Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ježek ve své knize cupuje každého, kdo ublížil Kaplického chobotnici

  8:52aktualizováno  8:52
Bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek se ve své knize Střepiny chobotnice rozepsal mimo jiné o přímém vlivu podnikatele Romana Janouška na pražský magistrát. V jeho kanceláři se prý v roce 2007 dohodlo, jak se vypořádat se ctí s projektem blobu Jana Kaplického a kým obsadit tým Národní knihovna.

Podnikatel Roman Janoušek bývá přezdíván Bémovo dvojče z paláce Blaník. O jeho vlivu na pražskou politiku a chod města se vyprávějí legendy. Jenže - vyprávějí se jenom potichu a především anonymně.

Až teď se o Janouškově přímém vlivu na magistrát rozepsal bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek v knize Střepiny chobotnice.

V Janouškových kancelářích na Václavském náměstí se totiž údajně upekla na podzim roku 2007 dohoda, jak se vypořádat se ctí s Kaplického projektem a také kým obsadit tým Národní knihovna.

"Ačkoliv Bém obvykle novinářům říká, že s Janouškem chodí jen občas hrát tenis, blanické setkání svědčilo o opaku. Byl to Janoušek, který na schůzce působil dojmem člověka, který 'to řídí', zatímco Bém nervózně přecházel po místnosti a co chvíli vykřikoval, že přece nemůže zase měnit názor," píše Ježek v kapitole Tým Národní knihovna na straně 158.

Eva Jiřičná na křtu knihy Vlastimila Ježka

Bývalý ředitel Národní knihovny se pustil do každého, kdo podle něj ublížil Kaplického projektu. Vlastimil Ježek tvrdí, že nejde o pomstu. "Jen jsem se potřeboval vyrovnat se s dvěma lety, která jsem na projektu knihovny nechal. A že jsem zmínil pana Janouška? Co mi kdo může udělat?" nadhodí Ježek. Se zadostiučiněním říká: "Už v pátek se Pavel Bém pídil po knize, ale měl smůlu."

Bém: Je to hloupé a pokleslé

Že by slídil v předstihu po Ježkově díle, Bém odmítá. "Nejsem fanouškem sci-fi a podle dosud publikovaných úryvků je dílo pana Ježka učebnicovou ukázkou tohoto žánru. Nemám chuť, čas a ani žaludek číst hloupé, pokleslé a smyšlené dílko, které si hraje na literaturu faktu," vzkazuje Bém a doporučuje Ježkovi, že měl jako chlap uznat manažerské selhání a odejít.

To, co bývalý šéf knihovny sepsal, je podle Béma jen msta. "Pocit ukřivdění pana Ježka je příliš silný a chce se jednoduše někomu pomstít za to, že přišel o teplé místečko ředitele, i za svoji neúspěšnou senátorskou kampaň," myslí si Bém.

Eva Jiřičná a Vlastimil Ježek

Lobbista Janoušek a primátor Bém však nejsou jediní, do kterých se odvolaný Ježek nemilosrdně pustil. Byť se dušuje, že knihu psal s nadhledem a objektivně.

Figurka "Nácíček" udělá pro Béma cokoli, tvrdí Ježek

Kritiku schytalo i ministerstvo kultury. "Zklamáni jsme byli všichni zejména Jehličkovým ministerstvem, které odpovědnost za budoucnost Národní knihovny vložilo do rukou Františka Mikeše, jemuž málokdo v okruhu české kultury řekne jinak 'Nácíček'. Člověka, který by bez legitimace ODS jen těžko zastával funkci prvního náměstka ministra kultury. A hlavně služebné figurce, která byla pro Pavla Béma až donedávna ochotná bez přemýšlení udělat cokoli," vypořádává se Ježek s náměstkem Mikešem.

Nijak lichotivé hodnocení. Jak se zdá, Mikešovi je to jedno. Prý o dílku nemá ani tušení. "Mám jiné starosti. Jsem sice velký čtenář, ale nemusím číst vše," tvrdí Mikeš.

Plno jiných čtenářů však na knihu čeká, jak se zdá podle zájmu o včerejší křest v knihkupectví Kanzelsberger. Na něm Ježek slíbil, že z každého prodaného výtisku přispěje pětikorunou na sbírku na novou knihovnu.


Střepiny chobotnice

Ukázky z nové knihy Vlastimila Ježka

O podnikateli Romanu Janouškovi

"Ačkoliv Bém obvykle novinářům říká, že s Janouškem chodí jen občas hrát tenis, blanické setkání svědčilo o opaku. Byl to Janoušek, který na schůzce působil dojmem člověka, který 'to řídí', zatímco Bém nervózně přecházel po místnosti a co chvíli vykřikoval, že přece nemůže zase měnit názor. Ostatně už úvodní Janouškova slova stála za to. Zeptal se, zda si uvědomuji, že jsem se jako stoupenec 'pravdoláskařů' ocitl přímo v centru 'nepřátelského tábora', kam bych za jiných okolností pravděpodobně nikdy nevkročil."

Tým Národní knihovna, str. 158

O práci týmu Národní knihovna

"V průběhu naší schůzky znatelně nervózní Pavel Bém napadl s křikem kolegyni Bohdanu Stoklasovou, že osmdesát procent fondů Národní knihovny tvoří brak. ... Jan Kaplický uvažoval o předčasném odchodu z jednání. Prý venku čekajícím novinářům sdělí, že odchází, jelikož primátor řve na dámu. Neodešel. Uvědomil si zřejmě, že většina novinářů i čtenářů by nepovažovala Bémovo neurvalé chování za nic mimořádného, zatímco jeho, Kaplického, by začali pokládat za přecitlivělého podivína."

Střepiny chobotnice, str. 174

O odvolání z postu ředitele

"František Mikeš, první náměstek ministra kultury, jehož komentářům 'k věci' se smějí všichni, ti rozumnější stranou a potichu, mi poslal esemesku. V půl šesté psal, že se mám dostavit do jeho kanceláře, a nejlépe ihned. ...'Nedáš si panáka?' vystoupil František civilně z žánru. 'Proč ne, když si dáš taky,' odvětil jsem a napadlo mne, že i když se známe poměrně dlouho, to dnešní tykání najednou vypadá tak podivně, soudružsky definitivně...

Z jičínské pohádky do ministrova zámku, str. 217-218Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...

VIDEO: Lesníci propagují území, kde hospodaří příroda a ne člověk

Nový spot Lesů ČR navrhuje ponechání části lesů přírodním procesům

Lesy České republiky zveřejnily vzdělávací video, ve kterém popisují přínos bezzásahových území. Podle ekologů je to...

Žádost o Babišovo vydání je logická, brání Chovanec postup policie

Milan Chovanec (ČSSD)

Policie v případu Čapí hnízdo postupuje tak, jak jí to ukládá zákon, uvedl ve středu ministr vnitra Milan Chovanec....

Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka

O metodě BLW si přečtěte v rozhovoru s Ditou PtáčkovouNajdete na iDNES.cz