Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Králi lesa hrozí vyhynutí. S jeho laněmi se páří houževnatý sok z Asie

  14:23aktualizováno  14:23
Jednomu ze symbolů českých lesů jelenu evropskému hrozí vyhynutí, upozorňují odborníci. Z domácího prostředí ho postupně vytlačuje menší konkurent z Asie jelen sika. „Jeho šíření představuje větší riziko než přemnožená divoká prasata,“ varuje ředitel ochranářské organizace Česká krajina Dalibor Dostál.

Jeleni evropští na farmě v Racově (ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Přestože je sika menší jelen s méně výsadami, dokáže si vymoci pářením s laněmi jelena evropského. I kvůli tomu, že je velmi mobilní a je relativně odolný vůči rušení, má v kombinaci těchto vlastností navrch nad jelenem evropským,“ konstatuje Jan Robovský z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

O možném křížení druhů se hovoří od 60. let, situace začala být vážná o dvě desetiletí později, kdy přírodovědci v některých oblastech zaznamenali hybridní znaky u více než 80 procent všech jelenů.

Fotogalerie

Sika se v českém prostředí vyskytuje od přelomu 19. a 20. století, kdy byl dovoz exotických druhů zvěře populární mezi myslivci. Zvířata se nejdříve chovala v oborách, ale postupně se několik stád dostalo do volné přírody. Naposledy tomu bylo v roce 1948 v oboře Čemíny na Plzeňsku.

V současnosti je sika plošně rozšířený v západní části Čech, v některých oblastech Polabí a Pojizeří. Vyskytuje se také v části Českomoravské vysočiny nebo na Drahanské a Zábřežské vrchovině. Teoreticky se může rozšířit na celé území republiky.

Jelen sika navzdory tomu není na seznamu sedmatřiceti invazních druhů, který vydala Evropská komise (více o vetřelcích zde). „Je to chyba,“ dodal Robovský.

Nyní je podle něj potřeba zamezit šíření siky do oblastí, kde jsou populace domácích jelenů zatím geneticky čisté. Podle Martina Ernsta z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně k takovým místům patří například Krkonošský národní park. Pomoci by mohlo také odstraňování kříženců z obor.

Odborníci navrhují celoroční lov na siku

„Šíření jelena siky představuje pro původní druhy i životní prostředí jako celek výrazně větší riziko než například přemnožená divoká prasata. Proto by měl být v případě tohoto druhu co nejdříve povolen celoroční lov, podobně jako v případě divokých prasat,“ upozornil ve čtvrtek v tiskové zprávě Dostál.

Malý jelen z Asie

Samci jelena evropského dorůstají výšky 175 až 230 centimetrů a jejich hmotnost se pohybuje mezi 160 až 240 kilogramy. Jelen sika je výrazně menší. V kohoutku (tedy od země po hřbet) může měřit až 110 centimetrů a může vážit až 125 kilogramů.

Jeleni sika v mrazech.

„V sázce je mnoho, času je málo a neexistuje žádný kompromis, který by mohl zánik jelena evropského jako druhu odvrátit. Otázkou je, zda a jak se k problému, který jsme způsobili, postaví státní správa a jiné kompetentní subjekty,“ uzavřel Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.

Jako závažný problém považuje siku také státní Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, která se problematikou invazních druhů zabývá. „Proto také ve všech plánech péče o zvláště chráněná území navrhujeme jelena siku ( a muflona) jako nepůvodní druh k eliminaci,“ uvedla mluvčí Karolína Šulová.

Statistiky myslivců ale ukazují, že sika nepatří mezi hlavní lovenou zvěř. Podle nich bylo v roce 2015 odloveno 19027 kusů jelenů lesních (evropských) a oproti tomu jen 12900 jelenů sika. Nejvíce bylo uloveno prasat divokých, jejichž počet se dostal na 180 000 kusů, a srnců, kterých myslivci odstřelili 96875.

Právě myslivců způsobuje křížení jelenů problémy. „Kříženci mohou být vzhledově zcela neodlišitelní a není sporu, že mnohé trofeje vydávané za jelena evropského ve skutečnosti pocházejí z kříženců. Takové trofeje jsou bezcenné a v rámci hodnocení jejich kvality neplatné,“ varoval Miloslav Jirků z Biologického centra Akademice věd v Českých Budějovicích.

Společnost Česká krajina je celostátní nezisková organizace působící v oblasti ochrany přírody, krajiny a životního prostředí. Snaží se o ochranu biologické rozmanitosti a zmírňování dopadů klimatických změn na přírodu i člověka a adaptaci krajiny na změny klimatu. Vytváří sítě nestátních přírodních rezervací, které umožní přežití ohrožených druhů, případně jejich návrat do oblastí, kde už byly vyhubeny. Příkladem je návrat divokých koní a zubrů do bývalého výcvikového prostoru u Milovic ve středních Čechách (více čtěte zde).Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Další z rubriky

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Najdete na iDNES.cz