Premiér Petr Nečas s ministryní práce a sociálních věcí Ludmilou Müllerovou

Premiér Petr Nečas s ministryní práce a sociálních věcí Ludmilou Müllerovou | foto: ČTK

Konec sKaret je blíž. Müllerová neprosadila, aby zůstaly jako průkazka

  • 141
Vláda pomalu couvá od projektu sKaret pro výplatu sociálních dávek. Ministryni práce a sociálních věcí Ludmile Müllerové se ve středu nepodařilo prosadit, aby sKarty zůstaly jako průkazka. Zrušení sKaret však zatím vláda nenavrhla. "Bude muset najít alternativní řešení," řekl premiér Petr Nečas na adresu ministryně.

Kvůli sKartám stát loni uzavřel smlouvu s Českou spořitelnou. "Je to nejméně špatné řešení," odpověděl ve středu Nečas na otázku, zda stále platí jeho názor, že by sKarta měla být zrušena. Obdobně se vyjádřil už dříve (více najdete zde).

"Nevěřím, že paní ministryně upřednostní neřešení před řešením," řekl premiér k otázce iDNES.cz, zda má Müllerová termín, do kdy musí předložit nový návrh, co s sKartami udělat, a co se bude dít dál, když ministryně neudělá "nic", protože TOP 09 sKartu rušit nechce.

Müllerová po jednání vlády novinářům řekla, že nikdo při jednání vlády zrušení sKarty nenavrhl a ona sama se to nechystá udělat ani při přípravě dalšího návrhu pro vládu. Je totiž vázána smlouvou s Českou spořitelnou, že nic takového neudělá. Müllerová ale zmínila, že jsou ve hře dvě jiné cesty - existuje senátní návrh proti kartám a druhou možností je případné rozhodnutí Ústavního soudu proti sKartám. (rozhovor s Müllerovou najdete zde)

Ministryně práce a sociálních věcí ve středu vládě navrhla, aby příjemci dávek měli sKartu jen jako průkaz. K placení by kartu používali pouze dobrovolně. Už tím by však pro spořitelnu, která dříve uvedla, že ji projekt stál kolem 300 milionů korun, přestala být zajímavá. Podle premiéra vláda ve středu velkou většinou návrh Müllerové odmítla. Proti sKartám je ODS a k jejich konci se kloní i strana LIDEM.

Stát měl podle exministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, který je loni prosadil, sKartami ušetřit, ale projekt je od začátku pod palbou organizací zdravotně postižených, opozice či ombudsmana.

TOP 09 se pak zrušení sKarty vzepřela a ministr financí Miroslav Kalousek prohlásil, že projekt je užitečný a že on není "v křeči předsedy strany, který je na odpis". ODS, která už má nyní stejně negativní názor na sKartu jako opozice, totiž dlouhodobě padají preference. Kritický názor na kartu pro výplatu sociálních dávek má i nejmenší vládní strana LIDEM.

Původní kontrakt se spořitelnou do roku 2024, podepsaný za Drábkova panování na ministerstvu práce, počítal s tím, že přes sKarty by se v budoucnu vyplácelo až 98 procent dávek včetně důchodů.

Sněmovna už v březnu vládu svým usnesením vyzvala, aby byla distribuce sKaret zastavena až do přijetí nové zákonné úpravy, která se jí bude týkat (více zde).

Takzvanou sKartu mělo na začátku dubna přes 270 tisíc lidí, několik tisíc jich kartu převzít odmítlo. Přes účty k sKartám u České spořitelny proteklo přes šest miliard korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video