Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podrobná on-line reportáž
16:30
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, redakce iDNES.cz Vám děkuje za pozornost a končí dnešní on-line reportáž z jednání Ústavního soudu. Další podrobnosti o dění v jednací síni i ohlasy aktérů a dalších politiků najdete na stránkách iDNES.cz.
16:26
Předseda Senátu Miloslav Vlček podotkl, že za týden se sejdeme na stejném místě a uvidíme, s čím nás Ústavní soud překvapí. Šéf Sněmovny je přesvědčen, že nadcházející rozhodnutí soudců by se nemělo lišit od toho prvního z loňského roku.
16:19
Kancléře Weigla přerušení jednání do příštího týdne naopak nepřekvapilo. Pro iDNES.tv podotkl, že jsme v poločase a že nevíme, jak daleko jsou soudci s posuzováním podání skupiny senátorů.
16:18
  • Na předsedu Senátu Přemysla Sobotku se po skončení jednání Ústavního soudu sesypali novináři (27. října 2009)

    Na předsedu Senátu Přemysla Sobotku se po skončení jednání Ústavního soudu sesypali novináři (27. října 2009) / Autor: Monika Hlaváčová, MF DNES

15:44
Předseda Senátu Přemysl Sobotka se podivil nad tím, že soudci nerozhodli již dnes. Verdikt se ale zúčastněné strany dozví již příští úterý, protože již zazněly závěrečné proslovy a nyní zbývá jen rozhodnutí soudu.
16:18
  • Kancléř prezidenta Jiří Weigl po skončení jednání Ústavního soudu (27. října 2009)

    Kancléř prezidenta Jiří Weigl po skončení jednání Ústavního soudu (27. října 2009) / Autor: Monika Hlaváčová, MF DNES

15:40
Další účastník jednání, kancléř prezidenta Jiří Weigl se vrátil k dopolední části, kdy předseda soudu Rychetský označil téměř za obstrukční jednání navrhovatelů to, že až při jednání soudu doplňují svou stížnost. "Nelze to považovat za obstrukci," řekl kancléř MF DNES.
15:32
Navrhovatel stížnosti, jeden ze sedmnácti senátorů, Jiří Oberfalzer označil dnešní průběh jednání za věcný. Podle zástupce hlavy státu, právníka Aleše Pejchala, vše probíhalo standardně a nyní je vše na rozhodnutí patnácti ústavních soudců.
15:30
Vláda podle ministra pro evropské záležitosti očekává, že se podaří schválit takový text, který bude přijatelný pro prezidenta i kabinet, aby pak ratifikace mohla proběhnout do konce letošního roku.
15:27
Na přímý dotaz MF DNES, zda jde o poslední připomínku prezidenta, kterou má, Füle odpověděl, že o tom se nyní jedná a ujišťovat o tom nebude.
15:14
Dále Füle uvedl, že na dnešním slyšení se snažil dokázat, že Lisabonská smlouva není v rozporu s naší ústavou, prioritou bylo odstranit jakékoli pochybnosti.
16:17
  • Ministr Štefan Füle v obležení novinářů po skončení jednání Ústavního soudu (27. října 2009)

    Ministr Štefan Füle v obležení novinářů po skončení jednání Ústavního soudu (27. října 2009) / Autor: Monika Hlaváčová, MF DNES

15:12
Novináře po ukončení dnešního jednání soudu zajímalo, zda nebude problém, že soud dnes nerozhodl kvůli blížícímu se summitu Unie. Ministr Štefan Füle uvedl, že to není níc, s čím byhom si nedokázali poradit.
14:56
Slovo si převzal předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a oznámil, že jednání se odročuje na úterý 3. listopadu na 9 hodin.
14:51
Nejdelší řeč dnešního jednání skončila, Štefan Füle znovu řekl, že Lisabonská smlouva je v souladu s naším ústavním pořádkem.
14:50
Soud prý také dovodil, že zákon o referendu o přistoupení ČR k EU nelze implicitně vztahovat k LS. Nemůže být aplikovatelná v tomto případě, řekl Füle.
14:45
Soud se podle ministra vyslovil i k zachování svrchovanosti i k principu přímé použitelnosti a přímém účinku. Soud se podle Füleho vyslovil i k rozšiřování Unie, že půjde dál o mezinárodní organizaci, na kterou bude ČR přenášet některé své pravomoci.
14:44
Füle by se také rád vyjádřil ke stanovisku prezidenta. Prvním nálezem Ústavního soudu byla již většina otázek zodpovězena. ÚS neposuzoval ustanovení izolovaně, ale v kontextu celé koncepce.
14:41
Vláda je přesvědčena, že napadené články Lisabonské smlouvy nejsou v rozporu s Ústavou. Neřekl ale, že všechny.
14:32
Ministr pro evrposké záležitosti probírá bod po bodu tuto ústavní stížnost senátorů a vyvrací jejich opodstatnění. V některých záležitostech již Ústavní soud stanovisko vydal, jiné body Füle vykládá a upřesňuje, co v evropské praxi znamenají.
14:31
Vrátil se i k tomu, že navrhovatelé napadají společnou obranu Unie. Podle něj se nestane samostatnou vojenskou organizací, to by bylo pri jejím cílům.
14:26
Vláda došla podle Füleho k jednoznačnému závěru, že je v souladu s ústavním pořadkem ČR. Pak Füle přešel k další části své řeči. Týkala se přenosu pravomocí. Unie se ale řídí mezinárodními smlouvami, které tyto pravomoci vymezí.
14:23
Ministr si myslí, že vystoupení státu z Unie může nastat i po dvou letech poté, co se k tomu daný stát rozhodne. Nejen, pokud dojde k dohodě s ostatními státy.
14:19
Řádná správa věcí veřejných je hodnotově podbarvená a odporuje principu dostatečné srozumitelnosti. Füle to ale vyvrátil s tím, že cílem je zodpovědnost všech států.

Diskuse

nucleus4: Politici a úředníci se moci špatně vzdávají, snaží se jí jen kumulovat více a více. (15:57)

Signeur: howgh.....dopsal sem (15:29)

Signeur: no pokud to schválí, žaluju některé země, že mi omezují právo na práci (15:19)

Signeur: tady se pořád něco vymýšlí jak se víc integrovat...., místo aby se přemýšlelo, jak zabranovat, předcházet nebo minimalozovat ekonomické krize a výkyvy (15:18)

Levandule: Signeur: No, ale vysvětli to tomu hunskému skřetovi.. (15:18)

Signeur: Levandule - souhlas, jaksi se zapomíná, proč vlastně vznikala....hlavně kvůli ekonomické spolupráci, pokud by začalo pořádně šlapat tohle tak je prostor pro nějaké větší "slučování se" (15:17)

Levandule: Rakouzský sen: Mít vlastní dům, v něm sklep a v něm vychovat rodinu... (15:17)

meek: Chtěli jsme to protože je to prýracionálnější a bezpečnější bydlení. Pouze se v tom nedá svobodně žít. ?!? (15:17)

meek: Má společnou kuchyň, WC i koupelnu a ložnice v něm nelze na noc zamknout. (15:16)

Levandule: Signeur: EU si koleduje o pěkný průser zakonšený betelným ohňostrojem. Snad se toho nedožiju... (15:15)

meek: S budovatelskými písněmi na rtech se stěhujeme ze starého privátního rodinného domu do nablýskaného komunálního bytu EU. (15:15)

Levandule: Signeur: Musí se poradit S Barbarossou... (15:14)

Signeur: filc - nesouhlasím se Eurostátem za podmínek diktovaných shora, stát vzniká z vůle lidí, ne eurokratů (15:14)

Levandule: gslater: v čr je to s právní kontinuitou složité... (15:14)

meek: Evropská unie - pojmy jako svoboda, individualita, národ nebo stát v ní již neexistují (15:13)

Signeur: takže dámy a páni soudci si ted vzali jakoby time out aby upravili své odůvodnění proč LS není v rozporu s ústavou, poté, co senátoři vznesli zajímavé námitky.... (15:13)

Levandule: gslater: no asi jsme TI málo zaplatili... (15:12)

gslater: Levandule - Cesky system pravniho precedentu v CR je postaven na Rimsky Zakon, a ne Common... (15:12)

gslater: Protivsem - nevim co myslis ted (15:11)

gslater: http://www.diggersrealm.com/mt/archives/001668.html (15:11)

Levandule: Common Law je oficiálně možná jen v GB a Irsku, ale jako na principu na něm stojí celý systém právního precedentu a to zdaleka ne jen tam. (15:09)

ProtiVsem: gslater = euroritak (15:09)

Levandule: gslater: pochybuji, že jsem ho kdy měla... (15:08)

gslater: Levandule - BLBOST, promin ale strasne blbost! CR ma strasne problem s korupce, a tim ze jste rekla tak jste ztratila veskere respekt u me. (15:07)

Levandule: Mějte se pěkně a užívejte svobody, už se to krátí... (15:07)

gslater: Levandule - a vy se vyznate ve Common Law? Jakto kdyz mate rimsky zakon tady. Houby vis o Common law - jenom 2 zeme v Evropa to ma, UK a Irsko (15:06)

Levandule: gslater: korupce v česku je jen slabý odvar toho co je v EU... (15:06)

gslater: Filc, me suma fuk jestli bude EU stat nebo ne, me jde o zbaveny korupce z ceska republika a justicni system ktery funguje a neni spinavy... (15:05)

Levandule: gslater: ale houby. (15:05)

ProtiVsem: nojo ale to jdes proti zajmum CR (15:05)