do třetí kategorie přinesl letos zvýšený zájem profesionálních stájí i více peněz pro nejlepší v pelotonu. "Ještě o stupínek výš, to je náš cíl," řekl Pavel Doležel, ředitel závodu, jehož 54. ročník startuje dnes v Lodži a do cíle v Postupimi dojede kolos 628 osob a 150 vozů v konvoji 19. května. "Počet profesionálních týmů první divize se zvyšuje, ale nabídnout aspoň jedno dvě jména, která lidem opravdu něco říkají, to je náš úkol do budoucna," prohlásil Doležel.

Letos nepojedou dva z nejslavnějších bardů závodu, čtyřnásobní vítězové Němci Steffen Wesemann a Uwe Ampler. Rozpočet závodu se zvýšil o jeden milion korun, vysoko převyšuje dvacet milionů. Stoupla částka na peněžní prémie ze 160 na 180 tisíc marek, vítěz dostane 12 500 marek, téměř čtvrt milionu korun. Za startovné jednotlivým stájím se vyplatí víc než za prémie.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Srnky z pole vyháníme Metallicou, říká dobrovolník z jihu Čech

Plašení zvěře na loukách poblíž obce Besednice (22. května 2018).

Vidět srnku, která každé ráno a večer chodí na pole a naříká pro své mrtvé mládě, je zdrcující zkušenost. Své o tom ví...

Pikal se omlouvá, že na vyznamenání navrhli básníka oceněného už Husákem

Místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal na celostátním fóru strany

Poslanec Pirátů Vojtěch Pikal se omlouvá za to, že mezi kandidáty na státní vyznamenání je komunistický básník Karel...

Vzniká první polokomunistická vláda po roce 1989, kritizuje Fiala

Vzniká první polokomunistická vláda po roce 1989 kritizoval na programové...

Stále více lidí nás vnímá jako hlavní politickou alternativu, prohlásil šéf ODS Petr Fiala v moderní dřevěné sportovní...

Najdete na iDNES.cz