Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jídelna hospodaří problémově

  22:44aktualizováno  22:44
J i h l a v a - V komplikovaný případ s pravděpodobnou soudní dohrou se zřejmě rozvine nejasné hospodaření školní jídelny na Základní škole v Rošického ulici v Jihlavě. "Při kontrole hospodaření školní jídelny byly zjištěny nedostatky v účetnictví, na jejich základě magistrát rozhodl, že tam bude proveden audit," řekla mluvčí jihlavského magistrátu Jiřina Štanclová.

"Vedoucí jídelny byla odvolána z funkce a na škole byla zrušena vedlejší činnost," doplnila Štanclová. Upřesnila, že Rada města již minulý týden rozhodla o převedení téměř 250 tisíc korun na úhradu ztráty v hospodaření za minulý rok.

Vedlejší činností se rozumí, že škola až do letošního února podnikala tak, že její zaměstnanci v jídelně pekli cukroví, pořádali svatby a vařili pro lidi i mimo školu. Z peněz, které na této činnosti škola vydělala, bylo mimo jiné zakoupeno i vybavení do školní jídelny. "Právě přeléváním peněz z jídelny do vedlejší činnosti vznikly ty nedostatky, nedošlo ale k osobnímu obohacování, tak nebylo zahájeno trestní řízení," dodala mluvčí.

"Informace o mém odvolání je mylná. To, co zveřejnil magistrát, má na mé postavení velmi špatný vliv nejen z pohledu obchodních partnerů a zaměstnanců. Cítím se poškozena i jako občan," řekla vedoucí školní jídelny Jitka Volavková. I přes oznámení magistrátu stojí i nadále v čele jídelny. Dodala, že se nebrání jakékoli hloubkové kontrole ve své jídelně ani případnému policejnímu šetření.
"Neříkám, že jsem neudělala chyby, ale nebyla jsem určitě jediná. Chci, aby už bylo konečně všechno vyjasněno. Po tiskové konferenci magistrátu vypadám jako zlodějka a to teda nejsem," doplnila. Zpochybnila i vyjádření mluvčí Štanclové o ukončení podnikatelské činnosti na škole. "Skončilo pečení cukroví a svatby, ale cizí strávníci u nás berou jídlo dále," dodala Volavková.

"V rozborech hospodaření školy v ulici E. Rošického se za loňský rok promítla ztráta 975 tisíc korun. Bylo tam špatně manipulováno s účetními doklady," vysvětlil tajemník Magistrátu Jiří Doležal. Potvrdil, že se ze strany školy pravděpodobně nejedná o úmysl, ale o neznalost Zákona o účetnictví. Připustil, že škola své účetnictví vede špatně již delší dobu. Zodpovědné osoby, ředitel školy a přes něj i vedoucí jídelny byli na nedostatky v hospodaření upozorněni. "Mě pobouřilo, že pan ředitel výhrady své podřízené sice sdělil, ale nemělo to správnou formu. V tom vidím  velké podcenění," dodal Doležal. Připustil i možnost dalších personálních změn na této škole. "Po poradě se svým právníkem se k celé věci do jejího uzavření nebudu vyjadřovat," řekl ředitel školy Jaromír Fuchs.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kvilda obnoví hřbitov z 19. století zničený armádou, využijí jej místní

Kvildský hřbitov je za kostelem Nalezení těla sv. Štěpána.

Starý německý hřbitov chce letos znovu obnovit a připravit k pohřbívání Kvilda na Prachaticku. Areál kolem kostela, kde...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Prezident Zeman přijme demisi vlády příští týden ve středu

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Prezident Miloš Zeman přijme demisi menšinové vlády ANO ve středu 24. ledna. Telefonicky se na tom ve čtvrtek domluvil...

Najdete na iDNES.cz