Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlavsko se připravuje na Závod míru

  10:25aktualizováno  10:25
Vysočina - Už v úterý přivítá Českomoravská vrchovina peloton závodníků 54. ročníku Závodu míru 2001, který se letos posunul ze čtvrté do třetí kategorie Mezinárodní cyklistické unie UCI. Znamená to, že že kromě Mistrovství světa 1969 a 1981, nebyla v zemi pořádána hodnotnější soutěž.

Město Žďár nad Sázavou se stalo etapovým městem vůbec poprvé; letos zde bude cíl páté etapy z Olomouce. Závodníci by v úterý měli po Neumannově ulici dorazit na náměstí přibližně v půl páté. Poslední napínavé kilometry budou moci obyvatelé města sledovat na velkoplošné obrazovce.

Druhý den zde bude odstartována šestá nejdelší etapa měřící dvě stě třicet čtyři a půl kilometru s cílem v Plzni, v níž závodníci protnou i okres Havlíčkův Brod. Cyklisty Závodu míru by Broďáci měli přivítat zhruba deset minut po jedenácté hodině. "Asi od jedenácti do dvanácti hodin bude Havlíčkův Brod uzavřen ze všech směrů, tedy od Prahy, Jihlavy, Pardubic a Pelhřimova. Počítáme, že na průjezd pelotonu, včetně doprovodných vozidel, potřebujeme čtvrt hodiny.

Jakmile budou závodníci opouštět město, bude trasa postupně otevírána normálnímu provozu. V zájmu snadnějšího zvládnutí dopravní situace všechny křižovatky řídit policisté," upozornil na mimořádná opatření vedoucí dopravního inspektorátu havlíčkobrodské policie Václav Pejcha.

"Akce si vyžádá dopravní změny v silniční i autobusové dopravě. Některé linky MHD nepojedou vůbec, jiné budou odkloněny. Po celé trase závodu bude policií zastaven provoz," řekl tiskový mluvčí žďárské policie Václav Kučera. K parkování vozidel kolony Závodu míru bude využita Nerudova ulice a parkoviště mezi hotelem Morava a Fit, pro veřejnost proto v těchto místech bude platit zákaz parkování.

Obě města na Vysočině připravují doprovodný program. Ve Žďáru bude sportovně-kulturní odpoledne zahájeno ve 12 hodin, uskuteční se celostátní finále základních škol v cyklistice. Havlíčkovo náměstí v Havlíčkově Brodě pro změnu v dopoledních hodinách oživí nejrůznější soutěže pro děti, dále se pak diváci mohou těšit na ukázky vystoupení Vysočina Bike klubu, výstavu kol nebo ochutnávku nápojů pro sportovce. Kromě toho budou návštěvníci svědky jedné ze tří rychlostních prémií Závodu míru.

Povýšení závodu do třetí kategorie přinesl letos zvýšený zájem profesionálních stájí i více peněz pro nejlepší v pelotonu. "Ještě o stupínek výš, to je náš cíl," řekl Pavel Doležel, ředitel závodu, jehož 54. ročník startuje dnes v Lodži a do cíle v Postupimi dojede kolos 628 osob a 150 vozů v konvoji 19. května. "Počet profesionálních týmů první divize se zvyšuje, ale nabídnout aspoň jedno dvě jména, která lidem opravdu něco říkají, to je náš úkol do budoucna," prohlásil Doležel.

Letos nepojedou dva z nejslavnějších bardů závodu, čtyřnásobní vítězové Němci Steffen Wesemann a Uwe Ampler. Rozpočet závodu se zvýšil o jeden milion korun, vysoko převyšuje dvacet milionů. Stoupla částka na peněžní prémie ze 160 na 180 tisíc marek, vítěz dostane 12 500 marek, téměř čtvrt milionu korun. Za startovné jednotlivým stájím se vyplatí víc než za prémie.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

V tunelech na D8 se měří, ale pokuty za rychlost nikdo nevybírá

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Řidiči překračující osmdesátku v tunelu Panenská na D8 před hranicemi s Německem se zatím stále nemusejí bát pokut....Najdete na iDNES.cz