Jesenický tunel odmítají obce i ochranáři

  12:09aktualizováno  12:09
Jeseník - Jednání výboru projednávajícího dostupnost Jesenicka přineslo kategorický závěr. Změny územního plánu vyššího územního celku Jeseníky směřující k výstavbě tunelu pod Červenohorským sedlem obce i ochranáři odmítají. Nejvíce ohroženy se cítí obce Loučná a na jesenické straně hor Bělá pod Pradědem, protože u nich má tunel vyúsťovat.

"Tunel nám nic dobrého nepřinese. Chceme, aby řízení o změně územního plánu bylo zastaveno a aby bylo zahájeno projednání jiných variant dopravního spojení Jesenicka s vnitrozemím," řekl starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek.

Podle starosty Martínka je třeba znovu diskutovat o variantě vést po vybudování rychlostní komunikace I/44 z Mohelnice do Šumperka hlavní tranzitní tah na Polsko z Postřelmova přes Červenou Vodu a Dolní Lipku do polského Klodska. Jesenicko potom připojit mezi Bušínem a Rudou na Moravě směrem přes Ramzovské sedlo.

Variantu prosazují i ochranáři. "Silnice by tak vedla po okraji Chráněné krajinné oblasti Jeseníky a ne přímo jejím středem. Tunel pod Červenohorským sedlem by způsobil nenávratné škody na jesenické přírodě. Tranzitní doprava nepomůže Jesenicku ani pro rozvoj podnikání a pracovních příležitostí, spíš naopak," sdělil Martin Míček z hnutí Sojka.

Proti tunelu jsou lidé ze Správy CHKOJ. "Vést dopravu po ubočí Jeseníků by výrazně odlehčilo centru chráněného území," uvedl šéf CHKOJ Jan Halfar.

Starostové dotčených obcí chtějí, aby se při jednání o jiných možnostech propojení zabránilo jednat za zády veřejnosti. "Zastánci tunelu svou vizi protlačovali, jak se dalo, a před nás ji položili jako hotovou věc. Nyní budeme od začátku požadovat co nejširší informovanost. Lidé musí o všem vědět hned od začátku," řekl starosta Bělé pod Pradědem Mojmír Leško.

Účastníky jednání překvapilo, že nedorazil nikdo z Okresního úřadu Jeseník ani Šumperk. "My jsme je pozvali," řekl Leško.

Okresní úřady se však brání, že o jednání nevěděly. "Žádná oficiální pozvánka nepřišla. Jinak bychom určitě vyslali na jednání svého zástupce," uvedla tisková mluvčí Okresního úřadu Jeseník Pavla Benediktová.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

ANO ztratilo Prahu, jinak vyhrálo ve všech krajských městech kromě Liberce

Andrej Babiš a Petr Stuchlík ve volebním štábu hnutí ANO v pražském OD Kotva....

Hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách ve všech krajských městech kromě Prahy a Liberce. Boj o pražský magistrát byl...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...Další z rubriky

Program pražské koalice bude nejdřív za týden, chce být vstřícná k opozici

Lídr Pirátů Zdeněk Hřib (uprostřed), lídr Prahy Sobě Jan Čižinský (vpravo) a...

Skončila první kola schůzek o programu rodící se koalice ve složení Pirátů, Spojených sil pro Prahu a uskupení Praha...

Praha i Brno budou bez ANO ve vedení, jinde potvrzuje volební vítězství

Lídr Pirátů Zdeněk Hřib, lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil a lídr...

Po komunálních volbách se již ve většině velkých měst podařilo vyjednat koalice a jinde jednání finišují. Ve dvou...

Olomoučtí vědci objevili na Borneu novou květinu, může zachránit pralesy

Hvězdnatka kelabitská - Thismia kelabitiana - nově objevená rostlina z Bornea,...

Je vysoká maximálně 18 centimetrů, má žlutý květ s límečkem, vyživuje se z houbových vláken v okolí a až dosud ji nikdo...Najdete na iDNES.cz