Boris Johnson před svým domem den poté, co ho premiérka Theresa Mayová...

Boris Johnson před svým domem den poté, co ho premiérka Theresa Mayová jmenovala novým ministrem zahraničí (14.7.2016) | foto: ČTK

Boris je zpátky. Návrat kontroverzního lídra brexitu sklízí kritiku

  • 894
Nová britská premiérka Theresa Mayová vyvolala krátce po svém jmenování rozruch, když dosadila do funkce ministra zahraničí někdejšího starostu Londýna a propagátora brexitu Borise Johnsona. Média připomínají jeho mezinárodní skandály a sociální sítě zaplavují posměšky. Mayová mezitím obsazuje další posty ve vládě.

Johnson si za své „odcházení“ před dvěma týdny vysloužil ostrou kritiku a výsměch médií, politiků i celebrit. Teď ale jako by někdo udělal střih a tohle všechno byla minulost. Bývalý starosta Londýna je zpátky a hned v jednom z nejdůležitějších postů nové vlády - v čele britské diplomacie. Resort ministerstva zahraničí mu svěřila britská premiérka Theresa Mayová krátce po svém jmenování.

Britský deník The Independent přitom vzpomíná, že to byla sama Mayová, kdo si ještě nedávno z Johnsona utahoval. „Ano, Boris vyjednával v Evropě. Pamatuji si, že naposledy, když jednal s Němci, vrátil se se třemi téměř novými vodními děly,“ řekla Mayová a rozesmála publikum.

Narážela tím na jedno z kontroverzních rozhodnutí Johnsona, kdy koupil použitá vodní děla od německé policie. Johnson se tehdy bránil, že tím ušetřil Londýnu přes dva miliony liber.

Volba Johnsona do nového kabinetu je tak pro Mayovou přinejmenším odvážnou volbou. Web VICE News však připomíná, že vzhledem k jeho častým excesům a přeřekům je také volbou velice podivnou.

Johnson pracoval nějaký čas v Bruselu a umí hned několik cizích jazyků. Plynně hovoří francouzsky a italsky a rozumí i španělštině či němčině. V minulosti se však nejednou musel omlouvat za mezinárodní skandál.

Média připomínají, když před červnovým referendem mimo jiné prohlásil, že EU navazuje na Adolfa Hitlera a Napoleona a že se snaží vytvořit superstát. Probírají se i starší kontroverzní výroky. Například když o černoších hovořil jako o mouřeníncích s melounovým úsměvem, nebo když mluvil o protibritském zaměření amerického prezidenta.

Stejně tak si Johnson v minulosti vzal na paškál i bývalou americkou ministryni zahraničí a současnou kandidátku na prezidentku USA Hillary Clintonovou, kterou přirovnával k Lady Macbeth a mluvil o ní jako o „sadistické sestře v psychiatrické léčebně“.

Urážky však mířily někdy i na východ. V roce 2008, kdy Londýn přebíral olympijskou vlajku od Pekingu, urazil Johnson Čínu prohlášením, že všechny mezinárodní sporty byly buď vymyšlené, nebo upravené Brity. „Říkám to s úctou k našim čínským hostitelům, kteří vynikají v ping-pongu, ale ping-pong vznikl na jídelních stolech v Anglii v 19. století a říkalo se mu Wiff-waff,“ prohlašoval tehdejší starosta hlavního města Anglie před tleskajícím publikem.

Na video z projevu se můžete podívat zde:

Rozumná volba nebo trapas

Britská média nemají na jmenování Borise Johnsona jednotný pohled. Podle The Daily Telegraph to byl od Mayové vynikající nápad. „Jmenovat Borise byl vynikající nápad. Věří v brexit, ale je proevropský, chce přísnější kontrolu migrace, ale je pro přistěhovalectví,“ napsal The Daily Telegraph. Johnson podle něj přispěje k tomu, aby se z rozchodu s EU stal liberální a globalizaci vstřícný projekt.

14.července 2016 v 08:52, příspěvek archivován: 14.července 2016 v 10:59

Today's front page: Dear World... Sorry #BorisJohnson https://t.co/LwGl9Akcsm pic.twitter.com/aVzaGYb1a7

Zcela v jiném rozměru vidí Johnsona list Daily Mirror. Ten na titulní stránce otiskl nezapomenutelnou fotografii, na které Johnson sedí zavěšený v postroji na laně a mává dvěma britskými vlajkami.

Kritika z Bruselu

Sestavování britské vlády kritizoval ve čtvrtek šéf Evropského parlamentu Martin Schulz. Podle něj je sestavována hlavně v zájmu udržení jednoty Konzervativní strany, ne s ohledem na budoucnost Británie.

„Spojené království musí rozbít začarovaný kruh, který má přímé dopady na zbytek Evropy,“ řekl Schulz, jehož citovala agentura AFP.

Schulz vyzval Mayovou, aby Británie o vystoupení z EU začala jednat na podzim. Důležité je podle něj, aby se jednalo bez zahořklosti a Británie byla považována spíše za milovaného příbuzného odcházejícího z domova, než za zrazujícího odpadlíka.

Snímek vznikl před letní olympiádou v roce 2012 v Londýně a politikovi se tehdy při klouzání lano zaseklo a zůstal viset ve vzduchu. Fotku doplňuje titulek: „Milý světe, promiň.“

„O uplynulé noci, kdy nová premiérka Theresa Mayová jmenovala Borise Johnsona ministrem zahraničí, se Británie stala šaškem,“ napsal Daily Mirror.

Humorné reakce na jmenování Johnosona se začaly množit i na Twitteru pod hashtagem #BorisIsBack. Johnson nahrazuje ve funkci Philipa Hammonda, který se v kabinetu Mayové stane ministrem financí.

Mayová pokračuje v sestavování kabinetu

Hojně sledovaný byl odchod britského ministra spravedlnosti Michaela Govea, který byl jedním z hlavních představitelů kampaně za vystoupení Británie z Evropské unie a neúspěšně kandidoval na premiéra.

Gove do poslední chvíle podporoval Johnsona. Poté však překvapivě oznámil vlastní kandidaturu na premiérský úřad, ačkoli ji do té doby odmítal. Johnson se nakonec rozhodl do souboje nevstoupit.

Govea nahradila v čele ministerstva spravedlnosti Elizabeth Trussová, která se tak stala první ženou, která kdy resort vedla, uvedla BBC. Ve vládě premiéra Davida Camerona zastávala Trussová post ministryně pro životní prostředí.

Titulní stránky britských deníků poté, co byla novou premiérkou jmenována Theresa Mayová (14.7.2016)

Uvolněný post ministryně životního prostředí pak získala někdejší konkurentka Theresy Mayové v boji o premiérské křeslo Andrea Leadsomová.

Andrea Leadsomová získala v nové vládě Theresy Mayové post ministryně životního prostředí (14.7.2016)

V kabinetu jsou tak už čtyři ženy. Kromě zmíněného ministerstva spravedlnosti a životního prostředí, má svou ministryni i resort školství a vnitra.

Mayová už obsadila i post ministra financí a ministra pro vyjednání odchodu země z EU. Druhý jmenovaný resort povede nyní euroskeptik David Davis, který krátce po jmenování uvedl, že Británie formálně vystoupí z EU okolo prosince 2018. Ke konci roku přitom očekává aktivaci článku 50 unijní smlouvy.

Takhle Johnson nedávno oznámil, že se nebude ucházet o post premiéra:

30. června 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video