Ruské město Jekatěrinburg trápí epidemie HIV (ilustrační foto)

Ruské město Jekatěrinburg trápí epidemie HIV (ilustrační foto) | foto: Petr Nikolaev, pro iDNES.cz

Ruské město trápí epidemie HIV, nakažen je každý padesátý člověk

  • 242
Jekatěrinburg, čtvrté největší ruské město, se stalo centrem epidemie HIV, kterou se v Rusku dlouhodobě nedaří zastavit. Informovala o tom náměstkyně ministra zdravotnictví Taťjana Savinovová. Ve městě je podle ní nositelem viru každý padesátý člověk.

Jekatěrinburg, který leží asi 1 500 kilometrů východně od Moskvy, má 1,5 milionu obyvatel. Virem HIV se podle Savinovové nakazilo 27 000 jeho obyvatel, tedy 1,8 procenta populace. Šíření nebezpečného viru se přitom rychle zvyšuje.

V Rusku je oficiálně zaregistrováno kolem 800 000 lidí nakažených virem HIV, jen loni bylo ohlášeno 100 000 nových případů. Podle odhadů zdravotníků je ale celkový počet nositelů viru ve skutečnosti přinejmenším dvojnásobný. Experti předvídají, že každých pět let se počet nakažených zvýší o sto procent.

„Dohnali jsme a předehnali Afriku!“ ironicky napsal komentář o epidemii HIV/AIDS v Rusku server Gazeta.ru; podle starosty Jekatěrinburgu totiž v jiných oblastech Ruska není situace o nic lepší než v metropoli Uralu, kde alespoň o realitě nemají strach mluvit. Stát však podle listu nepodniká nic ke zvládnutí pohromy, která má více obětí než světový terorismus.

Podle deníku nejde jen o nedostatek peněz, které v současném Rusku nestačí i na jiné věci, ale také o ztrátu pomoci z mezinárodních programů a o důsledky příklonu k „národním duchovním hodnotám“: pravoslavná církev i mnoho politiků považují AIDS za „nemoc homosexuálů a narkomanů“ a za „boží trest za hříšnost“, ačkoliv podle statistik značnou část postižených tvoří ženy, které nakazil jejich manžel.

Křišťálová Lupa 2016

Opakuje se přístup ze sovětské éry, píše deník

Paradoxně se tak opakuje přístup z dob sovětské éry, kdy úřady odmítaly vzít nebezpečí na vědomí, protože AIDS považovaly za „západní nemoc“ a prostituce a narkomanie v Sovětském svazu podle tehdejšího tvrzení úřadů neexistovaly. Ani teď se epidemii nedaří zastavit „propagandou rodinných hodnot“. Nemocní v Rusku umírají dříve než jinde, v průměru již v 35 letech, protože se jim pomoci dostává příliš pozdě, a to i kvůli obavám z diskriminace.

Pro srovnání, v České republice se virem HIV za první tři čtvrtletí letošního roku nakazilo 244 lidí. To je zhruba o třetinu víc než loni za stejné období. Od roku 1985, kdy se výskyt HIV začal v Česku sledovat, zdravotníci zaznamenali celkem 2 864 případů HIV. U 500 lidí pak propukla nemoc AIDS, kterou vir způsobuje, a 252 lidí s AIDS zemřelo.

Za samotné září 2016 zaznamenal zdravotní ústav 28 nových případů HIV. Nejvíce nakažených zatím letos přibylo v únoru, a to 36. Z jednotlivých regionů České republiky bylo zatím letos nejvíc nových případů HIV v Praze - celkem 105. Metropole má nejvíc nově nakažených ze všech krajů i v přepočtu na jednoho obyvatele.

Z celkového počtu HIV pozitivních zaznamenaných od roku 1985 tvoří naprostou většinu, přes 85 procent, muži. Nejčastějším způsobem přenosu viru je pohlavní styk mezi homosexuálními či bisexuálními muži, následovaný stykem mezi heterosexuály a nitrožilním užíváním drog.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue