Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jen zůstaň na ocet, dítě ti zařídí Julínek

  1:00aktualizováno  1:00
Je to zrůdnost, až člověku běhá mráz po zádech, když o ní přemýšlí. Přitom vypadá tak bohulibě. A jak se často otřepaně říká, nikomu prý neublíží, ale někomu pomůže. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek navrhl, aby i ženy bez partnera směly žádat o umělé oplodnění.
Osamělé ženy, které nemohou zavadit o správného muže, by nyní dostaly šanci vychovat vlastní děti.

Osamělé ženy, které nemohou zavadit o správného muže, by nyní dostaly šanci vychovat vlastní děti. | foto: Profimedia.cz

nMohly by se obrátit na spermobanku a tam si objednat semeno od anonymního dárce. Osvícené, že?

Osamělé ženy, které nemohou zavadit o správného muže, by dostaly šanci vychovat vlastní děti. A navíc, vždyť přece klesá porodnost a za pár let tu už nebude dost lidí, aby vydělávali starším generacím na penze. Bude jen dobře, když nás bude o fous víc.

Prostě Julínek tu zabíjí dvě mouchy jednou ranou. Ale bohužel tu nezabíjí jen tyto pomyslné mouchy, nýbrž i jeden sebezáchovný civilizační princip. Ten byl zakotvený například v Chartě OSN o právech dítěte, přijaté před necelými dvěma desetiletími.

V sedmém článku se tam praví, že "dítě má právo znát své rodiče a být jimi vychováno". O OSN, její zbyrokratizovanosti či užitečnosti si samozřejmě můžeme myslet své. Ale v tomto ohledu státy v jejím rámci jen formulovaly jednu z mála věcí, na níž by se pravděpodobně shodly všechny větší kulturní tradice na tomto světě. Dítě má právo na otce.

Státní podpora "singlů"
Jistě, je tu nespočet lidí, kteří vyrostli jen s matkou a nijak je to nepoznamenalo. Hodně je i těch, kteří vyrůstali třeba s tyranským otcem, a bývalo by jim jen prospělo, kdyby mu v mládí nebyli na ráně. Ale to přece ještě neznamená, že by stát měl rodičovský "singlmodel" podporovat.

Jinými slovy, ať ministr Julínek předloží studii, která dokáže, že vyrůstat pouze se spořádanou matkou je naprosto stejně kvalitní a v zájmu dítěte jako vyrůstat se spořádaným otcem a matkou.

Jenže řekněme to rovnou. On ji nepředloží, protože taková studie neexistuje. Existuje tu naopak silný tlak těch, jimiž se asi nechal k tomuto návrhu inspirovat, pokud k nim sám nepatří. Jsou to lidé, kteří chtějí různými způsoby nabourat představu o tradiční rodině, nedávno například požadavkem, aby manželství mohli uzavírat lidé stejného pohlaví.

Třeba bytostně nemají rádi křesťanství. Nebo se hlásí k levicovým, odvěké instituce odmítajícím ideologiím, odvozeným od západních studentských revolucí z roku 1968. Bylo by legrační, pokud by se taková názorová exotika prosadila i uvnitř formálně pravicové, na zdravý selský rozum přísahající ODS.

Ale na motivacích nakonec nesejde. Důležité je, že se ti lidé dovolávají toho, aby rozhodovací pravomoc v nejzásadnějších věcech lidského soužití na sebe převzal stát. Což je po všech tragických sociálních experimentech dvacátého století přinejmenším pikantní.

Dítě na objednávku
Julínkovi na první pohled nahrává to, že singlmodel se stal světovým trendem. Všude je stále více žen, které studují, do vdavek se nehrnou, touží po kariéře, zhlížejí se v hrdinkách amerického seriálu Sex ve městě, místo v kuchařkách listují v učebnicích jógy a nejlépe se cítí s kamarádkami v nóbl kavárně.

Britský deník Daily Telegraph se před pár dny věnoval tomuto fenoménu obsáhlým textem, v němž rozebral zejména to, jaký byznys se kolem osamělých žen točí.

Pro opravdové Bridget Jonesové a Ally McBealové tu jsou speciální zájezdy, kurzy, móda, časopisy, kavárny. Nic proti tomu. Autor těchto řádek taky rád chodí na kafe a baví se s kamarády o dalekých zemích. Ale nezapomínejme, že být singl je volbou.

A pokud někdo i přitom nedokáže uspět v rodinném životě, ať se s tím vypořádá sám, bez toho, že bude východisko hledat za pomoci státu. Bez toho, že objednané dítě ochudí o otce.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, havarovalo kolem 20 aut

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Hromadná nehoda několika aut na 173. kilometru D1 uzavřela provoz směrem na Prahu. Kamion podle policie zablokoval...

Poslanci ANO budou hlasovat proti vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání

I hnutí ANO ustoupilo, řekl Faltýnek po jednání o sněmovních komisích

Poslanecký klub ANO bude hlasovat proti vydání premiéra a šéfa hnutí Andreje Babiše i lídra klubu Jaroslava Faltýnka k...

ŽIVĚ: ANO chce odsunout hlasování o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání o týden

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) na jednání Poslanecké sněmovny,...

Pro Andreje Babiše to není ve Sněmovně dobrý den. Zástupci stran jeden po druhém opakují, že nemohou podpořit jeho...

Najdete na iDNES.cz