Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jelcin po 40 dnech opustil nemocnici

  16:57aktualizováno  16:57
Bývalý ruský prezident Boris Jelcin po více než měsíci opustil nemocnici, kde se léčil z akutní virové infekce. Lékaři původně předpokládali, že léčba potrvá jen několik dnů, avšak bývalý prezident se zotavoval pomaleji, než se očekávalo. Jelcin dokonce po třech dnech strávených v nemocnici oslavoval své narozeniny; 1. února mu bylo sedmdesát. "Jeho zdravotní stav je zcela uspokojivý, zápal plic byl úplně vyléčen," potvrdili před propuštěním bývalého prezidenta z nemocnice lékaři.

V posledních letech v prezidentském úřadu byl Jelcin často nemocný a v listopadu 1996 se podrobil vážnému zákroku na srdci, při němž mu byl voperován pětinásobný bypass.

Z prezidentského úřadu odstoupil na samém konci roku 1999, od té doby se jeho životní tempo zklidnilo a zmírnila se také psychická i fyzická zátěž.

Současní ruští politici Jelcinovy názory neberou vážně
Podle kusých zpráv, které se objevily v ruském tisku, za Jelcinem do jeho sídla ve vesnici pro prominenty Gorki-9 občas zajedou někteří politici včetně prezidenta Vladimira Putina. Jelcinovy názory však pro ně zjevně už nejsou směrodatné.

Ukázala to situace kolem schvalování nové ruské hymny. Ačkoli exprezident byl rozhodně proti tomu, aby se vrátila sovětská hymna, kterou on zrušil a nahradil Vlasteneckou písní Michaila Glinky, nebyl respektován. Putin ho ignoroval a  někteří poslanci dokonce označili Jelcinovy námitky za projev stařecké senility a marasmu.

"Každý, kdo odchází z funkce prvního člověka ve státě, musí učinit volbu, zda zůstane ve veřejném životě, bude aktivně pracovat, přednášet a hodně cestovat, nebo zda se bude věnovat svým blízkým, milovaným lidem. Já jsem se rozhodl pro druhou možnost," uvedl bývalý prezident.

Jelcinovy paměti mají k bestselleru daleko
Tečkou za prezidentskou činností, kterou se měla stát kniha, jež vyšla v Rusku pod názvem Prezidentův maratón, se podle názoru řady kritiků nepovedla. Jedni jí vytýkají neupřímnou výpověď, druzí konstatují, že knihu napsal osamělý a opuštěný člověk.

Kniha se 424 stránkami se prodává špatně; ačkoli vyšla už v říjnu, z pultů příliš nemizí a byla dokonce slevněna z původních 250 rublů (asi devět dolarů) na 160 rublů. Svoje slilby, že bude jezdit po knihkupectvích, sledovat prodej své knihy a pořádat autogramiády, Jelcin nedodržel.

Na bývalého prezidenta se rychle zapomnělo
Jelcin tajil svůj odchod z funkce do posledního dne. Velmi se mu líbilo, že svým rozhodnutím ohromil Rusko i celý svět. Na jeho odchod se však rychle zapomnělo. Málokdo dnes v Rusku oceňuje Jelcinovy státnické kvality či jeho přínos k demokratizaci Ruska. Jeho bývalí stoupenci na něj vzpomínají jako na 'nabubřelého' úředníka závislého na alkoholu a toužícího po přepychu a moci. Opozice tvrdí, že za deset let pro Rusko nic neudělal.

Jelcin dnes žije v sídle Gorki-9, které by měl obývat řádný prezident. Nikdo prý nebyl s to jej z této oblíbené bašty vystrnadit a tak se pro Putina zrekonstruovalo nové sídlo.

Poslanci, kteří se pokoušeli svého času Jelcina z funkce násilně sesadit, se nakonec smířili s tím, že bude mít doživotní jistoty. Schválili pro něj i jeho rodinu slušný důchod, státní rezidenci, služební vozidla, ochranku i zdravotní péči. Hlavně je ale nedotknutelný a potrestat jej lze pouze v případě, že by se dopustil nějakého těžkého zločinu.

Spolu s Jelcinem bydlí v jeho bývalé prezidentské rezidenci dcera Taťjana, která mu v Kremlu dělala poradkyni pro image. Další dcera Jelena se odstěhovala do Moskvy.

Jelcinův den začíná ve čtyři ráno
O tom, co Jelcin dělá, se dnes moc neví. V jednom z mála rozhovorů loni v prosinci přiznal, že občas jezdí na lov, sem tam si zastřílí na kachny. Dívá se prý také na televizi, hlavně sleduje sport. Politické pořady se mu nezamlouvají. Také se svěřil, že jej uchvátila hudba, zejména klasika jako Mozart, Beethoven, Rachmaninov či Šostakovič. Děti mu navíc darovaly DVD přehrávač a dívá se tak na koncerty západních interpretů jako Stinga či Celine Dionové, nebo na muzikály od Webera.

Jelcin tvrdí, že vždy vstává ve čtyři ráno. Jeho pracovní den sestává z procházek, čtení pošty, hraní si s vnuky Glebem a Váňou a práce s písemnostmi. O jeho zdravotních problémech, které v minulosti patřily k hlavním událostem v Rusku, se dnes nic neví. Sám jen říká, že si nestěžuje.

Kovbojský oblek od Bushe nechal bývalý ruský prezident v Kremlu
Jelcin slavil své narozeniny v Kremlu celkem sedmkrát. Vždy se jednalo o pečlivě dodržovaný rituál. Do Kremlu mu jeho spolupracovníci a představitelé mocenských struktur nosili jen velké kytice a pozdravné pohlednice. Jelcin miloval růže. S dary
pak k němu přicházeli nejrůznější představitelé domů. Má celou kolekci tenisových raket, hodinek a také koňskou stáj. Část dárků prý nechal v Kremlu. Jsou mezi nimi i hodinky značky Rolex či kovbojské oblečení, dárek od amerického kolegy George Bushe.

Jelcinův nejbližší spolupracovník se oslav nezúčastní, byl zatčen v USA
Jelcin se už dříve svěřil, že s Putinem projednával způsob nadcházejících oslav. K jubileu se chtěl přestěhovat do svého nového domu v rezidenci Barvicha-4. Prohlásil, že v Kremlu rozhodně slavit nechce, ale že oslavovat se bude možná v uzavřeném rodinném kruhu. Přinejmenším jeden člen tzv. Jelcinovy rodiny, bývalý šéf majetkové správy Kremlu Pavel Borodin se ale oslav nezúčastní. Byl zatčen americkou policií v souvislosti s podezřením, že v Kremlu bral úplatky, které ukládal na Západě. Takový "dárek" Jelcin k sedmdesátinám určitě nečekal.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

KLDR už si je zbraněmi zřejmě jistá, varují analytici po Kimově rozhodnutí

Start severokorejské rakety Hwasong-15 (29. listopadu 2017)

Ačkoli severokorejský vůdce oznámil, že KLDR zastavuje jaderné a raketové testy a uzavře jadernou střelnici na severu...

Kaputt, vzdechl a zemřel. Před sto lety sestřelili Rudého barona

Manfred von Richthofen na archivním snímku

Manfred von Richthofen je bezesporu nejslavnějším pilotem první světové války, během roku a půl sestřelil osm desítek...

Za znásilnění dětí trest smrti. Indie schválila tvrdší tresty

Indie truchlí za oběť hromadného znásilnění a pro pachatele požaduje ty...

Indická vláda schválila výnos, podle kterého je možné osobu usvědčenou ze znásilnění dětí mladších 12 let odsoudit k...

Najdete na iDNES.cz