Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlava má šanci získat vysokou školu

  10:39aktualizováno  10:39
Jihlava - Snaha jihlavské vyšší odborné školy o transformaci na vysokou školu nekončí. Vedení školy věří, že škola má vysokou šanci uspět u akreditační komise a přeměnit se na veřejnou, čili státní vysokou školu neuniverzitního typu, která by možná už od září příštího roku produkovala absolventy s bakalářským titulem. Byla by tak jedinou státní vysokou školou se sídlem v kraji.

Škola byla Ministerstvem školství na přelomu roku vybrána mezi sedm státních vyšších škol, které jsou předurčeny k tomu, aby na jejich bázi vznikly vysoké školy neuniverzitního typu. Nyní škola musí projít akreditací studijního vysokoškolského bakalářského programu. "To je pro nás to nejsložitější, protože komise vyžaduje, aby personální zabezpečení a tvůrčí a výzkumná práce zde byly na určité požadované úrovni. Sice s jistými problémy, ale věřím, že jsme schopni ji zajistit," řekl ředitel VOŠ Ladislav Jirků.

Škola chce využít kontaktů a personální pomoci například brněnské Mendlovy zemědělské a lesnické univerzity, kde by se také mohli pro jihlavskou vysokou školu připravovat její budoucí doktoři, docenti, či profesoři. "I jinde jsme si  sehnali personální pomoc. Věříme, že během několika měsíců budou podmínky akreditační komise splněny," řekl Jirků.

Pokud by akreditační komise transformaci školy schválila, první studenti by zde mohli začít studovat některý ze čtyř plánovaných oborů buď v příštím, nebo následujícím roce.

Jaké obory hodlá škola nabízet? Nyní požádala o akreditaci studijního programu ekonomika a management v oboru finance a řízení a programu informatiky s oborem počítačové systémy. "Další dva obory - cestovní ruch a regionální veřejná správa - k předložení akreditační komisi připravujeme," řekl Jirků.

Vedení kraje věří, že tentokrát už se škole podaří s transformací uspět. "Záleží na vyjádření akreditační komise, ale zdá se, že všechno pro školu dopadne příznivěji, než tomu bylo například před dvěma roky," řekla Alena Štěrbová, zástupkyně krajského hetmana odpovědná za školství.

Dosud není jasno o pojmenování potenciální vysoké školy, ale je pravděpodobné, že se v jejím názvu objeví termín "polytechnika". "Možná se bude jmenovat Polytechnika Vysočina, nebo Českomoravská polytechnika, to je zatím otevřené, " naznačil Jirků.

Škola by měla mít plánovanou kapacitu kolem patnácti set až dvou tisíc studentů. "Jsme vážní uchazeči o podstatnou část areálu staré nemocnice u třídy Legionářů - za účelem jejich využití po úpravách na vysokoškolské koleje," řekl Jirků.
Přestože v krajském městě zřejmě vznikne jediná vysoká škola se sídlem na Vysočině, nebude Jihlava prvním, ani jediným městem v kraji, kde bude možno získat vysokoškolský diplom. Vzhledem k plánovanému podzimnímu zahájení bakalářského a magisterského studia na Škole ekonomiky a cestovního ruchu dokonce nebude ani první možností studia v Jihlavě.

Již od uplynulého roku funguje odloučené pracoviště Střediska distančního vzdělávání olomoucké Filozofické fakulty Univerzity Palackého ve Žďáru nad Sázavou a možnost studia zde plánuje nabídnout i VÚT Brno. Jiná soukromá neuniverzitní škola se pravděpodobně zrodí také v Třebíči.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO ale nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Najdete na iDNES.cz