Nového ministra zahraničí chce Hamáček najít po komunálních volbách

  14:10aktualizováno  19:39
Sociální demokraté ani dva měsíce po jmenování druhé vlády Andreje Babiše na jednání předsednictva nevyřešili problém, kdo má vést ministerstvo zahraničí. Přitom do konce prázdnin chtěla mít strana jasno. Rozhodnutí o novém ministrovi zahraničí má padnout až po komunálních a senátních volbách, aby spory neohrožovaly výsledek ČSSD ve volbách.

Šéf strany Jan Hamáček nyní vede jak ministerstvo vnitra, tak zahraničí, a to proto, že prezident stále odmítá Miroslava Pocheho a premiér s hlavou státu nechce jít do konfliktu.

„Sociální demokracie tuto situaci nezavinila a chce řešit situaci konstruktivně,“ řekl po jednání předsednictva strany Jan Hamáček. Už před jednáním řekl novinářům, že nevidí důvod, proč na nominace Pocheho něco měnit. Návrh personálního řešení navrhne podle nového termínu do konce října.

To Hamáčkovi umožňuje, aby se do hry o křeslo ministra zahraničí dostal například i současný náměstek na obraně Jakub Landovský, který je nyní kandidátem ČSSD na pražského primátora. Záležet bude na jeho výsledku ve volbách v Praze. Sám Poche chtěl, aby ČSSD rozhodla již v pátek, takže jiný výsledek jednání je jeho neúspěchem.

Poche zůstává nejdéle navrženým kandidátem do vlády, jenž nebyl jmenován. Nejdéle dosud čekal na jmenování v roce 2001 Miroslav Grégr, a to 27 dní.

Babiš: Potřebovali bychom, aby ten post byl obsazen

Babiš považuje za nešťastné, že ČSSD rozhodnutí o obsazení postu ministra zahraničí odsunula. „Potřebovali bychom, aby ten post byl obsazen, aby se mohly realizovat nějaké zahraniční mise,“ uvedl Babiš. Podle prezidenta Zemana není třeba na stávajícím stavu nic měnit.

Lídři sociální demokracie dali už před jednáním předsednictva strany najevo, že bude především na Hamáčkovi, jak se strana k řešení sporu o ministerstvo postaví. „Personální nominace by měly odpovídat tomu, co navrhne on,“ řekl místopředseda strany a pardubický hejtman Martin Netolický. V minulosti patřil k těm, kdo žádali, aby si ČSSD vynutila Babišův podnět Ústavnímu soudu, aby Zeman respektoval nominaci ČSSD.

„Právo nominace má předseda strany, tuto pravomoc já respektuji,“ uvedl místopředseda strany Roman Onderka. Další z místopředsedů Jaroslav Foldyna pokládá za chybu květnové hlasování předsednictva o kandidátech. Nepřeje si, aby ČSSD šla do střetu s Hradem.

Předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha míní, že by se Poche měl sám vzdát toho, že povede ministerstvo zahraničí. Pokud ho totiž prezident Zeman odmítá jmenovat a Babiš na Zemana nechce podat kompetenční žalobu, jiné řešení nevidí. Za zásadové řešení by považoval, kdyby ČSSD na Pochem trvala. „Ale vzhledem k tomu, že platí, že prezident jej asi nikdy nejmenuje, tak to není řešení praktické,“ prohlásil Vícha.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Opozice žádá Hamáčka, ať nedrží vládu, když bude v jejím čele Babiš

Šéfové pěti opozičních stran vyzvali prezidenta Miloše Zemana, aby v případě...

Pětice opozičních stran společně vyzvala předsedu ČSSD Jana Hamáčka, aby přehodnotil podporu vládě, v jejíž čele je...

Komunisté hodinu zpovídali Babiše, potom se rozhodli podržet vládu

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání prvního zasedání širšího vedení...

Komunisté při hlasování o nedůvěře vládě podrží kabinet Andreje Babiše. Rozhodli se tak poté, co zhruba hodinu hovořili...

Údajný únos Babiše mladšího vyšetřuje speciální tým. Předvolal si i premiéra

Ministra vnitra Jan Hamáček (na snímku) a první náměstek policejního prezidenta...

„Garantuji nestranné vyšetření Čapího hnízda,“ uvedl v úterý na tiskové konferenci ministr vnitra Jan Hamáček. Ten...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz