Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlava odstranila vlajky festivalu

  14:01aktualizováno  14:01
Jihlava - Rada města Jihlavy vytáhla do boje za ochranu české vlajky. Rozhodla, že odstraní z města prapory Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, které jak barvami, tak i jejich uspořádáním státní vlajku České republiky připomínají. Někteří obyvatelé v nich totiž viděli hanobení státního symbolu. Pořadatel akce odmítl výzdobu sundat, protože mu ji radnice předem povolila. Město proto odstranilo vlajky samo, náklady ponese pořadatel.

Vlajka, která se sestává z  červeného a bílého pruhu, přes který je jako klín umístěn modrý trychtýř, vyvolala mnoho emocí jak mezi obyčejnými lidmi, tak mezi radními. Řada lidí, kteří od středy volali městské policii a úřadu magistrátu, si tyto vlajky spojovali s blížícím se svátkem vzniku republiky a modrý trychtýř uvnitř vlajky chápali jako znevážení symbolu státnosti.

"Laik, který o festivalu nic neví, by  to skutečně mohl chápat jako zdeformování symbolu státní vlajky," připouští Zdeněk Jaroš, jihlavský historik a člen městského zastupitelstva.

Grafickou podobu vlajky i celého loga festivalu navrhl výtvarník Juraj Horvath. "Je to umělecké dílo a vůbec nebylo v našem záměru nějak pošpinit českou státnost. Podle mě to je celé strašně absurdní. Vlajka má barvy České republiky. Jsme hrdí na to, že jsme Češi, a to že se festival snoubí s datem vzniku republiky, nijak nepopírá význam svátku, ba právě naopak," řekl Marek Hovorka, ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů.

Loga festivalu s plným motivem, včetně trychtýře, jsou více než měsíc zobrazovány jako reklamní poutače v televizi, tisku i na billboardech. "Až do této doby to nikomu nevadilo," dodal.

Ředitel festivalu Marek Hovorka žádal o účast na čtvrtečním jednání rady. Ještě předtím, než mohl vlajky před radními obhájit, mu však telefonicky sdělili, že již o sundání vlajek rozhodli. "Zeptali se mě, jestli vlajky sundáme sami. To jsem odmítl. Bylo by to v podstatě jako bychom připustili nějaké naše pochybení," řekl Hovorka. Dodal, že náklady na sundání praporů, které organizoval magistrát, budou pravděpodobně směřovány na účet pořadatele festivalu.

"Vzhledem k tomu že budou v nejbližší době vyvěšeny vlajky republiky ke státnímu svátku a řada lidí symboly festivalu chápe jako znevážení státního symbolu, doporučila rada stažení vlajek," komentoval rozhodnutí primátor Vratislav Výborný.
Podobně smýšlí i tajemník magistrátu Jiří Doležal, který radním tlumočil názor pořadatelů festivalu.

"Magistrát tu není od toho, aby věřejnosti vysvětloval co ty symboly znamenají. Proto bylo rozhodnuto, že půjdou vlajky dolů," komentoval Doležal rozhodnutí rady s tím, že vyvěšení vlajek nebylo povoleno.

Podle pořadatelů však o povolení jednali se šéfem odbory kultury magistrátu Tomášem Koukalem. "Jednalo se o ústní dohodu," říká ředitel Hovorka s tím, že však ani jednu ze stran nenapadlo motiv vlajky představit. Ústní dohodu potvrdil  šéf městského odboru kultury, který se ve čtvrtek k situaci odmítl vyjádřit.

Přes vyhrocení sporu by však důsledky nemusely být vážné. "Osobně si myslím, že jde o nedorozumění, které nebude mít následky v našich dalších vztazích," shodli se pořadatel Marek Hovorka i primátor Vratislav Výborný.

Odstraněné vlajky pořadatelé pátého ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, který se koná v Jihlavě od 26. do 29. října 2001 (více informací o festivalu ZDE), rozvěsili na budovy, v kterých se akce bude konat.

Ještě ve čtvrteční podvečer ozdobili pořadatelé festivalu Masarykovo náměstí v Jihlavě množstvím malých vlajek, identických s velkými, které město odstranilo. I ty však z náměstí během pátečního dopoledne Služby Města Jihlavy odstranily.

 

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...Najdete na iDNES.cz