Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 27. 10. 2009 16:42

Jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě

Zdroj: Reportéři iDNES.cz, iDNES.tv a MF DNES

09:58
V jednací síni jsou už podle redaktora MF DNES obě strany sporu. U jednoho stolku senátor Jiří Oberfalzer s právníky, u druhého za vládu ministr Štefan Füle, za parlament šéfové komor Miloslav Vlček a Přemysl Sobotka.
09:55
Zástupce senátorů, kteří si i soudu stěžují, Jiří Oberfalzer při příchodu na jednání MF DNES řekl, že právní záruka, kterou požaduje prezident václav Klaus, aby mohl smlouvu podepsat, je jen jednou z věcí, která se podle kritiků Lisabonu musí řešit. "Naše stížnost není nadbytečná, soud se dosud zabýval jen některými pasážemi Lisabonské smlouvy, chceme, aby ji nyní prozkoumal jako celek. To, oč se jedná panu prezidentovi, je pouze výjimka z Listiny práv a svobod, nám ale na té smlouvě vadí více věcí," řekl Oberfalzer MF DNES. Spolu s ním přišel na jednání právník Vladimír Balaš.
09:34
Jednání se zúčastní také kancléř Hradu Jiří Weigl. Podle redaktora MF DNES přišel spolu s právníkem Alešem Pejchalem. Podle redaktorky iDNES.tv přišel Weigl do sálu, na svou židli si položil tašku a poté ze sálu opět odešel.
09:23
Prezident Václav Klaus se jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě nezúčastní. Za Hrad bude v Brně mluvit právník Aleš Pejchal. - více čtete zde
09:22
  • Protest proti Lisabonské smlouvě před Ústavním soudem (27. října 2009)

    Protest proti Lisabonské smlouvě před Ústavním soudem (27. října 2009) / Autor: Monika Hlaváčová, MF DNES

09:09
"Naším cílem je upozornit kolemjdoucí veřejnost i účastníky řízení na to, co říkáme, tedy náš apel na ústavní soudce, aby nerozhodovali pod zahraničním tlakem, nesnažili se rozhodnout do zasedání Rady EU. To budeme vyjadřovat pomocí transparentů, které máme v ruce," řekl iDNES.cz Petr Mach. Pokud budou k dispozici ještě volné "vstupenky" na jednání, zúčastní se jej také. Pokud se mu nepodaří dostat se dovnitř, bude sledovat jednání pomocí internetu.
09:05
Před Ústavním soudem stojí nyní asi dvacítka příznivců Strany svobodných občanů i se svým předsedou Petrem Machem. Protestující mají rozvinuté transparenty, policie je přesunula za 100metrovou hranici, za níž mohou protestovat.
08:55
Hlouček osmi lidí podpořili další tři lidé, kteří začali před vchodem do budovy roztahovat transparenty. Policie jim v tom chtěla zabránit. "Chceme vyjádřit svůj názor, kterým podporujeme postoj prezidenta Václava Klause o pochybnostech ohledně Lisabonské smlouvy," řekla jedna z demonstrujících Lenka Veselá. "Pokojnou demonstrací chceme ukázat, že máme právo na svobodu, i když jsme členy Evropské unie," dodala.
08:45
Hodinu a čtvrt před zahájením jednání Ústavního soudu bylo k dispozici pro veřejnost ještě 40 speciálních vstupenek. Aby ji člověk dostal, stačí přijít na recepci soudu s občanským průkazem nebo jiným průkazem totožnosti.
08:40
Před budovou Ústavního soudu postával o půl deváté hlouček osmi lidí. "Přišel jsem, protože jsem se dozvěděl, že budu moct svou přítomností vyjádřit zájem o dění u Ústavního soudu, o to, co se projednává," řekl jeden z nich Pavel Tenora z Brna. Spolu s ostatními bude jednání sledovat přímo v sále.
08:37
Před zahájením jednání soudu budou mít novináři vyhrazený čas dvě minuty na fotografování, sdělil šéf ochranky. Pokud někdo nedodrží předepsanou vzdálenost, bude vykázán. Novináři mají v budově Ústavního soudu k dispozici také press centrum, informovala z místa redaktorka iDNES.tv.
08:17
Před Ústavním soudem se dosud podle redaktora MF DNES sešli pouze dva odpůrci Lisabonské smlouvy. "Tato smlouva je podvod, už přístupové rozhovory ke vstupu do Evropské unie byl podvod. Jestli tu smlouvu schválí, tak už se nikdy nebudeme rozhodovat svobodně," prorokoval Zdeněk Čechovský, jeden z pražských protestujících. Asi po pěti minutách oba muže odtud odvedla městská policie. Veškeré protesty se totiž mohou odehrávat nejméně sto metrů od sídla soudu. Po pěti minutách je tak městští strážníci doprovodili pryč. "Zákon říká sto metrů od Ústavního soudu," vysvětlil jim rázně jeden z policistů.
08:04
Na jednání se dostanou jen držitelé speciálních vstupenek, podle vedení soudu totiž zájem veřejnosti zřejmě převýší kapacitu sálu. - více čtěte zde
08:04
Česko je poslední zemí EU, která reformní smlouvu neratifikovala. Česku chybí podpis prezidenta Václava Klause, který je známým kritikem dokumentu.
08:02
Ústavní soud dnes od 10:00 projedná již druhou stížnost, kterou podala skupina senátorů v čele s Jiřím Oberfalzerem. Tvrdí, že smlouva omezí svrchovanost Česka a přenese důležité pravomoci na Evropskou unii.
08:01
Vážení čtenáři, vítejte v on-line reportáži z jednání Ústavního soudu, který má rozhodnout, jestli je Lisabonská smlouva v souladu s českým ústavním pořádkem.