Chlapec se zbraní v jemenském hlavním městě Sanaa během protestů (16. dubna...

Chlapec se zbraní v jemenském hlavním městě Sanaa během protestů (16. dubna 2015). | foto: AP

Ve válce v Jemenu bojují děti, výjimkou nejsou sedmiletí s kalašnikovy

  • 67
Velké množství dětí v Jemenu vyměnilo školní lavice a hru s kamarády za zbraně a válečný boj. Není výjimkou, že s kalašnikovem umí zacházet sedmiletí chlapci. Podle svých slov brání zemi proti nepřátelům. Na dětské vojáky v konfliktu upozornil britský list The Independent.

Vstup branou Báb al-Jemen do historického centra Sanaa střeží i sedmiletý Hasan. Před třemi týdny chodil do školy a hrával s kamarády stolní fotbal. „Nyní je má škola zavřená. Bojujeme na obranu naší země před nepřáteli,“ vysvětlil listu The Independent, který kvůli ochraně nezletilých jména dětí pozměnil.

Hasana s kalašnikovem učí zacházet otec. Na rozdíl od něj jedenáctiletý Asif získal výcvik v Saadě, která je považovaná za centrum Hútíovců, šíitských povstalců, kteří loni v září dobyli hlavní město. Od té doby chlapec nosí zbraň.

Evakuace Čechů

Z Jemenu v neděli odletěla další dvojice českých občanů do etiopské Addis Abeby. Let je organizován Mezinárodní organizací pro migraci, potvrdila iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. V zemi by tak měli zůstávat už jen čtyři Češi, kteří o evakuaci mají zájem. Počet se však mění podle toho, kdo se úřadům přihlásí, upozornila mluvčí.

„Dělám jen to, co se píše v Koránu. Nikdy jsem nebyl ve škole. Užívám si boje za svou zemi proti Saúdské Arábii a Islámskému státu. Rodiče jsou na mě pyšní,“ tvrdí Asif. V minulosti získal trénink, aby mohl být v přední linii, přesto nyní hlídá ulice a kontrolní stanoviště. Odmítá, že by za svou oddanost byl placen, ale připouští, že dostává potraviny a kát, drogu rozšířenou v regionu.

Další dětský voják, třináctiletý Muhammad, již půl roku neviděl své rodiče. „Minulý rok jsem odjel bojovat po boku Hútíovců nejdříve do Amranu a pak do Sanaa. Podobně jako já stovky dětí bojují v Maribu,“ řekl. Že nezíská školní vzdělání, ho moc netrápí, jeho rodiče také nemají školu a živí se jako farmáři.

Vývoj v Jemenu

Hasan, Asif a Muhammad jsou tři z milionu malých Jemenců, kteří kvůli probíhajícímu konfliktu nemohou navštěvovat školy. OSN již dříve varovala, že kolem třiceti procent bojovníků v Jemenu je mladších 18 let. „Vidíme děti v bitvách, na kontrolních stanovištích a bohužel i mezi mrtvými a zraněnými,“ uvedl Julien Harneis, představitel Dětského fondu OSN (UNICEF) v Jemenu.

Návrat dětí do škol bude těžký

Džamal aš-Šámí z místní neziskové organizace Demokratická škola tvrdí, že odpovědnost za současnou situaci dětí mají všechny válčící strany - vláda, Hútíovci i jižní kmeny. „Školy jsou zavřené a děti mají snadný přístup ke zbraním. Všechny strany konfliktu je vítají s otevřenou náručí,“ tvrdí. Navíc i rodiče své děti ponoukají k boji, do rodinného rozpočtu tak přitékají finance.

„Mnohé děti si zvykly na peníze, násilí a bitvy. Bude těžké je navrátit do školních tříd,“ varuje aš-Šámí.

Děti v Jemenu byly využívány pro bojové účely ještě před tím, než Hútíovci obsadili Sanaa. Minulý rok v květnu však vláda a OSN podepsaly akční plán, který měl za cíl ukončit nábor dětských vojáků. Dokonce i lídr Hútíovců Abdul Málik Hútí v minulosti slíbil, že zastaví nábor dětských vojáků. Jenže, jak potvrzuje již zmíněný Hasan, nestalo se tak. „Náš lídr nás povolal, abychom bojovali proti nepříteli. Nosím zbraň, abych chránil sebe, svou rodinu a mou vlast,“ prohlašuje pyšně.

Až dvanáct milionů Jemenců nemá dostatek potravin

Zřejmě nejkrvavější boje se o víkendu odehrály v noci na neděli ve třetím největším jemenském městě Táizz, které bylo dosud bojů relativně ušetřeno. Hútíovci zde otevřeli novou frontu. Bojuje se také v jihojemenském Adenu, který byl před válkou považován za baštu prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího.

Během posledních dvou dnů podle agentury AFP zemřelo při leteckých úderech a bojích kolem šedesáti lidí. Dosud ve válce zemřelo 731 lidí a dalších 2 754 bylo zraněno. OSN však varuje, že čísla nejspíše budou vyšší.

Saúdská Arábie, která vede koalici států letecky útočících na pozice Hútíovců, slíbila podle BBC Jemenu humanitární pomoc ve výši 274 milionů dolarů, tedy téměř sedm miliard korun. Kvůli válce ze svých domovů uteklo kolem 150 tisíc lidí a dvanáct milionů lidí nemá dostatek potravin.

Koordinátor humanitární pomoci OSN v pátek řekl, že běžné rodiny nemají přístup k lékařské péči, vodě, potravinám a pohonným hmotám, tedy „základním věcem pro jejich přežití“.

Chaos v Jemenu začal v září loňského roku, kdy Hútíovci, kteří tradičně obývají sever země, obsadili hlavní město Sanaa. S prezidentem Hádím vyjednávali a ten odvolal vládu. Povstalcům to však nestačilo a počátkem letošního roku zaútočili na vládní budovy, prezidenta vsadili do domácího vězení, ze kterého se mu podařilo uprchnout do Adenu. Ani tam však nebyl v bezpečí a po postupu Hútíovců utekl do Saúdské Arábie. Ta společně s několika dalšími arabskými státy na konci března zahájila na Hútíovce letecké údery.

Mapa Jemenu

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video