Premiér Petr Nečas má podle vlády s prezidentem Václavem Klausem projednat možnost jeho vystoupení ve Sněmovně kvůli amnestiím před hlasováním o nedůvěře vládě.

Premiér Petr Nečas má podle vlády s prezidentem Václavem Klausem projednat možnost jeho vystoupení ve Sněmovně kvůli amnestiím před hlasováním o nedůvěře vládě. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Ať amnestii poslancům vysvětlí Klaus, chce vláda. Prezident nemá zájem

  • 497
Vláda si přeje, aby Václav Klaus kvůli amnestii vystoupil ve Sněmovně ještě před hlasováním o nedůvěře vládě. Na jednání vlády to podle informací iDNES.cz požadovala TOP 09. Premiér Petr Nečas řekl, že s Klausem tuto možnost probere. Prezident ale v podvečer uvedl, že amnestii nemá cenu znovu obhajovat.

"Diskutovat o amnestii nemá smysl. Ovšem používá-li to někdo jako politickou hru proti mně, a nejen proti mně, ale teď i proti dnešní vládě a proti premiéru Nečasovi, tak pro tyto lidi já v žádném případě spoluhráčem nebudu," uvedl Klaus v prohlášení během své návštěvy Německa (více o návštěvě čtěte zde).

Znění amnestie je podle něj tak jasné a jednoduché, že nepotřebuje další vysvětlování. "Poslancům bych musel text této amnestie pouze znovu přečíst, nebo jim dát za domácí úkol, aby si jej také oni v klidu přečetli," vysvětlil Klaus.

Nečas amnestii nemohl nepodepsat

Hlasování o nedůvěře vládě vyvolala opoziční ČSSD právě kvůli tomu, že Nečas Klausovu amnestii spolupodepsal.

"Je ústavní zvyklostí, že předseda vlády amnestii prezidenta kontrasignuje. Tím stvrzuje, že je amnestie z právního hlediska v pořádku a že vláda tento akt realizuje a za jeho realizaci přebírá odpovědnost. Nemusel by ji podepsat pouze v případech, kdyby byl tento akt zjevně protiprávní, a to se v tomto případě nestalo. Takže jsem amnestii nemohl nepodepsat," uvedl premiér Petr Nečas v rozhovoru pro iDNES.cz (co říká o sundávání Klausových portrétů, čtěte zde). A po jednání vlády to zopakoval.

Amnestie se týká 18 velkých, dlouho se vlekoucích kauz

U vrchních státních zastupitelství v Praze a v Olomouci je 18 kauz, jichž se může týkat amnestie prezidenta Václava Klause kvůli tomu, že délka trestního řízení přesáhla osm let a nejde o případy s většími možnými tresty než deset let. Po jednání vlády to řekl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Jde podle něj o případy, kdy způsobená škoda činí 300 milionů korun až 1,75 miliardy korun. "Počet poškozených je v těchto kauzách od jednoho až po několik tisíc," řekl nejvyšší žalobce Zeman.

V reakci na amnestii i na to, že se některé kauzy táhnou řadu let, aniž by soudy byly schopné rozhodnout, chce vláda podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka z ODS připravit návrhy, jak by šlo trestní řízení zrychlit. Ministr vnitra Jan Kubice dostal od vlády úkol, aby byla v souvislosti s amnestií posílena činnost policie k zajištění vnitřního pořádku.

Případné odškodňování vláda neschválila ani nesmetla

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg při úterním koaličním jednání navrhl, aby vláda zvážila odškodnění lidí, které negativně poškodila amnestie a byli oběťmi závažných trestných činů.

"Pokud se prokáže, že rozhodnutím prezidenta Václava Klause o amnestii byla poškozena některá práva poškozených v příslušném trestním stíhání, měla by vláda najít kompenzační mechanismy," popsal v úterý Schwarzenbergův nápad ministr financí Miroslav Kalousek.

"Bavili jsme se o tom jen okrajově. Nebylo to a priori smeteno ze stolu," řekl ve středu premiér Nečas. Podle informací iDNES.cz ale nemá Schwarzenbergův návrh jednoznačnou podporu ani v jeho vlastní TOP 09.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video