Je to libové maso bohaté na proteiny a je velmi zdravé, říká o klokaním mase Peter Ampt z Ústavu pro enviromentální studia na univerzitě v Novém Jižním Walesu.

Je to libové maso bohaté na proteiny a je velmi zdravé, říká o klokaním mase Peter Ampt z Ústavu pro enviromentální studia na univerzitě v Novém Jižním Walesu. | foto: Profimedia.cz

Jezte klokany a velbloudy, prospějete tím přírodě, slyší Australané

  • 61
Omezte spotřebu skopového či hovězího a jezte raději klokany a velbloudy, radí vědci Australanům. Změna jídelníčku prý přispěje k boji proti oteplování a k zachování přírody na kontinentu. Důvodem je mimo jiné zažívání zvířat. Větry, které krávy a ovce vypouštějí, totiž obsahují metan a ten je významným zdrojem emisí skleníkových plynů v Austrálii.

Naopak klokani mají zažívací trakt vůči životnímu prostředí mnohem šetrnější. "Po většinu lidských dějin Austrálie - tedy asi po dobu 60 tisíc let - byl klokan hlavním zdrojem masa. Mohl by se jím velmi dobře stát znovu," uvedl v nedávno zveřejněné zprávě profesor Ross Garnaut, poradce vlády pro klimatické změny.

Krávy versus klokani

Ross Garnautt ve své studii soudí, že do roku 2020 by počet krav mohl klesnout o sedm milionů kusů a počet ovcí by se mohl snížit o 36 milionů kusů. Naopak počet klokanů by se mohl vyšplhat na 240 milionů, zatímco dnes jich je 34 milionů.

V případě velbloudů by se navíc zároveň se stravovacím problémem mohlo vyřešit jejich přemnožení na nejmenším kontinentu. V Austrálii žije více než milion velbloudů, způsobují značné škody na křehkém australském ekosystému. "Dělejte to jako já, dnes jsem měl k obědu velblouda," tvrdí profesor Murray McGregor, spoluautor studie o přemnožené velbloudí populaci, kterou v prosinci předložil vládě.

Ať už jde o velbloudy nebo klokany, vědci přiznávají, že je složité změnit stravovací návyky Australanů, jsou však prý přesvědčeni o tom, že je nezbytné snížit stavy krav, ovcí a velbloudů.

Ačkoli některé Australany pojídání klokanů odpuzuje, mnozí z nich je již mají na svém jídelníčku - zejména z dietetických důvodů.

"Je to libové maso bohaté na proteiny a je velmi zdravé, protože pochází od zvířat žijících ve volné přírodě," konstatuje Peter Ampt z Ústavu pro enviromentální studia na univerzitě v Novém Jižním Walesu.

Podobné argumenty zaznívají ve prospěch velbloudího masa. "Podobá se hovězímu. Je libové, vynikající pro zdraví," ujišťuje McGregor.

klokani a velbloudi v austrálii

Na rozdíl od klokana, který je v Austrálii původním "obyvatelem", velbloud byl do australských pouští přivezen koncem 19. století a později se rozšířil i volně v přírodě. Velbloudi mají k dispozici rozsáhlé plochy a stojí proti nim málo přirozených nepřátel. Jejich populace se každých devět let zdvojnásobí a působí velké škody na rostlinách, pramenech vody i na pouštní zvěři.

,

Video