Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jeho Výsost přijíždí

  23:47aktualizováno  23:47
Jeho královská Výsost princ z Walesu, následník trůnu, vévoda z Cornwallu a Rothesay, hrabě z Carrick a Chesteru, pán z Renfrew, princ a velký ochránce Skotska dnes navštíví Prahu. Nejde o aristokratickou delegaci, ale o jediného člověka britského prince Charlese. Je to jeho již čtvrtá návštěva během deseti let. Potvrzuje tak zprávy, že se do staré Prahy již napoprvé zamiloval. Ani láska ho však nepřiměje měnit zvyky. Charles Philip Arthur Georg nezačíná svůj oficiální program nikdy dříve než v deset hodin dopoledne. Říká se, že jen o pět minut uspíšený start může zkazit princi na celý den náladu.
Také nemá rád, když se musí příliš honit z místa na místo. Všechno proto musí dokonale klapat minutu po minutě, tak jak to bylo celé tři měsíce desítkami lidí zkoušeno a plánováno.

"Britové jsou velmi důkladní.
Přesně vědí, jak by měl program vypadat, jaké jsou princovy záliby. Mají menší sklon ke kompromisům a o to hůř se improvizuje.

Na minutu musí být například stanovena doba mezi odpoledním a večerním programem," říká Václav Pavlas z kanceláře prezidenta.

Charles cestuje sám, ale po něm z letadla Britského královského letectva vystoupí dalších patnáct lidí jeho nejbližšího okolí: důstojníci ochranky, osobní lékař, tajemník, tiskový mluvčí, komorník a další nezastupitelné osoby. Tou je například důstojník, který jej doprovází na každém kroku a který se stále honosí dávným titulem královského podkoního, ačkoli koně v doprovodu nenajdete.

Kuchař s ním tentokrát necestuje. Jeho stravování je však již pečlivě nachystáno. Lidé z britského velvyslanectví v Praze odmítají říci, co bude jíst a na jaké lahůdky si potrpí. Při dnešní státní večeři na Pražském hradě si Charles jistě pochutná na typicky české krmi, speciálně vybrané Dagmar Havlovou. Nehrozí tak, že následník trůnu bude následovat vzor své matky, Alžběty II., která v Římě odmítla jíst špagety a česnek, čímž pobouřila italský tisk.

I kvůli podobným příhodám přilétá s Charlesem také osm britských novinářů, kteří se specializují na královskou rodinu. Ta nadále patří k oblíbeným tématům britských médií.

Například BBC Charlese popisuje jako muže mnoha vášní.

Zbožňuje duchovno, životní prostředí, mladé lidi a architekturu.

Ví se o něm, že promlouvá s květinami, není odpůrcem honů a miluje dlouhé, osamělé procházky.

Jeho názory často vyvolávají kontroverzní reakce. V osmdesátých letech například nadzvedl příznivce modernistické architektury, když prohlásil, že nová přístavba Národní Galerie v Londýně je monstrózní nežit. Moderní styly v současné architektuře se Charlesovi příliš nezamlouvají a Praha zcela vyhovuje jeho konservativismu. Při recepci, kterou uspořádal v roce 1994 ve svém sídle v St. James´s Palace jménem Pražského památkového fondu, nazval historické jádro Prahy unikátní architektonickou rezervací, která se vyznačuje zachovalostí stavebních stylů. Na opravy pražských památek princ z Walesu osobně přispěl šekem na osmdesát tisíc liber (3,6 milionu korun). "Opravdu má Prahu rád, vždy se sem rád vrací a má zde dobré přátele," říká Giles Portman z britského velvyslanectví.

Patří k nim i prezident Václav Havel, který bude s královským hostem trávit mnohem více času, než je u jiných návštěv obvyklé.

"Například ho doprovodí do zahrad, do kostela svaté Anny a odloží kvůli němu o den odlet na dovolenou," doplňuje Pavlas.

Následník trůnu bude bydlet v areálu britské ambasády, v Thunovském paláci na Malé Straně.

O prince byl dopředu veliký zájem. Nejrůznější podniky, firmy a organizace si moc přály, aby následník britského trůnu zavítal právě k nim. Byla by to skvělá reklama. Většina zůstala odmítnuta. Vynechána nebude Vojenská akademie ve Vyškově, kde se princ zastaví v úterý. Součástí programu bude ukázka boje mezi vojáky ze střední a východní Evropy, na jejichž výcviku se podílejí britští instruktoři.

Ani ve vojenském prostředí nesmělo být nic ponecháno náhodě, a tak vznikla speciální komise.

"Všechno se precizně zkouší, měli jsme generální nácvik. Já ještě musím sehnat dostatek chráničů sluchu, aby nikdo z návštěvy neohluchl při střelbě," říká mluvčí akademie Marcela Zobačová.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...Najdete na iDNES.cz