Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jez by mohl získat plavební komoru

  14:42aktualizováno  14:42
Otrokovice - Splavná vodní cesta tvořená Baťovým kanálem a korytem řeky Moravy se možná v budoucnu prodlouží z Otrokovic až do Kroměříže. Radnice v Otrokovicích, Kroměříži a Napajedlích se rozhodly uzavřít smlouvu o vypracování projektové dokumentace na vybudování nové plavební komory u bělovského jezu.

Přes šedesát kilometrů dlouhá moravská vodní cesta, jejímž základem je starý Baťův kanál, slouží poslední desetiletí pro rekreační plavbu menších lodí v úseku od Hodonína až po Otrokovice. Po Moravě by se dalo plout i výš proti proudu, ale překážkou je zatím jez v prostoru mezi Otrokovicemi a Bělovem. Pokud by se zde postavilo další zdymadlo, lodě by se dostaly až do Kroměříže.

„Plavba po Moravě je velmi atraktivní záležitost. Sám jsem si to nyní vyzkoušel. A pokud bychom se po vodě dostali až do Kroměříže, dávala by tato vodní cesta turistům zase ještě úplně jiné možnosti,“ říká napajedelský radní Tomáš Zatloukal. Považoval by tuto investici za důležitou pobídku k dalšímu rozvoji cestovního ruchu spojeného s vodní cestou.

„Když bude další plavební komora, firmy by mohly mít větší zájem v cestovním ruchu na břehu řeky podnikat,“ domnívá se mluvčí otrokovické radnice Jana Bubeníková. Přestože splavná vodní cesta sahá až po Otrokovice, žádný z podnikatelů z tohoto města, ale ani z Napajedel, se zde do výstavby potřebných přístavišť a půjčoven loděk zatím nepustil. Poslední přístaviště s půjčovnou lodní je ve Spytihněvi. A směrem na Otrokovice je plavba minimální. Odvezena byla i motorová výletní loď, která před několika lety v sezonu v tomto úseku Moravy přepravovala cestující.

„Dali jsme podnikatelům určité náměty, ale odezva nebyla žádná. A přímo město nemělo po povodních na takové aktivity peníze,“ připouští Bubeníková.

Ředitel nadačního fondu Agentury pro rozvoj turistiky na Baťově kanále z Veselí nad Moravou Ivo Ondračka se proto přehnanému optimismu v této souvislosti brání. Připomíná, že návrhů, jak prodloužit Baťův kanál, se v minulosti objevila celá řada, ale zatím se nezrealizoval žádný. „A i když Povodí Moravy už na začátku devadesátých let část existujících plavebních komor opravilo a vodní cesta byla funkční od Otrokovic až po Nedakonice, několik roků se zde stejně nikdo neplavil. Novodobé pravidelné využívání kanálu pak začalo na úseku, kde plavební komory ještě nebyly opraveny,“ shrnuje dosavadní zkušenosti Ondračka.

„Výstavba plavební komory je krásná věc, která by mohla prospět rozvoji cestovního ruchu. Ale proč například Otrokovice či Napajedla už dnes nemají přístaviště, proč tam žádný podnikatel nepůjčuje loďky a proč se výraznějším způsobem nevyužívá vodní cesta od bělovského jezu po proudu Moravy směrem na jih?“ ptá se Ondračka.

Podle něj lidé nepřijedou obdivovat plavební komoru, těch už mají na Baťově kanále třináct, ale bude rozhodující, co jim případná prodloužená trasa vodní cesty přinese. Turisty bude zajímat, mimo to, že za dvě hodiny přijedou do Kroměříže, především co uvidí po cestě - přírodu, ptáky, živočichy, a bude pro ně rozhodující, jaké podmínky mají na trase pro půjčování lodí, přistávání, občerstvení, ubytování. Velmi důležitá jsou přístaviště, u kterých se dá zaparkovat autem nebo která jsou dobře dostupná veřejnou dopravou.

A v neposlední řadě se musí spočítat, co to přinese v ekonomickém vyjádření. Každá nová stavba podléhá také posouzení z pohledu ochrany přírody a příroda je hlavní „atrakcí“ Baťova kanálu. Rozšiřování turistiky by nemělo vést k tomu, že se odtud některé živočišné či rostlinné druhy, které nebudou míst dostatek klidu, odstěhují.
„Je to ambiciózní záměr a jsem velice rád, že tři města projevila zájem o turistický ruch spojený s vodní cestou. Ale tato myšlenka ještě musí projít širokou diskusí a musí být provázena množstvím dalších činů,“ dodává Ondračka.

Pokud tři města zajistí projektovou dokumentaci, bude to podklad pro Ředitelství vodních cest, aby případně tuto mnohamilionovou investici realizovalo. „Vzhledem k mnohomilionovému nákladu bude stavba určitě vycházet především ze státního rozpočtu, případně z některé dotace,“ domnívá se mluvčí Povodí Moravy Dana Meissnerová. Povodí je podle ní připraveno se na akci podílet svými technickými a odbornými stanovisky. „Je snahou vodohospodářů zabezpečit možnost nepřerušeného splavnění na co nejdelším úseku toku,“ ujišťuje Meissnerová.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...Najdete na iDNES.cz