Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jehovisté vyučují na školách

  0:01aktualizováno  0:01
Náboženství svědků Jehovových jako nepovinný předmět? To, co mezi většinou rodičů vyvolává zděšení, je dnes holou skutečností na třech desítkách škol v republice.

Stoupenci této sekty, proslulé například odmítáním transfuze krve, přitom obcházejí další ředitele a žádají o možnost vyučovat přímo v budovách škol. Ředitelé jen bezradně krčí rameny: "Nemůžeme jim to zakázat." 

Vždyť je to sekta!
Přihlášku do náboženství svědků Jehovových přinesly nedávno domů i dcery Simony Drábkové, které chodí teprve do první třídy Základní školy Velká Dlážka v Přerově.

"Šokovalo mě, že by chtěli vyučovat přímo ve škole. Vždyť je to sekta! Něco takového přece do školy vůbec nepatří," zlobí se maminka. Stejné přihlášky přineslo domů na pět set dětí této přerovské školy. Její ředitel Jarmil Vysloužil nebyl k zastižení.

Minulý pátek však pro list Nové Přerovsko uvedl: "Před několika týdny se ozvali stoupenci svědků Jehovových z Prahy, že se doslechli o zájmu rodičů jednoho z žáků o výuku jejich náboženství. Nechal jsem rozdat přihlášky, neboť jako církev registrovaná v České republice na to má nárok. Nakonec se přihlásily tři děti."

Svědkové Jehovovi jsou na seznamu státem registrovaných církví už deset let. To jim stejně jako například římskokatolické církvi umožňuje vyučovat svou víru na školách, ale mohou také působit například ve vězeňství.

"Ministerstvo kultury je zaregistrovalo v roce 1993 jako náboženskou společnost. Proto mají oprávnění vyučovat náboženství ve státních školách," řekla mluvčí ministerstva školství Lubomíra Černá.

"Jestli se to některým rodičům nelíbí, tak ať tam svoje dítě neposílají," řekl advokát svědků Jehovových Lubomír Müller, který tvrdí, že společnost vyučuje zhruba na třiceti základních školách v republice.

Nic s tím nenaděláme
Jejich ředitelé o tom však velmi neradi mluví. A pokud ano, pak si nepřejí uvést jméno.

"Osobně mám vůči této sektě výhrady, ale je to státem registrovaná církev, takže proti tomu nic nenaděláme," tvrdí zástupkyně ředitelky jedné z pražských škol, kde jehovisté vyučují své náboženství jako nepovinný předmět už druhým rokem. Chodí do něj asi šest dětí.

To, že sekta proniká do škol, kritizuje i člen Společnosti pro studium sekt a nových náboženských směrů v České republice Prokop Remeš.

Tvrdí totiž, že registrace svědků Jehovových nebyla v pořádku. "Byla to velmi podivná záležitost. Svědkové Jehovovi tehdy podle mě lhali, když tvrdili, že neučí odmítání transfuze krve, vojny a civilní služby." Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ve čtvrtek se Českem prožene silný vítr, sněžit bude až do neděle

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset centimetrů nového sněhu....

Během čtvrtka zasáhne Českou republiku silný vítr o rychlosti 70 až 90 km/h, na horách až 125 km/h. V průběhu ranních a...

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Najdete na iDNES.cz