Jeden z důstojníků jemenské armády, který se právě připojil k demonstrantům...

Jeden z důstojníků jemenské armády, který se právě připojil k demonstrantům (21. března 2011) | foto: AP

Jemenský generál zběhl k opozici, režimu nefandí ani kmenoví vůdci

  • 17
Přední velitel jemenské armády a někdejší blízký prezidentův spojenec generál Alí Muhsín oznámil, že se připojil na stranu opozice. Po jeho proslovu vjely do centra metropole San'á tanky. Francie násilnosti v Jemenu odsoudila a prezidenta Sáliha vyzvala k odstoupení.

"Oznamujeme, že podporujeme a chráníme mladé lidi, kteří protestují na Univerzitním náměstí v San'á," prohlásil Muhsín. Prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, jenž zemi na jihu Arabského poloostrova vládne pevnou rukou už 32 let, nařkl z násilného potlačování poklidných demonstrací a obvinil ho, že zemi tlačí do občanské války.

Demonstranti, kteří se sdružují u san´áské univerzity, jejíž kampus se stal centrem protestů, přivítali Muhsínovo prohlášení s jásotem. "To je oznámení vítězství lidové revoluce," radoval se mluvčí opozice Mohammed al-Sabri.

Protestní pochod v Sýrii

V syrském městě Dará se po pohřbu demonstranta zabitého při nedělních střetech konal protestní pochod tisíců lidí. Vláda rozmístila na přístupech do města armádní jednotky. Pořádkové síly v neděli proti zhruba deseti tisícům protestujících použily slzný plyn i ostrou střelbu. Více než stovka lidí byla zraněna, ve městě zemřelo pět lidí. (více čtěte zde)

autor: ČTK

Kromě Muhsína vyjádřili podporu protestujícím i další dva jemenští generálové a někteří kmenoví vůdci. Kupříkladu vůdce kmene Hašíd, jenž je považovaný za nejvýznamnější kmenový svaz. Tvoří ho devět kmenů, včetně San´a, z něhož pochází prezident Sálih, připomněla ČTK.

Generál Muhsín je prvním vysoce postaveným činitelem, který opustil tábor prezidenta. Dlouhá léta přitom byl jeho blízkým spojencem a stále velí 1. obrněné divizi.

Právě její jednotky vjely krátce po oznámení s tanky do centra San'á a obsadily klíčová místa ve městě včetně prezidentského paláce, ministerstva obrany a národní banky. Muhsín dosud nepodal demisi, takže by měl jednotkám stále velet. Kdo je však nyní skutečně řídí, není jasné, napsala agentura Reuters.

Každopádně prezident má stále podporu velké části armády, která podle vyjádření tamního ministra obrany Muhammada Násira Alího "potlačí jakékoli spiknutí proti ústavě a demokracii". 

Na podporu opozičnímu hnutí rezignoval na svůj post jemenský velvyslanec v Sýrii. Vlnu rezignací na ministerské i diplomatické posty zažehl páteční zásah proti demonstrantům, při němž zemřelo 52 lidí.

V neděli prezident odvolal vládu a to, že si je vědom zhoršující se krize, je zřejmé i z toho, že o pomoc při jejím řešení požádal saúdskoarabského šéfa diplomacie al-Fajsala. Ten by měl sloužit jako prostředník mezi vládou a opozicí.

Jednou z nabízených možností prý je Sálihovo odstoupení a vytvoření vojenského výboru, který by Jemen vedl do prezidentských a parlamentních voleb. Výsledek vyjednávání by mohl být znám do 48 hodin, uvedl nejmenovaný zdroj.

Ozývá se Západ, Francie vyzvala Sáliha k odstoupení

Prvním západním státem, který odsoudil násilí jemenských vládních jednotek a veřejně vyzval Sáliha k odstoupení, byla Francie. 

"K Jemenu chceme říci, že sledujeme zhoršení situace. Nyní předpokládáme, že odstoupení prezidenta Sáliha je nevyhnutelné," řekl šéf francouzské diplomacie Alain Juppé na schůzce EU v Bruselu. Také britský premiér David Cameron prohlásil, že ho události v Jemenu znepokojují, a USA vyzvaly své občany v zemi, aby nevycházeli z domů. Na druhou stranu panarabská televize al-Arabíja informovala, že většina Jemenců stále podporuje současnou vládu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video