Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podrobná on-line reportáž
19:29
Děkujeme za pozornost a přejeme příjemný zbytek večera a klidnou noc.
19:27
On-line reportáž redakce iDNES.cz končí výběrem citací Miloše Melčáka z Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu.

Poslanec mimo jiné obhajoval to, že v roce 1998 hlasoval pro rozpuštění Sněmovny. "Už tehdy řada politiků a řada ústavních právníků prohlásila, že tato změna ústavy se může tolerovat, ale nesmí se opakovat, nesmí se z ní stát ústavní zvyklost. Myslím si, že to rozhodnutí Ústavního soudu dnes bylo to, aby se z toho nestala ústavní zvyklost," řekl.

"Nejsem první rok v Poslanecké sněmovně a mohu z vlastní zkušenosti říct, že termín 10. října pro volby skoro jistě znemaná rozpočtové provizorium. To by se opakovalo každé čtyři roky při volbách do Sněmovny, pokud by opět nedošlo k nějakému upravení termínu voleb. Jsem přesvědčen, že tento argument je lichý," napadl Melčák kritiku sociálních demokratů, že posun voleb povede k rozpočtovému provizoriu.

A pohrozil, že stížnost zopakuje. "Pokud shledáme s naším právníkem, že závady, které označil ústavní soud u přechozího zákona za protiústavní, tak bude důvod ten zákon opět napadnout u Ústavního soudu."

19:07
"Zvítězilo právo poslance Melčáka nad právem občanů České republiky. Nezbývá nic jiného, než to respektovat," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip.
18:46
Martin Pecina, ministr vnitra: Státní volební komise vzala na vědomí nález ÚS z dnešního dne a uložila všem volebním orgánům neprodleně ukončit plnění úkolů na přípravu voleb do Poslanecké sněmovny, vyčíslit dosud vynaložené prostředky. Využít materiály a úkony, které byly předmětem přípravy voleb do Poslanecké sněmovny a nejsou přímo vázány na volby v původním termínu - na přípravu dalších voleb. A zajistit informovanost voličů na uplatnění jejich práva hlasovat. Půjde zejména o zápisy do stálých a zvláštních seznamů voličů a nově vydávané voličské seznamy. Proces přípravy voleb jsme ukončili.
18:44
Odklad voleb je vítězstvím demokracie, míní politolog Josef Mlejnek mladší. - Mlejnkův komentář čtěte zde
17:36
Předseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS: "Závěrečné usnesení Ústavního soudu nebudu nijak napadat, není to ani možné. Ale jako občanovi a politikovi mi pravidla hry dovolují, abych ho okomentoval. Komentář zní: v této chvíli Ústavní soud ani tak nejednal o meritu věci, to znamená ústavní zákon versus ústava, ale na svém dopoledním jednání se odchýlil, vyloženě se ptal na politické věci a to myslím, že nebylo předmětem jednání. Překvapilo mě to a byl jsme trošku rozladěn.
A Zaorálek? Nemohu (k jeho projevu, pozn. red.) říct, protože to je otázka pro těch 15 ústavních soudců. Ale v každém případě i on měl výrazně politický projev a dokonce v některých okamžicích politický projev, který byl za sociální demokracii, ne za Poslaneckou sněmovnu. Já osobně to považuji za určitou chybu, protože jsme měli určité zadání, jak to bývá u Ústavního soudu, držet se merita věci, což já jako zástupce Senátu jsem dodržel. Určitě jsem mohl říct také několik vět ze strany ODS, ani jedna nepadla.
17:16
Miroslav Kalousek z TOP 09 řekl, že "politická strana, politik a koneckonců každý občan nemůže s nálezem Ústavního soudu dělat nic jiného, než ho respektovat. To znamená, my rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme. To, co je na tom pozitivní, je to, že rozhodl rychle. Rozhodnutí leží na stole, my ho musíme respektovat, uděláme všechno pro to, aby nějakým ústavně-konfomním systémem konaly předčasné volby co nejdříve."
Vystoupení Lubomíra Zaorálka nechtěl Kalousek komentovat. "Nejsem schopen zvažovat všechny motivy ústavních soudců, ústavní soudci se odpovídají pouze svému svědomí, nebudu to nijak komentovat," řekl.
17:11
"KDU-ČSL akceptuje rozhodnutí Ústavního soudu a oceňuje, že soud nepodlehl politickým tlakům, které na něj byly vyvíjeny. Rozhodnutí Ústavního soudu bylo čekávatelné," uvedl Cyril Svoboda.
17:11
Šéf ČSSD Jiří Paroubek vyzval ostatní strany, aby napřely své úsilí k naplnění dohody o cestě k předčasným volbám 6. a 7. listopadu. "Jakékoliv zneužívání rozhodnutí Ústavního soudu k politickým účelům by svědčilo o snaze oddálit volby a tedy o naprosté neodpovědnosti těch, kdo tak činí. Připomínám, že to byla ČSSD, která v zájmu vyřešení situace přistoupila na kompromis a akceptovala listopadový termín předčasných voleb," napsal v tiskové zprávě.
17:06
Šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský zmínil dvě možnosti, jak mohl verdikt soudu uniknout už hodinu předem do médií. "Buď, a to bych byl velmi nerad, to uniklo od některého člena pléna soudu, nebo to bylo dedukcí. Právník dokáže odhadnout, jak soud rozhodne," řekl. Místopředsedkyně Eliška Wagnerová novinářům řekla, že "to taky mohla být technika, které rozumíte lépe, než my".
16:48
Ani Jiřího Paroubka, předsedu ČSSD, verdikt soudu nepotěšil. "Podle mého názoru rozhodnutí ústavního soudu odporuje článku 2 ústavy, že veškerá moc patří lidu. Čekám na písemné zdůvodnění pro toto rozhodnutí. Většina odborníků na ústavní právo, která stojí mimo ÚS, má na věc jiný názor. Nyní už je jasné, že předčasné volby v říjnovém termínu nebudou."
16:19
"Ústavní soud měl Melčákovu žádost odmítnout," říká spoluautor ústavy Zdeněk Jičínský z ČSSD.
16:16
Kometář Michaely Šojdrové z KDU-ČSL je stručný.
"Respektuji rozhodnutí Ústavního soudu. Myslím, že je to velmi poučné, to, co se odehrálo. KDU-ČSL upozorňovala na problematičnost přijatého poslaneckého návrhu čili my jsme připraveni hlasovat pro změnu ústavy, aby ta možnost rozpustit Sněmovnu byla."
16:16
"Pan Topolánek už dal několikrát jasně najevo, že ODS bude respektovat rozhodnutí Ústavního soudu, ať bude jakékoliv," sdělil iDNES.cz mluvčí ODS Martin Kupka. Další informace podle něj zazní na tiskové konferenci po 18. hodině.
16:12
Jan KudrnaPrávník Jan Kudrna komentuje pro iDNES.cz: "Já se domnívám, že Ústavní soud již dlouho směřuje k tomu, aby se o pravomoc být posledním arbitrem i ústavního pořádku přihlásil a převzal jí. Začal k tomu směřovat v roce 2002, kdy rozšířil pro svou potřebu pojem "ústavní pořádek", nad rámec striktní definice v čl. 112 Ústavy. Dalším zlomem byl např. "lisabonský" nález, kde si Ústavní soud jednak sám vybral, čím se bude zabývat a jednak opět zdůraznil pojem tzv. tvrdého jádra ústavy."
16:10
ODS se tvrdě pustila do zástupce Sněmovny u soudu, sociálního demokrata Lubomíra Zaorálka. Vkládal prý do Sněmovnou schváleného textu svou argumentaci. Prohlášení ODS se objevilo ještě před vynesením verdiktu, ale až po objevení neoficiálních informací, že soud rozhodl v Melčákův prospěch. - čtěte Zaorálek mluvil k soudu za sebe, ne za Sněmovnu, zlobí se ODS
16:07
Zřejmě i Miloš Melčák a Jan Kalvoda věděli už při návratu do sněmovny Ústavního soudu, jak plénum rozhodlo. Oba se už předem usmívali.
16:05
Soudce zpravodaj Pavel Holländer se odvolává na předešlé nálezy Ústavního soudu: "Zákonodárce je vázán určitými základními hodnotami, jež ústava pokládá za nedotknutelné. Článek 9, odstavec 2 Ústavy České republiky říká: 'Změna podstatných náležitostí demokratického právního státu je nepřípustná.'"
16:00
Plénum ústavního soudu rozhodlo: Ústavní zákon 195/2009 sbírky se zrušuje dnem 10. září 2009.
Zároveň předseda soudu Pavel Rychetský uvedl, že rozhodnutí prezidenta Václava Klause o vyhlášení voleb pozbývá platnosti.
Volby 9. a 10. října nebudou.
15:56
Jan KudrnaPrávník Jan Kudrna komentuje pro iDNES.cz: "Pokud je pravdivá zatím neověřená informace, že Ústavní soud vyhověl stížnosti poslance M. Melčáka a zrušil ústavní zákon, potom se jedná o velmi nešťastné rozhodnutí. Ústavní soudci se v průběhu jednání opakovaně odvolávali na ustanovení o nezměnitelnosti podstatných náležitostí demokratického právního státu.
Patrně pouze tímto argumentem lze odůvodnit rušení ústavního zákona. Do důsledku vzato to ale znamená, že zřejmě předčasné volby samotné, jakož i způsob vyhlášení, měly vést k ohrožení těchto hodnot.
Taková úvaha vyvolává zásadní pochybnosti, protože zatím nic nenasvědčovalo tomu, že by chystané volby měly vést k odstranění demokratických základů státu. Naopak, zástupci lidu vraceli moc do rukou suveréna, aby na další volební období rozhodl. Zrušení předčasných voleb také znamená, že bude nadále pracovat vláda, která byla legitimována tím, že zde bude fungovat pouze do předčasných voleb.
Rozhodnutí Ústavního soudu tak nabývá politický charakter i v tomto dalším rozměru, protože stávající vládu staví z legitimačního hlediska do slabší situace."
15:34
Hospodářské noviny tvrdí, že pro zrušení zákona 195/2009 sbírky o zkrácení volebního období bylo 13 z 15 soudců. Podle listu k rozhodnutí přispěl samotný místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek tím, jak na některé otázky nechtěl odpovědět přímo. Odkryl tím prý nahlížení politiků na ústavu.
15:28
Soudci Ústavního soudu počítají v 17:00 s tiskovým briefingem.
  • Poslanec Miloš Melčák u Ústavního soudu v Brně při projednávání jeho stížnosti proti rozpuštění Sněmovny. (10. září 2009)

    Poslanec Miloš Melčák u Ústavního soudu v Brně při projednávání jeho stížnosti proti rozpuštění Sněmovny. (10. září 2009) / Autor: Radek Miča, MAFRA

15:22
Generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek označil informaci Novinek.cz za spekulaci. Porada pléna podle Langáška ještě neskončila, informovala ČTK. "Je nutné počkat až do 16:00, vše ostatní je spekulace," uvedl Langášek. Podle neoficiálních informací však dnes každopádně bude nález vyhlášen.
15:02
Miloslav Vlček je údajně nemocný. Předseda Sněmovny Miloslav Vlček nezastupuje dolní komoruna dnešním veřejném jednání Ústavního soudu, protože je podle své mluvčí "zdravotně indisponován", uvedla ČTK. Vlček ráno pověřil zastupováním místopředsedu sněmovny Lubomíra Zaorálka.
14:46
Neoficiální informace listu Právo hovoří o tom, že soud vyhověl stížnosti poslance Melčáka. To by znamenalo, že volby v původním termínu 9.-10. října se konat nebudou.
Na oficiální informaci je ale třeba počkat do 16:00.
14:00
Jan KudrnaPrávník Jan Kudrna komentuje pro iDNES.cz: "Je tu ještě jedna věc. Pokud se dnes rozhodne a nedojde ke zrušení toho ústavního zákona, tak nás čeká ještě pár dní, než příslušný senát Ústavního soudu rozhodne o ústavní stížnosti M. Melčáka. Je pravda, že v tom případě by to přípravu voleb už nebrzdilo. Formálně uzavřeno by to ale bylo až za pár dní, ale muselo by to rozhodně být před 9./10. říjnem."
0
  • Ústavní soudce Vojen Güttler při projednávání stížnosti poslance Miloše Melčáka. (10. září 2009)

    Ústavní soudce Vojen Güttler při projednávání stížnosti poslance Miloše Melčáka. (10. září 2009) / Autor: Radek Miča, MAFRA

Diskuse

rados100: no asi takhle, když jsem před rokem a půl maturoval vytáhl jsem si otázku 1945-1970 la byla to tak 25. otázka (s tim že otázky šli chronologicky).. tak si to přeberte... (11:29)

JPZ: no nevim nevim, dneska se děcka učej dějiny do roku 45, takže ještě hodně vody uteče, než přijdem na řadu (17:01)

jimmyny: hele věř mi že se o něm budou jednou deti učit! vono zrušit volby to je už velká hra:) (16:56)

JPZ: JJ, hrál vabank a vyhrál ... no ale za pár týdnů už po něm ani pes neštěkne (16:55)

Arghat: njn tak z ÚS je nejen negativní zákonodárce, ale i negativní ústavodárce docela kouzlo :) (16:55)

jimmyny: Melčák je KING! dokázal co ještě nikdy nikdo! (16:54)

vejcednes: 50 minút trvalo súvislé čítanie odôvodnenia. (16:53)

ehqmaster: nj, aspoň nám budou déle mazat med okolo voličské huby (16:53)

JPZ: hihi, viz panel vlevo 16:48: Paroubek... veškerá moc patří lidu. A to řiká ten, který by se spojil i s Marťany (16:53)

jimmyny: A JE TO! (16:52)

pvita: Nic, cas jit domu. U voleb, az budou, jim to spocitame. (16:52)

Goues: ehqmaster: buď rád, že to nevykecali už včera :o) (16:51)

jimmyny: ehqmaster - přesně tak! osobně mě neděsí že se to dostalo ven žijeme v ČR nic nového byl bych překvapen a začal bych se bát pokud by se tak nestalo:) (16:51)

ehqmaster: :-/ ale i tak mě děsí, že i nález ústavního soudu se vykecá před oficiálním zveřejněním (16:50)

ehqmaster: jimmyny: 28 mega je sotva na poslanecké náhrady na měsíc až 2, to je maličkost. Proti druhé možnosti: když se nedejbože sněmovna příště zblázní, může vyhlásit klidně diktaturu. (16:49)

pvita: To je prave kamen urazu. Spravedlnost je slepa. Pokud by US prihmouril oci, mohl by je hmourit provzdy a vlastne by nebyl o nic lepsi nez nase snemovna. (16:49)

vejcednes: Toto rozhodnutie a nadiktovanie odôvodnenia sa určite udialo pred dnešným vypočutím. Trapas. (16:49)

Jarda-NL: Arghat: licenci od lidu stále jaksi není. Skutečně není, to nemusí však bý´t tak špané. (16:49)

Arghat: někdy to udělat musel, neříkám že ne, ale je otázka jestli je tohle v hodná doba (16:48)

jimmyny: místo ústavy trhací kalendář (16:47)

jimmyny: nemáme místo ústavy trhací klendář (16:47)

jimmyny: ehqmaster - no tak nějak sem to chtěl napsat taky takže 28 mil je v .... Podle pravdy ale myslím že 28 je ok stačí si zpúočítat co vše stát utratí a my zaplatíme. 28 je dobrá cena za to že nemáme mís (16:46)

Jarda-NL: Arghat: licenci od lidu stále jaksi není. (16:46)

praguemonk: takže je to jasná zpráva pro slušné lidi hájící svobodu a spravedlnost = NEVOLIT PARLAMENTNÍ STRANY (16:46)

pvita: Arghat: Nekdy to udelat musel. A za neexistujici vladu mohou pouze politici sami. (16:46)

Jarda-NL: vejcednes: Jsi vejce slepičí nebo husí? (16:45)

Arghat: licenci od lidu stále jaksi není (16:44)

ehqmaster: dneska mi prislo vyjadreni MVČR - 28 mil. -> jsou výdaje, které se už uhradily, 92 mil => investice ČSÚ, které se využijí i v dalších letech (16:44)

Arghat: ad hoc prodloužení mandátu mi přijde jako značně absurdní situace, mě tady u toho trochu trápí že ÚS se rozhodl vychovávat politiky a reálná situace kdy zde není vláda která by měla nějakou legitimní (16:44)

vejcednes: už je 16:43 a ešte odôvodňuje - to je úžas. (16:42)