ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Česko patří v dostupnosti jeslí a školek k nejhorším zemím v Evropské unii

  • 76
V nabídce jeslí a školek pro děti do tří let je Česko druhé nejhorší v Evropské unii, pro děti od tří let je desáté od konce. Vyplývá to z poslední evropské zprávy o rozvoji zařízení péče o děti. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v pondělí zároveň oznámila plán, podle něhož by státem dotované jesle měly znovu začít fungovat od roku 2021.

Před třemi lety v členských státech unie do jeslí a školek chodila třetina dětí do tří let a 86 procent dětí nad tři roky. V Česku to bylo necelých pět procent chlapců a děvčat do tří let a 81 procent starších.

„Dostupnost kvalitních zařízení péče o děti je zásadní, aby se ženy i muži s pečovatelskými povinnostmi mohli zapojit na trhu práce,“ uvádí evropská zpráva. Podle ní právě pečovatelské povinnosti jsou hlavním důvodem nižší zaměstnanosti žen, kvůli níž EU ročně ztrácí 370 miliard eur. V přepočtu je to teď 9,58 bilionu korun. Tato suma je šestkrát vyšší než celkové výdaje českého státního rozpočtu na příští rok.

Situace v Česku se podle zprávy nezlepšuje. V roce 2011 péče fungovala pro pět procent dětí do tří let, o dva roky později pro dvě procenta dětí. Do roku 2016 se podíl zvedl na 4,7 procenta. U dětí nad tři roky věku sice rostl, ale pomalu. V roce 2011 dosahoval 74 procent, v roce 2015 asi 77,5 procenta a v roce 2016 pak 81 procent.

Na předškolní péči jen půl procenta HDP

Česko patří k zemím s nízkými výdaji na předškolní péči. Posílá do ní asi půl procenta HDP. Průměr EU činí 0,7 procenta. Zpráva připomíná, že členské země mohou na péči o děti využít peníze z evropských fondů. Jako dobrý příklad čerpání evropských dotací jmenuje dokument české dětské skupiny. Ministerstvo práce jich eviduje tisícovku s kapacitou 14 000 míst, o která se dělí 16 000 dětí. Resort chce službu udržet po dočerpání financí z EU.

Ministryně práce Jana Maláčová v pondělí představila novelu, podle níž by se skupiny měly přejmenovat na jesle a měl by na jejich provoz přispívat stát. Byly by pro děti do tří let, jejichž rodiče pracují či studují. Děti nad tři roky by chodily do školek. Místo v nich jim zaručuje zákon.

Na dětské jesle přispěje stát, povzbudí rodiče do práce, plánuje Maláčová

EU si už v roce 2002 stanovila takzvané barcelonské cíle, že by školky a další zařízení měly být dostupné 90 procentům evropských dětí nad tři roky a třetině dětí do tří let. První cíl splnilo 12 členských zemí, druhý cíl stejný počet států.

Rodinná politika zahrnuje dávky, daně a služby. V Česku se podle studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při akademickém pracovišti CERGE-EI podpora soustředí výrazně na daňové úlevy rodinám a služby jsou naopak podfinancované. Připadá na ně 18 procent výdajů na podporu rodin, což je nejnižší podíl ze zemí EU.

To má podle výzkumníků vliv na postavení žen na trhu práce, na jejich nižší výdělky i na porodnost. „České ženy využívají jednu z nejdelších rodičovských dovolených v EU i na světě a vykazují jeden z nejvyšších propadů zaměstnanosti v důsledku mateřství a rodičovství,“ uvádí studie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video