Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jestřáb Šaron dělá první vstřícné kroky

  8:01aktualizováno  8:01
Vyjednávač míru s Palestinci, Ehud Barak, v izraelských volbách prohrál. Obyvatelé židovského státu zvolili novým premiérem pravicového politika Ariela Šarona, který je znám tvrdším postojem vůči Palestincům. Přesto se snaží být vstřícný. Upusťte od násilí a podpořte mírové řešení našich rozepří, vzkázal Arabům hned po svém zvolení. Zároveň přizval do své vlády i opozičního, poraženého politika Ehuda Baraka.
Izrael volí premiéra

Izrael volí premiéra - Ortodoxní židé dávali svůj hlas pro nového izraelského premiéra 6. února v jedné z volebních místností v Jeruzalémě. (6. února 2001) | foto: ČTK

DALŠÍ INFORMACE

Volby očima zpravodaje MF DNES:
Chceme lepší mír, než nabízí Ehud Barak

Šaron, tvrdý muž, který se nevzdává

Podle výsledků zveřejněných po sečtení více než 99 procent hlasů získal Šaron přes 62 procent odevzdaných hlasů, zatímco Barak, který vedl mírová jednání s Palestinci, měl podporu necelých 38 procent voličů.

"Vyzývám naše sousedy, Palestince, aby opustili cestu násilí a vrátili se na cestu dialogu a mírového řešení našich rozepří," řekl Šaron v prvním projevu po volebním vítězství v reakci na několikaměsíční vlnu palestinsko-izraelských násilností, při nichž bylo od září zabito nejméně 400 lidí.

Předběžné výsledky
Ariel Šaron 62,5%
Ehud Barak 37,4%

"Moje vláda bude pracovat na dosažení realistických dohod, které zajistí přežití Izraele a jeho historické zájmy. Vzájemné vztahy by měly být založeny na oboustranném respektu a plnění společných závazků, dodal nový ministerský předseda.

Co znamená vítězství Šarona

Zničující porážka muže, který před dvaceti měsíci slavnostně slíbil voličům, že prosadí mír, vrhá Izrael i Blízký východ do dalšího období nejistoty a může znamenat i změnu kursu mírového procesu.

Na prvním místě se dá očekávat ještě tvrdší vojenská reakce na izraelsko-palestinské nepokoje, které si už vyžádaly skoro 400 mrtvých, vesměs Palestinců.

"Konec mírového procesu z Osla, Šaron nás ochrání a přinese Izraeli opravdový mír," skandovaly včera do noci davy nadšených stoupenců dvaasedmdesátiletého Šarona v Jeruzalémě i v dalších místech.

Šaron přijímá gratulace
Zastánce tvrdé politiky vůči Palestinců 72letý Ariel Šaron přijímal celou noc gratulace z celého světa. Americký prezident George Bush Šaronovi poblahopřál v telefonickém rozhovoru. "Spojené státy spolupracovaly s každým vůdcem Izraele od jeho založení v roce 1948. Naše bilaterální vztahy jsou pevné," uvedl Bush s tím, že se těší na spolupráci a na jednání o míru na Blízkém východě. Ke zvolení Šaronovi blahopřálo jménem Evropské unie i Švédsko, které nyní  evropské patnáctce předsedá.

Šaron pozval Baraka do vlády
Několik málo hodin po uzavření volebních místností, když ještě v ulicích měst oslavovali Šaronovi stoupenci, pozval nový premiér svého volebního soupeře do vlády národní jednoty.

Ještě před tímto pozváním Ehud Barak přiznal porážku a blahopřál svému rivalovi k vítězství. Barak, který stál v čele vlády od roku 1999, také oznámil, že je rozhodnut opustit křeslo šéfa Strany práce. Zároveň prohlásil, že až Ariel Šaron vytvoří novou vládu vzdá se poslaneckého mandátu.

Volby šoků a rekordů
Všichni se shodují, že to byly volby šoků a rekordů. Překvapivá je nezvykle malá volební účast - přišlo jen něco málo přes 60 procent voličů, což je nejméně v historii země.

"Je to známka toho, že lidé jsou apatičtí, nedůvěřiví, zklamaní a že nevěřili příliš ani jednomu z kandidátů," uvedl izraelský analytik Peter Hirschberg.

Výsledek prokázal, že volby byly jednoznačně ovlivněny krvavými srážkami a napětím, které už čtyři měsíce sužují Izrael i palestinská území a jež Barak nedokázal zastavit. Izraelci dali najevo, že chtějí na prvním místě bezpečnost.

Včerejší den nebyl výjimkou. V ulicích izraelských měst a na silnicích byly v pohotovosti další tisíce vojáků, kteří měli posílit bezpečnostní síly před nebezpečím teroristických útoků, jimiž hrozily radikální palestinské skupiny.

Vstup do volebního střediska v jeruzalémské čtvrti Kyrjat Moše hlídali bezpečnostní pracovníci a prohlíželi podezřelé tašky. Nejinak tomu bylo na jiných místech. Na palestinských územích, kde byl vyhlášen další protestní "Den hněvu", znovu propukly srážky.

"Šaron je hrdlořez," skandovaly davy Palestinců v Rámalláhu, na Západním břehu Jordánu a zasypávaly kamením izraelské vojáky. Ti odpovídali střelbou pogumovaných projektilů a slzným plynem. Na 65 Palestinců bylo při dramatických střetech zraněno. Na jiných místech dávali Arabové najevo, že odmítají jak Šarona, tak i Baraka a že jim je jedno, kdo v Izraeli vyhraje.

Nový premiér bude bez podpory parlamentu ochromený
Znalci izraelské politické scény předpokládají, že Šaron nebude mít lehkou pozici. Bude mít totiž proti sobě nepřátelsky naladěný parlament - Kneset.  Poprvé v historii země se totiž stalo, že Izraelci volili šéfa vlády, aniž by se zároveň konaly parlamentní volby. Šaron se tedy nyní musí snažit, aby sestavil životaschopnou vládu. Jinak hrozí vypsání voleb.

Podle posledních předvolebních průzkumů vedl Šaron nad Barakem poměrem 56:38 hlasům. Dlouhodobě Šaron v průzkumech vedl až o dvacet procent.

Po volbách bude hůř, bojí se Izraelci. Další informace čtěte ZDE.

Palestinci se Šarona obávají
Zatím se neví jak na volbu nového izraelského premiéra zaregují Palestinci.

Ještě před zveřejněním výsledků voleb prohlásil hlavní mírový vyjednávač Nabíl Šás, že Palestince znepokojuje možnost, že by byl zvolen  Šaron. "To by situaci na Blízkém východě uvrhlo do naprostého chaosu," dodal. I on a s ním i další palestinští činitelé ale tuší, že nakonec budou muset, bez ohledu na mnohé výhrady, s Arielem Šaronem stejně jednat.

Obavy vzbuzují i výroky islámských extremistů. Ti již dříve pohrozili pumovými útoky v Tel Avivu. Izrael proto Palestincům  zakázal v den voleb přístup na své území. Do oblastí, kde žije komunita izraelských Arabů, navíc poslal silné policejní oddíly.

O KOM IZRAELCI ROZHODOVALI?

Až do smrti bude 'jestřába' Ariela Šarona provázet jeho krvavé tažení do Libanonu, které organizoval a vedl v roce 1982. Byla to nejkontroverznější válka v dějinách Izraele. Proto se neměl nikdy stát premiérem Izraele, říkají mnozí obyvatelé země. Právě proto je tím pravým, říkají však stoupenci krajní pravice. Šaron je zásadně proti vyjednávání s Palestinci a jakýmkoli kompromisům. "Pod mým vedením se nestane, aby izraelská vláda vyjednávala, zatímco se střílí, a rozhodně neučiní jediný ústupek za páchané násilí," prohlašuje dvaasedmdesátiletý Šaron. Osmapadesátiletý Ehud Barak, izraelský vojevůdce ověnčený metály, uspěl v rozbouřeném politickém kotli mnohem méně než v armádě. V čele vojsk byl zvyklý udílet rozkazy a spoléhat sám na sebe. Ukázalo se však, že tyto vlastnosti mohou být v politice i na překážku. Barak, v mnoha směrech obdivuhodný muž (kolik generálů hraje skvěle na klavír), se příliš spolehl sám na sebe a nezvládl práci v týmu. Kritici Barakovi vytýkají zejména vyjednávání s Palestinci a jeho ochotu k ústupkům.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Po erupci japonské sopky je jeden mrtvý, další lidi zranily létající kameny

Okolí sopky pokryla vrstva černého prachu. (23. ledna 2018)

Erupce sopky na japonském ostrově Honšú a následná lavina u lyžařského střediska u města Kusacu zabila jednoho člověka....

Člen vedení AfD v Braniborsku konvertoval k islámu, strana problém nevidí

Stoupenci AfD bouří na mítinku Angely Merkelové v saském Torgau (6. září 2017)

Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) se ráda staví do role nekompromisní bojovnice proti šíření islámu ve...

Před 50 lety KLDR zajala USS Pueblo. Jaderná válka byla na spadnutí

Plavidlo USS Pueblo na archivní snímku

Přesně 50 let v úterý uplynulo od jednoho z nejvíce ponižujících incidentů v dějinách americké armády. V lednu 1968...

Najdete na iDNES.cz