Vysílač na Ještědu

Vysílač na Ještědu | foto: Adam Pluhař, MF DNES

Opravy Ještědu spolknou stamiliony, majitel hledá nájemníka

  • 7
Vysílač na Ještědu dominuje Libereckému kraji téměř čtyřicet let. S jeho stářím ale souvisí i nutnost udržovat ho a rekonstruovat. Jeho vlastník, České radiokomunikace, proto hledá strategického nájemce, který se zaváže k opravám chátrající památky. Ty vyjdou na stamiliony. Výběr firmy se už blíží ke konci.

"Výběrové řízení ještě nebylo uzavřeno, ale je ve finále," uvedl mluvčí Českých radiokomunikací Kamil Chalupa. Kolik firem se do výběrového řízení přihlásilo, nemohl uvést.

Ještěd

Hyperboloid vysoký 94 metrů unikátním způsobem slučuje funkci vysílače, hotelu a restaurace.

Vlastní jej České radiokomunikace, které ho získaly v roce 2000 za 85 milionů. Do objektu už investovaly 45 milionů korun.

Stavba ale chátrá a potřebuje opravy za další desítky milionů korun. Mimo jiné opravy vnitřních zařízení nebo opravy elektrorozvodů.

Jedním ze zájemců na provozování hotelu je společnost s ručením omezeným Ještěd. "O další spolupráci s Radiokomunikacemi máme samozřejmě zájem, nájemce ještě nevybraly," přiblížil jednatel společnosti Ještěd Petr Šmaus.

Jedná se o nájmu, který by umožnil investovat. Na prodej už Ještěd podle Českých radiokomunikací není. Vedení Libereckého kraje sice vedlo v minulosti jednání o koupi, v červnu 2009 od nich ale ustoupilo. Sumu 100 milionů korun vyčleněnou na koupi Ještědu kraj použil na předfinancování projektů z Evropské unie.

"Ještěd je jedním z nejdůležitějších objektů infrastruktury společnosti a není v této chvíli na prodej. Záměrem je objekt dlouhodobě pronajmout strategickému nájemci, který vrátí místu prestiž," vzkázal mluvčí Radiokomunikací Kamil Chalupa.

Ještěd je českou stavbou století a od roku 2006 národní kulturní památkou, zasloužil by si i zápis do UNESCO. Žádost musí podat vlastník. "O možnosti zápisu Ještědu vzhledem k jeho unikátnosti samozřejmě uvažujeme, ale žádost jsme zatím nepodali. Žádosti o zápis budou nejprve předcházet projekty pro žádost o granty," zmínil mluvčí Chalupa.

Vlastník do Ještědu zatím investoval 45 milionů

Podle památkáře Jiřího Křížka není ani stav budovy podmínkou k jejímu zápisu do prestižního seznamu. "Příkladem je vila Tugendhat v Brně. Ještěd navíc není v havarijním stavu. UNESCO chce ale vědět, jestli má stavba stabilního vlastníka, který se o ni bude starat. Ideální by byla veřejná instituce, jako je kraj nebo stát. Ta stavba má nadregionální význam. Dokonce má i potenciál si na sebe vydělat," uvedl před časem památkář Křížek.

Sumy potřebné na opravu se různí. Krajský radní Zdeněk Bursa loni uvedl, že je zapotřebí 300 milionů korun. Tato suma byla podle něj nad finanční možnosti kraje. České radiokomunikace do Ještědu již investovaly 45 milionů korun. Zatím provedly nejnutnější obnovu. Loni například proběhla oprava opláštění v místech, kde jsou ukryty vysílací antény.

"Teď plánujeme rekonstrukci přístupových ramp, betonových zábradlí, betonových fasádních prvků. Důvodem jsou opět povětrnostní podmínky, v některých případech špatně nebo nevhodně provedené izolace proti vodě," vypočítal mluvčí Chalupa. Odmítá, že je Ještěd v havarijním stavu.

"Mám na jednu stranu radost z toho, že nový vlastník Radiokomunikací má zájem o svůj majetek pečovat, na druhou stranu opravy nebudou dostatečné. Neopraví se vnitřní zařízení, elektrorozvody a podobně," upozornila náměstkyně hejtmana pro kulturu Lidie Vajnerová.

Na dotace zatím Ještěd nedosáhl. Ministerstvo kultury nezařadilo Ještěd před dvěma lety mezi projekty, které budou čerpat peníze z Evropské unie na obnovu památek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video