Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podrobná on-line reportáž
12:14
Vážení čtenáři iDNES.cz, v tuto chvíli on-line reportáž končíme. O nálezu, který ústavní soudci zítra dopoledne vyhlásí, vás budeme informovat.
12:12
Václav Klaus odmítl spekulovat, zda by v případě kladného stanoviska soudců smlouvu podepsal. "Já mohu nahlas opakovat jeden svůj výrok. Pokud by se opravdu všichni shodli, že Lisabonská smlouva je takové zlaté ořechové pro Evropu, že být musí a že je jen jedna osoba, která by ji v Evropě chtěla zablokovat a to český prezident, tak já toto neudělám," řekl pouze.
12:07
"Já jsem přece jen čekal, že půjde o nějakou vzájemnou komunikaci a ne, že jediné, co uslyšíme od Ústavního soudu, bude ´vstaňte, soud přichází´ a ´vstaňte, soud odchází´. V tomto smyslu řada z nás očekávala, že tu bude dokonce i ještě něco jiného," vysvětlil prezident své roztrpčení z toho, že na jednání nedošlo k hlubší debatě.
12:03
"V Lisabonské smlouvě není napsáno, že se odebírá svrchovanost České republiky, nicméně smlouva zavádí několik principů, které k tomu jednoznačně vedou. Mám hlavní obavu, že soud řekne ´ono to tak nevadí´, což je úplně jiná politická diskuze a pokud to na ni sklouzne, tak je to špatné," řekl ČT po jednání soudu prezident Klaus.
11:54
Odpůrci Lisabonské smlouvy poukazují na to, že po jejím případném schválení oslabí pozice České republiky oproti dalším zemím unijní sedmadvacítky. Je to tak? Částečně ano. V současnosti má při rozhodování kvalifikovanou většinou 27 zemí EU přiděleno celkem 345 hlasů (od 3 do 29 hlasů). Česko jich má 12, nejvíce jich mají Německo, Francie, Itálie a Velká Británie (všechny 29), nejméně Malta (3). K zablokování návrhu, na kterém se ostatní země Unie chtějí domluvit, je přitom nyní třeba 91 hlasů (Česko tedy nyní disponuje 13,19 % hlasy blokační menšiny proti rozhodnutí, s nímž nesouhlasí). Pokud začne platit Lisabonská smlouva a princip dvojí hlasovací většiny (kdy k přijetí je nutný souhlas 55 procent států, které zahrnují zároveň alespoň 65 procent občanů celé unie) by Česko, aby zablokovalo návrh, muselo být alespoň jedním ze 13 států, jež budou proti (váha jeho hlasu pro blokační menšinu bude tedy polovina - asi 7,7 %). Na druhou stranu v řadě nejdůležitějších věcí zůstává každé zemi Unie, i České republice, právo veta, svou suverenitu tak v těchto věcech neztrácí, vysvětluje Josef Kopecký z MF DNES.
11:47
Miloslav Vlček a Alexandr Vondra se závěrečných slov zdrželi, předseda soudu Pavel Rychetský přerušil jednání do zítřejšího dne.
11:47
"Žádám proto Ústavní soud, aby konstatoval nesoulad Lisabonské smlouvy s ústavou," uzavřel Klaus.
  • Prezident Václav Klaus při jednání ÚS o Lisabonské smlouvě

    Prezident Václav Klaus při jednání ÚS o Lisabonské smlouvě / Autor: ČT 24

11:43
"Liším se od Senátu jen v pohledu na míru intenzity zásahu smlouvy do našeho ústavního systému. Je velmi smutné, že veřejnost nezná Lisabonskou smlouvu, diskuze snad přispívá k tomu, že si občané uvědomují, o co jde. Nechápu mnoho výroků pana místopředsedy vlády. Výrok, že k přenosu pravomocí nedochází, je jako z říše snů, diví se prezident.
11:42
"Čekal jsem serioznější diskuzi, toto je deprimující výsledek dnešního dne," ohradil se prezident na fakt, že Rychetský ukončil dokazování.
11:42
Rychetský požádal soudce, zda mají dotazy. Nikdo neměl, proto vybídl účastníky k závěrečným řečem.
11:40
Vondra vysvětluje, že Česko je a chce být členem Evropské unie. Nic není černé ani bílé, ale jedno je zřejmé. EU je společnstvím pravidel, na kterých se účastníci musí dohodnout. Pravidel, ze kterých nemusíme vždy souhlasit, ale která dávají po staletí válek a bojů určitý řád i pořádek. Proto je smlouva pro vládu přijatelným dokumentem," uzavřel svou řeč Vondra.
11:38
"Lisabonská smlouva nepřináší nic nad rámec toho, co už je obsaženo v právním rámci České republiky."
11:35
Ministr Vondra nyní rozebírá jednotlivé body senátního podání.
  • Alexandr Vondra při projednávání Lisabonské smlouvy u Ústavního soudu

    Alexandr Vondra při projednávání Lisabonské smlouvy u Ústavního soudu / Autor: ČT 24

11:33
"Samotné vymezení a klasifikace pravomocí zavedených Lisabonskou smlouvou neznamená, že by EU získala artibuty federálního státu. Nebude moci rozhodovat samostatně a autoritativně, aniž by k tomu potřebovala souhlas členských států," ubezpečuje zástupce vlády.
11
11:29
Lisabonská smlouva nečiní z EU federální stát, stále se bude jednat o unii samostatných států, věří ministr. Česká republika je a zůstane státem státem založeným na úctě k právu občana.
11:28
"Krok Senátu (návrh k ÚS) považuje vláda za krok legitimní a za krok užitečný, vláda jak známo nemá aktivní legitimitu návrh podat, my to jako vláda udělat nemohli," řekl Vondra.
11:26
Vláda podepisovala smlouvu v přesvědčení, že s ústavou v rozporu není. To potvrdily i její právní analýzy, tvrdí ministr.
11:25
"Smlouva byla vždy chápána jako kompromisní řešení a východisko z patové situace, která nastala po odmítnutí smlouvy pro Evropu ve Francii a Nizozemí. Vláda k tomu přistupovala zodpovědně a snažila se vyjednat maximum možného," tvrdí Vondra.
  • Prezident Václav Klaus s tajemníkem Ladislavem Jaklem (25. listopadu 2008)

    Prezident Václav Klaus s tajemníkem Ladislavem Jaklem (25. listopadu 2008) / Autor: Igor Šefr ČTK

11:24
Vlček se odkázal pouze na své písemné vyjádření, které nechce více rozebírat. Nyní mluví zástupce vlády, ministr pro záležitosti EU Alexandr Vondra.
11:23
Slova se ujal předseda Sněmovny Miloslav Vlček.
11:22
"Jsem velmi rád, že toto řízení probíhá veřejně, je to příležitost, aby občané naší země mohli slyšet argumenty přímo a ne ve zkrácené a zkarikované podobě," dodal na závěr. CELÝ PROJEV PREZIDENTA REPUBLIKY
11:21
"Na závěr bych chtěl vyjádřit své přesvědčení, že je preventivní eliminace situací, kdy by Česká republika převzala mezinárodní závazek, který by byl v rozporu s ústavním pořádkem. Domnívám se, že Ústavní soud by měl spíše učinit závěr o jejím rozporu s ústavou," uzavřel prezident své vystoupení.
11:19
Všemi těmito argumenty považuji za prokázané, že Lisabonská smlouva je v rozporu se všemi základními ústavními principy (jádro mat. úst), smlouva ústavu de facto novelizuje, protože se automaticky stane její součástí. Přístup vlády je chybný.
11:19
"Lisabonská smlouva odporuje principu svrchovanosti českého státu. Lid je zdrojem veškeré státní moci, říká ústava. ČR se tím stanovila jako demokratický stát. Od moci lidu se odvádí celý náš právní a politický systém. (...) Pokud smlouva vstoupí v platnost, jejím prostřednictvím by bylo možné shora prosadit to, co by žádný národní parlament neschválil."

Diskuse

G_G: lumo nejak nechapu to stim paroubkem :) (12:39)

Lumo: http://www.cs-magazin.com/2007-02/view.php?article=articles/cs0702125.htm (12:39)

Lumo: panove, omlouvam se, dik za debatu, jdu asi na obed a jinou praci. Nashle - mozna zitra (12:39)

Lumo: G_G: akorat se tak vetsinou chova, mluvi a mysli - ale nejedna ;-) (12:38)

Lumo: G_G: no jo, ale Paroubek neni tak uplne Henlein nebo dokonce Hitler (12:38)

G_G: jen pro upřesnení to sou statistiky od koho ? (12:37)

Lumo: Jaroslav: podle me meli byt radi, ze utekli komunismu. Kazdopadne jediny realisticky zpusob, jak CSR mohlo ziskat nahradu od Nemcu, bylo si ji vzit od tech nasich (12:37)

Lumo: Jaroslav: ja to povazuji za vnitronemeckou zalezitost. Nemecko muze odskodnit ty Nemce, kteri podle nich byli nepravem postizeni (12:37)

G_G: Lumo tak mozny je vsechno podivej se na volby ted :) (12:36)

jaroslav-s: jinak diky, budu o tom premyslet :-) (12:36)

Lumo: Jestli to chcete presne, tak v obecnich volbach v kvetnu-cervnu 1938 ziskali henleinovci 92.6 procent (12:35)

jaroslav-s: G_G, Lumo: Myslim, ze G_G ma dost pravdu. Sudetaci byli vetsinou normalni lidi, Nemci zijici leta v Cechach. nemyslim, ze by prave oni predstavovali ty na kterych mela CR ukajet sve reparacni pozadavk (12:35)

Lumo: Jaroslav: tobe take diky (12:34)

Lumo: G_G: give me a break. Sudetsi Nemci zili na svrchovanem csl. uzemi, ktere od nich ocekavalo, ze odsoudi Hitlera a spol. jako ostatni. To z nich 90% neudelalo z vlastni vule (12:33)

Dedeczech: Jaký nález tipujete že nám zítra český Ústavní soud vyhlásí ??? (12:33)

jaroslav-s: Lumo: asi to nevyremi. kazdopadne diky za nazor! :-) (12:33)

jaroslav-s: Lumo: s tik uzemim si to trochu namlovame, smyvame jen vinu otcu. (12:33)

Lumo: Jaroslav S: ja povazuji dekrety za legalni (coz oficialne jsou) a tak moralne spravedlive, jak to realisticky slo zaridit (12:33)

Lumo: Jaroslav S: 90% beru z volebnich vysledku Henleina mezi csl.Nemci za poslednich nenacistickych voleb (12:32)

G_G: Lumo ale to neni pravda sudetaci byli normalni lidi a nacky podporovaůl kazdej po kom to nackove chteli jinak by neprezil (12:31)

jaroslav-s: Lumo: ... legalizujici bezpravi. (12:31)

jaroslav-s: Lumo: nevim kde berete tech 90%. ale to nesouvisi s protipravnim jednanim na yaklade Benesovzch dekretu! Kdo chce pravo a spravedlnost musi take tak jednat. Jiz na zacatku nove CR byl vsak zakon .... (12:31)

Lumo: Jaroslav S: to se hrozne tezko odpousti. 80% Cechu by jim treba mohlo spolupraci i odpustit. Ale tech par bude mit stale vycitky proti tem Nemcum. Proste neslo zit na jednom uzemi (12:30)

G_G: waiki rovnost přiležitosti to nikdy neplatilo ani za komunistu kteri se tim nejvic ohaneli :) (12:30)

waiki: Jdu si na práva něco nastudovat a probrat s profesory tu LS, protože tomu rozumí vic než já. těším se zítra na obdobnou diskuzi při rozhodování našeho nezávislého US. (12:30)

Lumo: Jaroslav: no mohli byt dobri i spatni Nemci. Ale 90% Sudetskych Nemcu podporovalo nacky. I treba dobri Nemci podporovali rezim, ktery proste dobry nebyl (12:29)

waiki: jednu pusu na jedno jídlo.. tak proč shromažďovat někde na účtech víc a nedat to lidem, kteří nemají. (12:29)

jaroslav-s: lumo: ano, holym uzemim snad ano. Ale nejde preci jen o holou zem? (12:29)

waiki: budu zkrátka idealista, který chce rovnost příležitostí, solidaritu mezi lidmi. Jak to řekl Nedvěd, když přispíval 10000000 euro na vyhořelý dětský domov v Itálii: mám jen jeden zadek na jedno auto a (12:29)

Lumo: Jaroslav S: jizvy mezi pametniky se uplne urovnat proste nedaji a nema cenu se o to snazit. Mezi mladsimi tyhle problemy jiz temer neziji - to je nejrychlejsi ze zpusobu, jak se jizvy z WW II daji hoj (12:28)