Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 27. 10. 2009 16:42

Jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě

Zdroj: Reportéři iDNES.cz, iDNES.tv a MF DNES

14:16
Füle uvedl, že Evropský parlament je třeba vnímat jako doplňkový systém, nikoli jako konkurenci naší legitimity. Ta náleží našemu lidu, parlamentu.
15:52
  • Ministr Štefan Füle přednáší závěrečnou řeč před Ústavním soudem. Trvala déle než půl hodiny a byla nejdelší ze všech (27. října 2009)

    Ministr Štefan Füle přednáší závěrečnou řeč před Ústavním soudem. Trvala déle než půl hodiny a byla nejdelší ze všech (27. října 2009) / Autor: Monika Hlaváčová, MF DNES

14:11
Lisabon nenarušuje princip suverenity ani ideologické neutrality. Hodnoty evropské a české jsou si podle Füleho blízké.
14:09
Připomněl, že vláda vydala stanovisko, že Lisabonská smlouva je v celém rozsahu v souladu s naší ústavou. Pokud soud dojde k závěru, že Lisabnoská smlouva neodporuje ústavě, měla by být označena za konformní s naším ústavním pořádkem, domnívá se ministr.
14:07
Ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle řekl, že ÚS probírá Lisabonskou smlouvu již podruhé. Věří, že poslední pochybnosti po tomto rozhodnutí zmizí. Vyzdvihl, že se soud rozhodl pro upřednostnění projednání této záležitosti, i když je politicky nezávislý.
14:06
Soud předal slovo Přemyslu Sobotkovi. Neměl ale nic, co by dodal, a tak se ujal mikrofonu Miloslav Vlček. Řekl, že doufá, že se soud vypořádá se všemi aspekty Lisabonské smlouvy tak, aby nenásledovalo další podání.
14:06
Lisabonská smlouva obsahuje potlačení suverenity, uvedl Pejchal. "Znovu řešíme otázku, zda máme, sami o své vůli, předat rozhodování evrpoským institucím," doplnil.
14:04
Už tehdy bylo jasné, že část pravomocí přejde na Unii. Všechny přenosy byly ale na úrovni ujednání, konsenzu. V tom vidí Aleš Pejchal rozpor v případě Lisabonské smlouvy.
13:57
Slovo dostal prezidentův zástupce Aleš Pejchal. Zmínil dokumenty, které jsou součástí soudního spisu, tedy žádost o členství ČR v Unii a memoranda. V roce 1995 žádost podával dnešní prezident, tehdejší premiér. Citoval tehdejší dokument, ve kterém stojí, že nebude v budoucnu lehké částečně se vzdát suverenity.
16:13
  • Ústavní soudci naslouchají závěrečné řeči právníka Aleše Pejchala, který na jednání zastupoval prezidenta Václava Klause (27. října 2009)

    Ústavní soudci naslouchají závěrečné řeči právníka Aleše Pejchala, který na jednání zastupoval prezidenta Václava Klause (27. října 2009) / Autor: Monika Hlaváčová, MF DNES

13:56
Senátoři si podle něj váží toho, co řekl prezident. Senátoři se prý nesnaží prodlužovat ratifikaci. Skupina senátorů navrhuje, aby soud rozhodl o rozporu Lisabonské smlouvy a ústavy tak, jak vyplývá z petitu.
13:54
Sedmnáct senátorů očekává, že se v tomto řízení referenčním kritériem nestane abstrakt a eurokonformní výklad našeho práva, jako tomu bylo loni, řekl jejich zástupce Kuba.
13:52
Senátoři připomínají, že by se mělo o smlouvě rozhodovat jako o celku, v celé její celistvosti, neřešit jen dílčí rozpory.
13:50
Právní zástupce senátorů Jaroslav Kuba uvedl, že senátoři se mohou domáhat svého práva a právě loňským rozhodnutím ÚS se senátoři cítí na tomto právu zkráceni.
13:47
Senátoři se obracejí na soud poté, co soudci nevyhověli Senátu. Soud se zabýval jen dílčími námitkami, nešlo o poměřování Lisabonu českým ústavním pořádkem, ale právě naopak, uzavřel svou řeč senátor a předal slovo právnímu zástupci Kubovi.
13:44
Pasarel je v Lisabonské smlouvě deset. Senátoři chtějí, aby ústavní většinou musely být schváleny všechny pasarely, ne jen některé. Tedy i ta o vázaném mandátu. "Mlčení nesmí znamenat souhlas," řekl Oberfalzer. Souhlas s použitím pasarel by měl být podlě senátora přezkoumán Ústavním soudem. Tedy až po schválení komorami parlamentu.
13:41
Senátoři napadají neohraničenosti, nerozpoznatelnost přenosu pravomocí, článek 16 by měl soud zkoumat důlkadněji, než to udělal v případě stížnosti Senátu, domnívá se Oberfalzer.
13:40
"Nenapadáme princip zastupitelské demokracie, ale Unie musí stavět na skutečnosti, že je společenstvím svrchovaných států," vysvětlil Oberfalzer.
13:38
Otázky obrany patří k těm, které nesmějí být přeneseny, máme-li být svrchovaným státem, řekl Oberfalzer. Možnost vystoupit z Unie, jak je definována v Lisabonu, omezuje svrchovanost republiky. Jde o společenství s posílenými federálními prvky, což by nás mělo vést k obezřetnosti.
13:36
Jednání soudu sleduje zhruba 70 novinářů, přibližně polovina z nich zahraničních.
13:35
Slova se ujal senátor Oberfalzer. Lisabonská smlouva podle něj zavádí vágní pojmy a ideologicky zabarvené kategorie. Smlouva mění zásadně fungování EU a postavení ČR v budoucí Unii, míní Oberfalzer.
13:34
Všichni přítomní povstávají, do jednací síně přicházejí ústavní soudci. Předseda Rychestský dává prostor pro závěrečné návrhy účastníků.
13:30
Lavice pro veřejnost už jsou zpola zaplněné, ta soudcovská zatím zůstává prázdná. Zástupci navrhovatele i Parlamentu ČR a hlavy státu jsou již přítomní.
12:14
V den rozhodování Ústavního soudu o souladu mezi Lisabonskou smlouvou a naší ústavou odeslalo několik osobností a studentů Filozofické fakulty UK otevřený dopis prezidentu Klausovi, kterým ho vyzývají k rezignaci, pokud je podpis smlouvy v rozporu s jeho svědomím. K podepsaným patří Jiří Menzel, Tomáš Halík, Erazim Kohák, Jan Keller, Jiří Dědeček, Jiří Hutka nebo Olga Sommerová.
12:02
Ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle MF DNES v souvislosti s chystaným jednáním špiček EU o české výjimce řekl, že se nebude dít "nic, co by vedlo ke znovuotevření ratifikace Lisabonské smlouvy v této chvíli". Přesnou textovou podobu úpravy nezmínil.