Fotografie původní kruhové stěny v jídelně vily Tugendhat

Fotografie původní kruhové stěny v jídelně vily Tugendhat | foto: A.M.O.S. Design

Jídelnu vily Tugendhat ozdobí ztracená kruhová stěna, našli ji v menze

  • 22
Do funkcionalistické vily Tugendhat se po rekonstrukci vrátí původní kruhová stěna. Makasarovou stěnu jídelny z vily po roce 1940 odvezli Němci, a proto ji roku 1984 nahradila replika. Brněnský historik umění Miroslav Ambroz však nyní ztracený originál našel.

Části jednoho z původních skvostů vily, který už odborníci považovali za nenávratně ztracený, objevil Ambroz v menze brněnské právnické fakulty, kde v minulosti sídlilo gestapo.

Fotografie původní kruhové stěny v jídelně vily Tugendhat
Konstrukce kruhové stěny v jídelně vily Tugendhat
Konstrukce kruhové stěny v jídelně vily Tugendhat

"Před lety získal Ambroz deník německého vojáka. V něm se dočetl, kam byla dřevěná stěna odvezena," uvedl Karel Říha z firmy A.M.O.S. Design, která se podílí na současné rekonstrukci vily.

Co všechno už restaurátoři našli

Tepelnou izolaci z chlupů
Mezi stěnami našli dělníci speciální tepelnou izolaci z rašeliny a hovězích chlupů.

Unikátní systém větrání
Pod nánosy barvy dělníci odkryli otvory k odvětrávání. Těmi proudilo teplo či chladný vzduch do zimní zahrady Tugendhatů.

Elektrické zásuvky v podlaze
Už v roce 1930 měli ve vile elektrické zásuvky zabudované přímo v podlaze. Ty byly u zasouvacích oken.

Úlomek původního skla
Ve výkopech se našly střepy původního zasklení. Podle nich restaurátoři zjistili, že sklo ve vile bylo tenčí než jeden centimetr.

Bílé a černé keramické dlaždice
Pod vestavěnými příčkami ležely původní bílé dlaždice. Další, tentokrát černé bez glazury, našli dělníci ve shozu na koks.

Část stěny posloužila německým vojákům jako obklad baru

Budova, kde se desky stěny nacházely, sloužila za války gestapu, následně armádě a později právnické fakultě. "Nikdo si jí za sedmdesát let nevšiml. Gestapáci si tak tehdy vylepšili svůj bar," dodal Říha.

Kruhová stěna sloužila v baru jako obklad stěny. "Nebyla kompletní, byla částečně rozřezaná a poškozená," dodal Říha s tím, že proto je nyní v péči restaurátorů.

Podle Ivety Černé, která je vedoucí vily Tugendhat, je místo nálezu logické. "Část se objevila v reprezentační budově gestapa, kde byla společenská místnost," upřesnila Černá.

I němečtí vojáci si uvědomovali, o jak krásný materiál se jedná. "Desky museli sejmout a narovnat," popsala Černá. Podle ní bude velmi náročné desky znovu ohnout, aby stěna z nich mohla opět krášlit brněnskou památku UNESCO.

Materiály se hledají u původních dodavatelů ze zahraničí

Tugendhat od loňského roku obléhají restaurátoři a dělníci, kteří se podílejí na dvouleté rekonstrukci. Kromě nich však uvnitř pracuje například také tým odborníků na kovové části. Ty čistí a natírají modrošedou barvou, kterou speciálně namíchali ve Švédsku.

I další materiály pocházejí převážně ze zahraničí. "Většina původních věcí totiž byla od zahraničních firem. Chceme, aby to tak bylo i po rekonstrukci," řekla Černá. Ta proto oslovuje firmy, jež se v roce 1930 podílely na jejím vybavení.

"Dodavatelé to většinou chápou jako prestiž," popsala Černá, která na postup prací každý den pečlivě dohlíží.

Vila Tugendhat byla v roce 2001 zapsána na seznam památek UNESCO. Po pěti letech soudních sporů začala v loňském roce její celková oprava. Nedávno se ukázalo, že 146 milionů korun, se kterými se na její rekonstrukci dosud počítalo, nebude stačit. Opravy spolknou o 17,8 milionu korun víc (více najdete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue