Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ještě žiju, dokázal Castro s pomocí amerického bankéře

  10:27aktualizováno  10:27
Fidel Castro vystoupil v pátek po čtvrt roce v televizi. Pohublý jednaosmdesátiletý revolucionář se vysmál fámám o své smrti, které kolují nejen mezi kubánskými exulanty v USA. Na důkaz, že žije, se ukázal s knihou bývalého šéfa americké centrální banky, která vyšla tento týden.

Fidel Castro podpořil svou kritiku USA několika citacemi z knihy bývalého guvernéra americké centrální banky. (21. září 2007) | foto: Reuters

V hodinovém předtočeném interview, které stejně jako na počátku června vedl novinář Randy Alonso, hovořil Castro o aktuálních politických i ekonomických tématech, o roli Kuby ve studené válce, ale i o spekulacích o své smrti.

Ke svému zdravotnímu stavu se ale podrobně nevyjádřil, pouze prohlásil: "No, jsem tady."

Kubánský vůdce se nevyhnul kritice tradičního nepřítele - Spojených států. Varoval, že americký prezident George Bush by mohl rozpoutat válku s Íránem, a upozornil také na vysoké náklady iráckého konfliktu. Zmínil též klesající hodnotu dolaru vůči euru a cenu ropy.

Přečetl několik pasáží z knihy bývalého guvernéra americké centrální banky Alana Greenspana, který kritizuje zbytečně vysoké výdaje americké vlády.

Podle tiskových agentur mluvil Fidel pomalu a svůj projev často přerušoval dlouhými pauzami. Jeho uvažovaní ale působilo jasně, poznamenala agentura AP.

Kubánci žijící v exilu v americkém Miami byli podle AP zklamáni Castrovým vystoupením a zároveň mírně skeptičtí k autenticitě odvysílaného rozhovoru. "To mohlo být před šesti měsíci nebo před rokem," prohlásila Victoria Martinezová, podle níž projev kubánského vůdce působil nesouvisle.

Datum pořízení interview není známo, Castrovy poznámky k aktuální ceně dolaru a ropy nebo četba pasáží z čerstvě vydané Greenspanovy knihy nicméně naznačují, že vznikl nedávno. Do programu kubánské televize byl zařazen neplánovaně.

Castro se na veřejnosti neobjevuje od vážné operace zažívacího traktu loni v červenci, kdy předal vládu bratru Raúlovi. Od března sepsal desítky statí, které přetiskují oficiální kubánské deníky. Většinou v nich reaguje na události na mezinárodní scéně.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Finanční pat v USA končí. Kongres schválil rozpočet vlády do 8. února

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpořili návrh na další financování vlády. Zákon, který...

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Otevřete dveře míru a uznejte Palestinu, vyzval Abbás Evropskou unii

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini a palestinský prezident Mahmúd...

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí vyzval země Evropské unie, aby co nejdříve uznaly existenci palestinského...

Najdete na iDNES.cz