Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 10. 9. 2009 19:29

Jednání Ústavního soudu o předčasných volbách

Zdroj: zpravodajové iDNES.cz, MF DNES a iDNES.tv

11:04
Zaorálek končí svou řeč. V závěru dodává, že Sněmovna "jednoduchou, transparentní a předvídatelnou cestou svěřila rozhodnutí do rukou voličů naší země."
10:58
Lubomír Zaorálek je ve svém živlu. Nečte pouze z papíru, občas naváže oční kontakt se soudci, pohyby dobře známými ze Sněmovny gestikuluje pravicí a komentuje text doplňujícího vyjádření, který přišel přečíst. Hovoří už půl hodiny.
"Ze strany parlamentu není zákon o předčasných volbách žádným svévolným rozhodnutím," říká. Stejně jako v roce 1998 je podle čtené zprávy rozložení sil ve Sněmovně takové, že nezaručuje vznik stabilní politické vlády.
10:58
Jan KudrnaPrávník Jan Kudrna komentuje pro iDNES.cz: Lubomír Zaorálek jako zástupce Poslanecké sněmovny upozorňuje především na problém koncepce dělby moci v našem ústavním pořádku. Mluví zcela k věci, z mého pohledu se drží 100% ústavněprávní problematiky a vůbec celé věci, tedy žádná politika. Myslím, že mluví dobře, ale zároveň myslím, že Ústavní soud to neovlivní.
10:45
10:42
"Nejsem ve sporu s Ústavním soudem, ale s koncepcí navrhovatele a s tím, jak svou stížnost pojal," vymezil se Zaorálek s gestikulací k soudcům proti Miloši Melčákovi.
10:37
Místopředseda Poslanecké sněmovny za ČSSD Zaorálek připomíná, že i Sněmovna schválila původní cestu k předčasným volbám výraznou většinou: hlasy 172 ze 200 poslanců. (Ústavní většina jsou tři pětiny zákonodárců, tedy 120 poslanců.)
  • Ústavní soud v Brně rozhoduje o stížnosti poslance Miloše Melčáka. (10. září 2009)

    Ústavní soud v Brně rozhoduje o stížnosti poslance Miloše Melčáka. (10. září 2009) / Autor: Česká televize

10:35
"Žádný státní orgán nemá takzvané implicitní pravomoci, jimiž by mohl vstupovat do pravomocí jiného orgánu nebo svobod jednotlivce," argumentuje Zaorálek. Tím cílí na to, že rozhodování o ústavním zákonu nemůže být v kompetenci Ústavního soudu.
Melčákův právník Jan Kalvoda na to ale má jiný názor - soudí, že legislativa, zkracující volební období, je ústavní jen podle jména, nikoliv podle svého ducha.
10:31
Po Sobotkovi si vzal slovo Lubomír Zaorálek. Požádal soud o možnost obšírněji se vyjádřit.

"Poslanecká sněmovna přijala návrh ústavního zákona a postoupila jej Senátu v přesvědčení, že jedná v souladu s ústavním pořádkem.
Jednali jsme v přesvědčení, že řešení, které jsme zvolili, bylo nejšetrnější, nejméně zasahující do práv občanů, nejméně nákladné, nejrychlejší.
Jednali jsme z přesvědčení, že přijatý ústavní zákon neznamená změnu podstatných náležitostí demokratického právního státu.
A konečně Poslanecká sněmovna jednala v přesvědčení, že ústavní zákony jako akty ústavodárné vůle nemohou být jakožto součást ústavního pořádku České republiky přezkoumávány Ústavním soudem," zahájil Zaorálek.
10:27
"Z přítomných 71 senátorů bylo ústavní kvórum 43, výsledek byl, že 56 hlasovalo pro tuto normu, osm bylo proti, takže je to výrazná ústavní většina," řekl Sobotka.
10:21
Pavel Holländer skončil s předčítáním rekapitulační zprávy. Melčákův právník Jan Kalvoda nechtěl doplnit nic, slovo si bere Přemysl Sobotka.
10:16
Pavel Holländer přečetl jednu ze základních pasáží Melčákovy stížnosti:
"Modus operandi ústavních delikventů spočívá v tom, že ústava, resp. její podstatné náležitosti, garantující pravidla politické soutěže, se pro danou chvíli nezruší, ale ignorují, suspendují. Přičemž nic nebrání momentální ústavní většině Ústavu změnit či doplnit (...) Bylo by založeno nové ústavní pravidlo, nahrazující napříště stávající, a znamenalo-li by volnou soutěž politických sil do budoucna, bylo by konformní ústavnímu pořádku. To však nečiní; pro příště se opět hlásí k rigidní proceduře vypsání nových voleb; do okamžiku, než opět momentální většina usoudí, zeje politicky výhodné - pro ni - znovu ústavní postup ignorovat a ad hoc zákonem se z politické soutěže vyvázat."
10:03
Soudce zpravodaj Pavel Holländer rekapituluje Melčákovu stížnost a dosavadní dění kolem ní.
Před dvěma a půl roky uspořádaly Hospodářské noviny anketu, který právník v Česku je co do intelektuální síly nejvlivnější. S přehledem ji vyhrál právě Holländer, až daleko za ním se umístili například ombudsman Otakar Motejl nebo předseda ÚS Pavel Rychetský.
  • Soudce Pavel Holländer při jednání Ústavního soudu v Brně. (10. září 2009)

    Soudce Pavel Holländer při jednání Ústavního soudu v Brně. (10. září 2009) / Autor: Česká televize

10:02
Místo Miloslava Vlčka zatím dorazil Lubomír Zaorálek. Za Senát přišel Přemysl Sobotka. Miloše Melčáka doprovází jeho advokát Jan Kalvoda, někdejší vicepremiér a ministr spravedlnosti.
10:02
Jednání začalo.
09:41
Do Brna zatím nedorazí prezident Václav Klaus. V 9:30 má podle oficiálního programu v plánu setkání s legendami týmu NHL Washington Capitals. Hokejisté odehrají v Česku dva benefiční zápasy. Pak se prezident sejde s premiérem Janem Fischerem.
09:34
Dorazil šéf Senátu Přemysl Sobotka.
09:32
Začátek zasedání se blíží, místnosti Ústavního soudu, ale i přijíždějící auta prohlédli policisté se psy a zrcátky, kterými kontrolovali podvozky vozidel.
  • Ústavní soud v Brně.

    Ústavní soud v Brně. / Autor: Monika Hlaváčová, MF DNES

09:04
Začátek jednání je naplánovaný na desátou hodinu dopoledne. Očekává se účast šéfů obou komor parlamentu - za Sněmovnu Miloslav Vlček (ČSSD), za Senát Přemysl Sobotka (ODS).
Na místo už dorazil muž z nejsledovanějších - kolem 8:40 vstoupil do budovy Ústavního soudu nezařazený poslanec Miloš Melčák.
09:01
Milé čtenářky, milí čtenáři, voličky a voliči, vítáme Vás u podrobné on-line reportáže ze dnešního jednání Ústavního soudu.
Soudci budou rozhodovat o stížnosti poslance Miloše Melčáka, kterému se nelíbí způsob ukončení funkčního období současné Poslanecké Sněmovny.
Všechny články o dění kolem předčasných voleb najdete zde.

Nepřehlédněte

Soud vyhověl Melčákově stížnosti na zkrácení volebního období. Volby 9.-10. října nebudou.
Rozhodnutí a odůvodnění soudu v plném znění najdete zde.