Šéf NATO: Nechceme světovou válku, ale odpověď vůči Rusku musí být tvrdá

  10:51aktualizováno  11:29
Rusko podle generálního tajemníka NATO destabilizuje Evropu a ohrožuje její bezpečnost. Jens Stoltenberg to řekl na konferenci v Mnichově. Aliance kvůli tomu prý výrazně posiluje, válku však rozpoutat nechce. Ruský premiér Dmitrij Medveděv v reakci na jeho prohlášení hovořil o nové studené válce.

(ilustrační snímek) | foto: Sergei KarpukhinReuters

„Rusko nyní destabilizuje evropský pořádek. NATO nehledá konfrontaci a nechce novou světovou válku, naše odpověď přesto musí být jasná a tvrdá,“ řekl v sobotu na berlínské bezpečnostní konferenci Jens Stoltenberg.

Neposílenou obranu Pobaltí Rusko smete za 60 hodin, ukázala simulace

„NATO nyní prochází největším posílením za desítky let, abychom vyslali jasný signál a odstrašili jakoukoli hrozbu. Ne abychom vyvolali válku, ale abychom jí zabránili,“ dodal generální tajemník Severoatlantické aliance. O konfrontaci s Ruskem však podle svých slov nestojí a neobává se, že by k němu posilování Aliance mohlo vést.

Podle Stoltenberga se bude v Evropě konat víc vojenských cvičení NATO, zejména ve východní části Aliance, a Spojené státy posílí svou vojenskou přítomnost na kontinentu. Aliance podle něj bude také pokračovat v rozvoji protiraketové obrany.

„Abychom zajistili bezpečnost v Evropě, potřebujeme nejen víc obrany, ale také víc dialogu. Ty věci se nevylučují, ale vzájemně doplňují,“ řekl Stoltenberg. Podle něj je třeba, aby spolu NATO a Rusko nepřestaly mluvit a navzájem se informovaly o vojenských cvičeních.

Medveděv, který je rovněž na mnichovské konferenci, Alianci obvinil, že záměrně poškozuje vztahy s Moskvou. „Politika NATO směrem k Rusku zůstává nepřátelská a neprůhledná. Zdá se, že jsme sklouzli k nové studené válce,“ uvedl. Aliance se podle něj myšlenkově stále pohybuje hluboko v minulosti, když se obává, že by Rusko mohlo rozpoutat jaderný konflikt.

Rusko ve čtvrtek pořádalo na Krymu rozsáhlé vojenské cvičení:

Nálety v Sýrii nezastavíme, zní z Ruska

Před zahájením bezpečnostní konference v Mnichově jednali zástupci 17 zemí sdružených v Mezinárodní skupině na podporu Sýrie. Státníci včetně amerického ministra zahraničí Johna Kerryho a šéfa ruského diplomacie Sergeje Lavrova se v noci na pátek dohodli, že je třeba okamžitě ukončit násilnosti v zemi zmítané občanskou válkou (více se dočtete zde).

Válka v Sýrii

„Shodli jsme se na okamžitém omezení násilí, což znamená ukončení bojů během týdne. Týká se to konfliktů mezi režimem a takzvanou umírněnou opozicí,“ prohlásil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Konec násilí se netýká boje s hnutím Islámský stát, radikálními islamisty z fronty an-Nusrá a „dalšími teroristickými organizacemi“.

Západní státníci žádali, aby Rusko zastavilo své nálety proti odpůrcům syrského prezident Bašára Asada. Podle zdrojů agentury Reuters to Lavrov odmítl. Podobně se pro státní agenturu TASS vyjádřil i Vladimir Džabarov, místopředseda zahraničního výboru ruské Rady federace.

„Navzdory těmto dohodám bude Rusko pokračovat v protiteroristické operaci letectva. Místa úkrytu militantů z Islámského státu a trasy, kterými k nim proudí munice, zásoby i lidská síla, jsou dobře známé,“ prohlásil představitel horní komory Federálního shromáždění.

„Existuje spousta uskupení, která se na jednu stranu staví do pozice protivládních a protiasadovských sil, ale na druhou stranu mají některá z nich čistě teroristickou povahu,“ doplnil Džabarov. Snahy o ukončení bojů podle svých slov vítá, páteční dohoda však prý mnoho optimismu nevzbuzuje.

Proti terorismu se musíme spojit, vyzývá Moskva a Paříž

Medveděv a jeho francouzský protějšek Manuel Valls se shodli, že se svět musí spojit ve válce proti mezinárodnímu terorismu. Předseda ruské vlády zdůraznil, že boj proti hnutí Islámský stát vyžaduje úzkou spolupráci ruských jednotek s mezinárodní koalicí pod vedením USA.

„Máme jednoho společného nepřítele, a to je terorismus. Je před námi nový typ války s protivníkem, který neuznává státy, neuznává hranice,“ prohlásil Valls. „Musíme proti tomuto nepříteli nelítostně bojovat, dokud nebude zničen,“ doplnil. Zároveň však odsoudil ruské bombardování severosyrského Aleppa, kde syrská armáda s podporou Kremlu obklíčila protivládní rebely.

„Potřebujeme pravidelné kontakty mezi ruskými a americkými silami, a to na denní bázi,“ řekl Medveděv. „Musíme si vyměňovat informace, naše jednotky musí být ve stálém kontaktu,“ uvedl Lavrov. Obvinění z leteckých útoků na civilisty ovšem odmítl.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Maďaři poslali před soud prvního bezdomovce, který spal na ulici

Bezdomovci v Budapešti (14.10.2018)

Soud v Maďarsku poprvé potrestal člověka za porušení zákazu spát na ulici v blízkosti kulturních a dalších význačných...

Maskovaní lupiči v Berlíně přepadli transport s penězi, po policii stříleli

Maskovaní lupiči v Berlíně přepadli transport s penězi (19.října 2018)

Maskovaní ozbrojení lupiči v centru Berlína ráno přepadli transport s penězi. Pachatelé s kořistí ujeli, po policejních...

Kdysi prchali z Německa, nyní se kvůli brexitu chtějí Židé vrátit

Demonstrace proti antisemitismu v Berlíně (25. dubna 2018)

Společně s blížícím se brexitem žádá o repatriaci stále více Němců, kteří do Velké Británie přišli původně hledat nový...Najdete na iDNES.cz