Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 25. 11. 2008 15:03

Jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě

Zdroj: zpravodajové iDNES.cz, MF DNES a iDNES.tv

09:48
Soudce přešel ke shrnutí dalšího materiálu, kterým nyní naopak vláda Lisabonskou smlouvu obhajuje a tvrdí, že v žádném rozporu s ústavou není. Má na to teorii "materiálního jádra ústavy". Pokud je v nějakém článku smlouvy náznak rozporu s ústavou, netřeba se tím znepokojovat, protože sporný článek nepatří do "jádra" ústavy a tudíž ústavě nijak neodporuje. Důležité je, že Česká republika bude i po přijetí smlouvy demokratickou zemí, tvrdí stanovisko vlády. o stanovisku vlády čtěte zde
09:42
"Lisabonská smlouva přináší zásadní změnu v charakteru Evropské unie a právního postavení České republiky nikoliv pouze jako jejího členského státu, ale jako svrchovaného a suverénního státu vůbec, jímž až dosud byla a je. Před Ústavním soudem proto leží nesmírná odpovědnost nejen vůči dnešku, ale i vůči budoucnosti našeho státu, jehož 90. výročí založení si právě letos připomínám," uzavírá Güttler prezidentovo stanovisko.
09:42
"Zůstane Česká republika i po vstupu Lisabonské smlouvy v platnost svrchovaným státem a plnoprávným subjektem mezinárodního společenství, způsobilým samostatně a beze zbytku dodržovat závazky, které pro něj vyplývají z mezinárodního práva?" cituje soudce závěrečné dotazy z dopisu prezidenta Klause.
  • Soudce Ústavního soudu Vojen Güttler

    Soudce Ústavního soudu Vojen Güttler / Autor: ČT 24

09:20
Soudce nyní shrnuje stanovisko prezidenta republiky, které si soud vyžádal a ve kterém prezident upozorňuje na možná sporná ustanovení Lisabonské smlouvy. Podle něj nestačí přihlédnout jen k dotazům Senátu, ale je třeba zabývat se souladem smlouvy s celým právním řádem České republiky. Prezidentovo vyjádření si můžete přečíst zde
09:13
Narozdíl od projednávání reformy veřejných financí není tentokrát sál zaplněn do posledního místa. Mezi přítomnými je podle redaktora MF DNES například František Oldřich Kinský, který neúspěšně bojuje o navrácení majetku zabaveného na základě Benešových dekretů v roce 1945.
09:17
Soudce Vojen Güttler čte materiál vypracovaný Senátem, který obsahuje hned několik otázek, na něž se měli soudci podle senátorů zaměřit. Předseda soudu už dříve řekl, že soud se bude zabývat právě těmito dotazy a nebude posuzovat smlouvu jako celek, jak jej k tomu vybízel prezident Klaus.
09:13
Protestující před budovou po příjezdu prezidenta rozvinuli transparent a rozdávali letáky. Policie je vybídla k opuštění prostoru, když neuposlechli, zdokumentovala událost jako přestupek, informuje reportérka MF DNES.
  • Prezident Václav Klaus u Ústavního soudu při projednávání Lisabonské smlouvy

    Prezident Václav Klaus u Ústavního soudu při projednávání Lisabonské smlouvy / Autor: ČT 24

09:11
Prezidenta republiky doprovází jeho tajemník Ladislav Jakl. Po jeho levici sedí předseda Sněmovny Miloslav Vlček, který se coby sociální demokrat řadí k příznivcům evropského dokumentu.
09:09
V sále jsou desítky novinářů, včetně zpravodajů ze zahraničí. Mezi pozvanými je i řada politiků, například europoslanec Vladimír Železný, který sám Ústavnímu soudu adresoval dopis s právní analýzou dokumentu.
  • Začíná jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě

    Začíná jednání Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě / Autor: ČT 24

09:07
Soudce Vojen Güttler shrnuje, co je předmětem jednání. Připomíná dotaz Senátu na soulad konkrétních ustanovení smlouvy s českým ústavním pořádkem.
09:03
Pavel Rychetský zahájil jednání Ústavního soudu, uvítal prezidenta republiky, předsedu Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka a vicepremiéra Alexandra Vondru.
09:02
Fotoreportéři dostali pět minut na fotografování soudců a ústavních činitelů, kteří se dnešního jednání účastní, poté musí vyklidit prostor.
  • Do Brna přijel kvůli Lisabonské smlouvě i prezident Klaus

    Do Brna přijel kvůli Lisabonské smlouvě i prezident Klaus / Autor: Otto Ballon Mierny, MAFRA

08:40
Zhruba deset lidí protestuje před Ústavním soudem. Mezi demonstranty bylo sedm členů Národní strany a tři zástupci uskupení Právo a Spravedlnost. Krátce před příjezdem prezidenta Klause je policie vyzvala, aby místo opustili. Protestující odmítli, informovala ČTK.
08:56
Jednání Ústavního soudu začíná, všech patnáct soudců přišlo do historického sálu moravské zemské sněmovny. Předsedá jim soudce Pavel Rychetský.
08:36
Do Brna se dnes rozjelo hned několik politiků. Proti smlouvě předloží argumenty prezident republiky Václav Klaus i místopředseda Senátu za ODS Jiří Šneberger. Za smlouvu bude naopak lobbovat ministr pro evropské záležitosti Alexandr Vondra a předseda Sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD).
08:23
Na dnešek svolali protest pravicoví odpůrci sbližování EU. Strana Právo a spravedlnost sezvala své příznivce přímo před soudní budovu v Brně. Podle zákona jsou ale všechny demonstrace v okruhu sto metrů od Ústavního soudu zakázány. Odpůrci Lisabonské smlouvy se tak sejdou pouze na tichém setkání.
08:18
Senátoři se v dubnu dotázali Ústavního soudu, zda Lisabonská smlouva, jejíž ratifikaci v tu dobu parlament zahájil, není v rozporu s českou ústavou. Až po sedmi měsících dostanou od soudu odpověď. Dnešní jednání Ústavního soudu budou napjatě sledovat i politici napříč Evropou. Ukáže totiž, jak si Lisabonská smlouva v Česku stojí a jaký je její další osud.