Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řeky dál klesají. Vláda zruší plošný stav pohotovosti v pěti krajích

  11:49aktualizováno  12:33
S tím jak se situace na řekách uklidňuje, zrušila ústřední povodňová komise plošný 2. stupeň povodňové aktivity v pěti z osmi krajů. Místně vyhlášené stavy však nadále platí. Zároveň ústřední povodňová komise doporučila, aby byla zrušena povinnost zachovat současný stav protipovodňové ochrany.
Ve většině povodí meteorologové očekávají postupný pokles hladin.(Ilustrační foto)

Ve většině povodí meteorologové očekávají postupný pokles hladin.(Ilustrační foto) | foto: HZS Zlínského kraje

"Nejtěžší chvíle má Česká republika za sebou," prohlásil předseda vlády Petr Nečas hned na úvod brífingu po jednání Ústředního krizového štábu a poděkoval lidem za solidaritu a zodpovědný přístup. Upozornil však, že nadále platí povodňové nebezpečí.

Ústřední povodňová komise nicméně i vzhledem k předpovědi doporučila, aby vláda na středečním jednání odvolala plošné vyhlášení druhého povodňového stupně v hlavním městě a v Libereckém, Středočeském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji. Nadále však platí stupně povodňové aktivity vyhlášené místními povodňovými komisemi, stejně jako stav nouze, který vláda zruší jen v Libereckém kraji.

Povodně 2013 ve fotografiích

Díky klesajícím řekám už nebudou obce muset zachovávat protipovodňovou ochranu na stávající úrovni. Tuto povinnost jim ústřední povodňová komise uložila v pátek, kvůli hrozícím intenzivním srážkám. Od razantních opatření budou moci upustit i přehrady vltavské kaskády. Ty přes víkend upouštěly více vody než před povodněmi. "Z tohoto směru už nebezpečí nehrozí," řekl Nečas s tím, že si přehrady budou muset zachovat retenční prostor.

Pršet už tolik nebude, uklidňují odborníci

"Vzhledem k předpovídanému podstatnému slábnutí srážkové činnosti během úterý (předpokládané úhrny Čechy 0 až 3 mm, na Moravě a Slezsku do 10 mm, na severovýchodě Moravy až 20 mm) nepředpokládáme další významné vzestupy hladin toků  následkem dalších srážek," uvádí zpráva Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ve většině povodí meteorologové očekávají postupný pokles hladin. Hladiny mohou stoupat jen při postupu odtokových vln z rozvodněných horních toků.

Jarní povodně

Srážkové úhrny za 24 hodin do úterního rána dosáhly na většině území do 15 mm. Více místy podle meteorologů napršelo na západě republiky, 20 až 40 mm, a jihu Čech, 20 až 32 mm. Četnější srážky meteorologové zaznamenali na Moravě a ve Slezsku, kde napršelo 20 až 60 mm. Ojediněle spadlo na Karvinsku až 70 mm srážek.

Hladiny všech středočeských toků vyjma Berounky klesají nebo jsou setrvalé. Dolní Berounka zatím stoupá, konkrétně její vzestup v Berouně se v posledních hodinách zbrzdil následkem poklesu průtoku z Litavky. Platí tu 1. až 2. povodňový stupeň (SPA). Na dolní Vltavě a na Labi v Mělníce hladina setrvává mírně nad úrovní pohotovosti, tedy 2. SPA.

Srážky před půlnocí na jihu Čech slábly. Významněji napršelo, do 20 mm, naposledy zhruba do pondělních deseti hodin večer v okolí Blanice a Malše. Od půlnoci nepřekročily zaznamenané srážkové úhrny 10 mm. "Vzestupy a kolísání vodních stavů na horních tocích se zastavilo nebo zesláblo i v povodí Blanice a Malše," uvádějí meteorologové.

Nejvyšší povodňový stupeň, ohrožení, stále platí na Vltavě v Českém Krumlově. Druhý stupeň trvá na Vltavě, dolní Lužnici a dolní Blanici, v ostatních profilech jsou včetně Malše nejvýše první stupně.

Některé menší přítoky horní Lužnice a Malše ještě vlivem dotoku nočních srážek mírně stoupají, či kolísají. Na prvním povodňovém stupni je Svinenský potok, Bezdrevský potok, horní Lužnice.

Podobně jako v Jihočeském kraji v noci srážky zeslábly i v Plzeňském kraji. Současné vzestupy hladin jsou výsledkem postupu odtokových vln. Nejvyšší stupeň povodňové aktivity dosáhla brzy ráno dolní Klabava, hladina se už blíží kulminaci. Ještě mírně stoupá Radbuza ve Staňkově, horní tok ale již klesá. Na ostatních přítocích Berounky platí nejnižší povodňový stupeň, na horní Radbuze, Střele a také horní Berounce ještě platí druhý stupeň.

Klabava zatopila Novou Huť u Plzně

V Ústeckém kraji hladina dolní Ohře kolísá na prostředním povodňové aktivity, na dolním Labi trvají v Ústí a Děčíně stále platí nejvyšší povodňový stupeň. Hladina tu  ale poklesala od pondělního rána zhruba o půl metru.

"Na žádost Ústeckého kraje vystavěla Armáda ČR na Litoměřicku v Záhořanech stanové městečko pro dobrovolné hasiče, kteří do oblasti postupně dorážejí," popsala tisková mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Srážky a bouřky se po půlnoci přemístily na jih Moravy na Znojemsko a postupně do Rakouska. Po nočních srážkách se zvýšily hladiny toků v povodí horní Dyje, první povodňový stupeň je jen na Želetavce a Dyji v Podhradí.

Relativně vydatnější srážky spadly i na severu a severovýchodě Moravy. Od půlnoci do rána tam napršelo 20 až 40 mm. "Reakce toků v oblasti je zatím nevýznamná, 1.SPA se udržuje na Branné v Jindřichově. Některé přítoky Odry (Osoblaha) nebo Opavy ještě mírně stoupají," poznamenali meteorologové.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Najdete na iDNES.cz