Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ježíše zabil zločin, určil patolog

  11:29aktualizováno  11:29
Na pitevním stole je mrtvola muže mezi 30 a 35 lety, jeho totožnost potvrdilo množství jeho následovníků. Ježíš Nazaretský. Tvrdí o něm, že mu je 33 let, je synem Josefa a Marie. Po odsouzení byl ukřižován. Tak začíná pitevní zpráva. Vydal ji španělský soudní lékař José Antonio Lorente.

Vyplývá z ní mimo jiné, že během posledních osmi hodin života způsobovalo týrání Ježíši nepopsatelné utrpení.

Jak upozorňuje španělský list El Mundo, všechny údaje, o něž se doktor Lorente opíral, jsou zaznamenány v Písmu svatém. Nic tedy není ponecháno improvizaci ani fantazii autora, který působí na univerzitě v Granadě.
 
Vnější prohlídka
Soudní patolog se nejdřív zaměřil na vnější prohlídku těla. Z ní je evidentní, že Ježíš byl v dobrém fyzickém stavu, a to i přes utrpěná zranění. Na hlavě jsou znát četné bodné, řezné a tržné ranky s pohmožděninami. Jsou uspořádány ve tvaru koruny či kruhu v horní části čela a pokračují po obou stranách hlavy, poškodily temenní, spánkové a týlní kosti.
 
Zranění jsou hluboká, poškodila kůži celé hlavy a pronikla až na vnější vrstvu zmíněných kostí. Stejnými píchacími nástroji jsou probodané i ušní boltce.

Je nutné poznamenat, že následkem hlubokého krvácení způsobeného mnohočetnými ranami, jsou téměř všechny vlasy po celé své délce prosáklé vlhkou krví nebo škraloupy krve zaschlé. Všechna utrpěná zranění jsou srovnatelná s těmi, která by způsobila trnová koruna - taková, jakou podle popisu nesl zesnulý.

Na přední i zadní části těla, hrudi i zádech jsou vidět mnohočetná zranění. Převládají zhmožděniny ve formě krevních podlitin, modřin a hematomů. Některá z nich mají podlouhlý tvar, který obvykle způsobují použité předměty, velmi pravděpodobně devítiocasé kočky.

V důsledky intenzity ran a, případně nebo, kvůli jejich opakování na určitých partiích se objevily podlouhlé zhmožděniny, povrchové odřeniny a krvácející hluboké škrábance. Na některých částech těla jsou pohmožděniny zvláště hluboké, způsobily trhliny ve svalstvu a také nadměrné krvácení.

Všechny tyto rány převládají především na zádech. A konečně na pravé straně přední části je zjevná hluboká bodná rána, která jednoznačně způsobila ohromné krvácení.

Na obou horních končetinách v zápěstní oblasti je zranění způsobené probodením se zhmožděnými okraji a známkami ran v důsledku velké váhy, pravděpodobně váhy těla. Na rukou, na dlani a vnější hraně dlaně jsou vidět odřeniny, jaké se objeví při oporu o ruce při pádu na zem.

Na chodidlech průnikové bodné zranění se zhmožděnými okraji. Kolena nesou oděrky a odřeniny, zřejmě způsobené pádem na ně.

Jak vypadá pitevní protokol

Příčiny smrti jsou dvě, obě však spolu souvisejí: příčina okamžitá a základní. Život udržuje souhra tří funkcí: srdeční, dýchací a nervové. Jakmile aspoň jedna z nich ustane, pak je to okamžitá příčina smrti.

Občas bývá tato příčina založena na řadě těžkých a rodových všeobecných poruch, tedy základních příčin.

Když někdo zemře na infarkt myokardu, byla okamžitou příčinou drastická redukce ischemie srdeční s myokardickou nekrózou, ovšem základní příčinou bylo zúžení srdečních cév. Tyto příčiny jsou vždy zapisovány v lékařských úmrtních i pitevních zprávách.
 
Okolnosti smrti se snaží vysvětlit, jestli šlo vraždu, nehodu nebo sebevraždu. Tyto poznatky jsou zásadní pro případné soudní vyšetřování. Techniky používané při pitvách pomáhají určit nejen druh smrti, ale i údaje o pachatelích, případně totožnost oběti.

Vnitřní zranění
Pitevní zpráva pokračuje vnitřním výzkumem zemřelého. Zpráva v této části konstatuje známky nedostatku kyslíku ve tkáních, masivní krvácení, hypovolemický šok (celkové snížení množství krve), zblednutí sliznice a vnitřních orgánů jako plic, jater a ledvin.

V srdečních komorách a ve velkých arteriovenozních cévách je velmi omezené množství krve. V mozku a plicích jsou známky dušení srovnatelného s dlouhotrvající agónií.
 
Ježíš umíral v agonii
Před stanovením okolností smrti je nutné provést řadu lékařsko-právních úsudků. Doktor Lorente v pitevní zprávě uvádí, že nebylo popsáno smrtelné zranění, které by při zasažení životního orgánu nebo funkce bylo okamžitou nebo zásadní příčinou smrti. To všechno nás vede k názoru, že smrt Ježíše Nazaretského byla výsledkem dlouhého procesu agonie, stojí ve zprávě.
 
Naposledy jedl při Poslední večeři (devět hodin večer ve čtvrtek 12). Do pátečních tří hodin odpoledne uplynulo 18 hodin. Od svého zatčení zřejmě nic nejedl ani nepil. Týrání (s výjimkou ran holí, které mu způsobil jeden Kaifášův sluha) začalo v sedm hodin pátečního rána, do momentu smrti tedy uplynulo osm hodin.

Ostatní zranění pocházejí z bičování, množství ran od šlehů je na hrudi i na zádech. Tato zranění vyvolala krvácení, která zpočátku nebyla silná, protože ani rány nebyly hluboké, a proto nezasáhly velké cévy a žíly.
 
Protože však rány kryly rozsáhlou část těla (záda a hruď), ztráta krve se nahromadila a mohla být významná - během osmi hodin týrání mohla způsobit ztrátu jednoho či dvou litrů krve a plasmy (je nepravděpodobné, že by mohl ztratit krve více, neboť rány na cévách s malým a středním průměrem mají tendenci se uzavírat).

Celková ztráta krve vyvolává krizi nebo šok ve fungování organismu. Vzhledem k velkému množství ran, které opakovaně dopadaly na stejná místa, došlo k zraněním podobným jako při drcení či stlačení. To má za následek uvolnění látek do krve - například myoglobinu ze svalů, jež vyvolává poruchy při ledvinovém procesu filtrace.

Velké množství ran na hrudi rovněž vyvolává velké bolesti, ohromné a nepopsatelné utrpení. Mezi obranné mechanismy, jež automaticky a podvědomě tělo používá, patří redukce pohybu na minimum - redukce pohybu v hrudníku se odráží v povrchovém dýchání, jež vyvolává nedostatečné okysličení vinou nesprávného dýchání. K tomu se ze stejné příčiny připojuje hyperkapnie (nadbytek oxidu uhličitého) a řada poruch rovnováhy kyselin.
 
K tomu je nutné připočítat pozici na kříži, kde tělo visí za horní končetiny a pnutí se přenáší do hrudníku a jeho svalstva, což ztěžuje jeho funkce včetně usnadnění dýchacích pohybů. Těžká traumatická zranění v hrudi mohla podráždit membrány okolo plic a způsobit suchý zápal pohrudnice.

To může být dokonalé vysvětlení, proč po bodnutí do pravé strany boku vytekla "krev a voda" - krev z vlastních zranění cév a žil v oblasti a "voda", jež mohla být exsudátem nahromaděným mezi pohrudničními blanami.
 
Rány po hřebech na rukou a nohou nebyly příčinou smrti - neohrožují životní funkce a možná infekce se za tak krátkou dobu nerozvine. Jedinou možností - v Písmu ovšem nepopsanou - by bylo velké krvácení při zasažení velkých cév či žil, které by přispělo
ke zmíněnému celkovému úbytku krve.
 
Zranění trnovou korunou smrt také nezpůsobila, protože trny nepronikly do mozku ani nevyvolaly nadměrné krvácení. Pozice na kříži (ortostatická - nohama dolů) ztěžuje přívod kyslíku do mozku, neboť krev má, v důsledku zemské přitažlivosti, tendenci hromadit se v dolních partiích organismu. Platí to zejména tehdy, když srdce pracuje slabě a okysličování orgánu, jenž kyslík potřebuje nejvíc (mozek, respektive centrální nervová soustava), je tedy nedostatečné.

Smrt způsobil zločin
Maje na paměti dlouhou agónii a udržení vědomí až do poslední chvilky a v souvislosti s dříve zmíněným dochází pitevní tým k těmto nejpravděpodobnějším lékařsko-právním závěrům:
 
Bezprostřední příčina smrti: hypoxie-anoxie - nedostatečný přívod kyslíku do mozkové tkáně vinou nadměrného snížení množství kyslíku v krvi, respektive nepřítomnost kyslíku tamtéž v důsledku krvácení, nedostatečného mechanického dýchání (v důsledku nehybnosti) způsobeného těžkými zraněními v bočním svalstvu a nedostatečnou srdeční činností.

Základní příčina smrti: mnohočetná bodná zranění, pohmožděniny, oděrky, odřeniny, podlitiny a modřiny v přední a zadní části trupu.

Původ smrti: zločin.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Postoj Pirátů ke kandidátovi ANO se mění. Kvůli SPD a komunistům

Vedení Pirátů komentuje povolební vyjednávání. (31. 10. 2017)

Piráti budou o víkendu znovu hlasovat o tom, zda mají na šéfa Sněmovny podpořit kandidáta ANO Radka Vondráčka, a to...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Jednání nebudou, pokračujeme v jaderném programu, zní ze Severní Koreje

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje manévry severokorejských speciálních...

Severokorejský vyslanec při OSN Han Te-song v pátek vyloučil možnost zahájení rozhovorů mezi KLDR a USA, dokud budou...

Tělo zamořené parazity, zběh z KLDR měl v sobě i 27centimetrového červa

Severokorejského vojáka postřelili při dezerci do Jižní Koreje

Severokorejský voják, který v pondělí uprchl přes hranici do Jižní Koreje a byl přitom postřelen svými kolegy ve...

Zemřel mafián Salvatore Riina. Vrah přezdívaný Bestie zabil přes sto lidí

Mafiánský boss Salvatore "Toto" Riina na fotce z roku 2016.

V 86 letech zemřel někdejší boss sicilské mafie Salvatore „Toto“ Riina. Zemřel ve vězení, kde si odpykával...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.