Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jen každý druhý chce jít do unie

  22:38aktualizováno  22:38
Pouze každý druhý Čech si přeje, aby jeho země vstoupila do Evropské unie. Vyplývá to z posledního průzkumu agentury STEM. Kdyby se dnes konalo referendum o vstupu do unie, podle tohoto výzkumu by jasně pro hlasovalo pouze 45 procent z nás. Proti by bylo 18 procent lidí. Stále vysoké procento veřejnosti, 37 procent, zatím není rozhodnuto, jak by hlasovalo. Počet lidí, kteří vstup bezvýhradně podporovali, však od posledního průzkumu poklesl.

"Lidi výrazně ovlivnily spekulace o druhořadém členství," vysvětluje úbytek "eurooptimistů" Petr Ježek z ministerstva zahraničí. Přesto není Česká republika unikátní svou nízkou podporou. Ještě menší podpora je například v Estonsku. Tam se vstupem souhlasí pouze 40 procent. Na Slovensku je to dokonce pouze 33 procent lidí.

Podstatně větší podporu než v Česku má Evropská unie v Polsku, kde by do ní chtělo 55 procent lidí. V Maďarsku je to téměř 70 procent a v Rumunsku pak vstup do unie podporuje přes 80 procent lidí.

Vstup do unie? Podpora je jen poloviční
Pro vstup do Evropské unie by v případě referenda hlasovala jen necelá polovina Čechů. Přitom například Maďaři podporují své členství v unii nesrovnatelně jednoznačněji. Je to snad tím, že se - na rozdíl od Čechů - unie nebojí? Vstup do Evropské unie je pro Čechy zřejmě krokem do neznáma. Zatím si příliš neuvědomují zisky, které z toho zemi poplynou. Spíše se obávají druhořadého postavení v unii, na něž bude země léta doplácet. Naopak téměř sedmdesát procent Maďarů se začleněním země do unie souhlasí.

"Informace některých politiků ODS o růstu cen potravin, cigaret, ale i stomiliardových nákladech souvisících se vstupem do unie sehrály u lidí své," míní sociolog Antonín Rašek. ODS podle sociologa až příliš akcentuje nacionální priority a opomíjí výhody, jež Česku unie nabízí.

Rovněž předseda zahraničního výboru Senátu a šéf ODA Michael Žantovský je přesvědčen, že vlažná podpora Čechů členství v unii je výsledkem soustavného zpochybňování tohoto kroku ze strany ODS. "Pokud zejména tato strana pochybuje o užitečnosti členství Česka v Evropské unii, pak se to musí projevit v menší podpoře lidí," říká.

Místopředseda ODS Petr Nečas s kritikou na adresu své strany nesouhlasí: "Češi se podle mne dívají na rozšíření unie nejvíce realisticky a bez zbytečných falešných očekávání. "Upozorňuje, že největší podpora vstupu do EU je v zemích jako Rumunsko.

"Proto nevím, zda ta bezmezná podpora není někdy založena na bezmezných iluzích než na reálném očekávání," dodává Nečas. Vlažná podpora občanů vstupu Česka do unie neznervózňuje ředitele odboru Evropské unie a západní Evropy ministerstva zahraničí Petra Ježka. Tvrdí totiž, že výsledky březnového průzkumu STEM odrážejí doznívající obavy Čechů z druhořadého členství v EU.

"Dovedu pochopit, že lidé se při odpovědích na otázky ke vstupu nechávali ovlivnit spekulacemi o druhořadém členství. Pokud by však byl výzkum proveden dnes, tedy po summitu unie v Göteborgu, který původně navrhovaná omezení na volný pohyb osob značně změkčil, byly by výsledky šetření jistě lepší," tvrdí Ježek.

Nehledě na rozporná stanoviska k příčinám nízké podpory Čechů vstupu země do unie se pravicoví i levicoví experti shodují, že Česko do unie patří. A mělo by být přijato již v první vlně rozšíření. Pro jsou dokonce i komunisté: "Vstup do unie, s výhradami, vítáme. Je to nevyhnutelný proces.

Nelíbí se nám jen nezaměstnanost a sociální práva. Problémem je i to, že dosud nikdo ne- řekl, jak bude unie vypadat po rozšíření. Jestli bude federací nebo jestli půjde jen o spolupráci jednotlivých států," říká místopředseda KSČM Miloslav Ransdorf.

Martin Šonka, jenž přednáší etiku masové komunikace na berlínské univerzitě, vidí příčiny chabé podpory občanů vstupu do EU ve slabé práci vlády. "Vláda je placena za to, aby lidem vysvětlila smysl členství v unii. Nedělá ale nic. Euroskeptické názory jsou pouze neinformovanost na druhou," domnívá se Šonka.

S Šonkovou kritikou sice předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek částečně souhlasí, připomíná však, že diskusi o unii nelze zúžit pouze na vládu. "Mělo by jít o téma všech politických stran, stejně jako ostatních kulturních elit - například vysokých škol," říká Zaorálek.

Rozpačitou podporu Čechů unii si diplomat Ježek vysvětluje i tím, že lidé mají začlenění do EU za samozřejmé. "Proto ten menší zájem. Vždyť se jen vracíme na cestu, od níž jsme se po druhé světové válce odklonili. Za normálního chodu dějin bychom nepochybně spoluzakládali evropská společenství," připomíná.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Svět slaví Den země, letos patří boji proti plastovým odpadům

Na pláž nemusíte nosit kartáček

Den Země, který se od roku 1971 slaví 22. dubna, je v letošním roce zaměřený na celosvětové znečištění přírody plasty....

Jak hodnotí sobotní sjezd KSČM? V pořadu Rozstřel odpoví Josef Skála

Europoslankyně Kateřina Konečná a Josef Skála se oba ucházejí o post šéfa KSČM....

Jak hodnotí sobotní sjezd KSČM, na kterém se mu nakonec jen o pár hlasů nepodařilo porazit stávajícího šéfa strany...

Brutálně napadený číšník, mrtví v Kábulu a bitva u Liberce

Útočníci na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se podrobnosti o brutálním napadení číšníka v centru Prahy skupinkou sedmi cizinců....

Najdete na iDNES.cz